B E L I Z E

Facebook..Optymistyczna strona z dobrymi wiadomościami..

BELIZE JEST NA SKRAJU MORALNEGO BANKRUCTWA23.I.2018

7.III.2018 roku odbędą się wybory samorządowe w 9 najważniejszych miastach kraju. Organizowane są one co trzy lata. Obecnie sprawująca władzę Zjednoczona Partia Demokratyczna (UDP) kontynuuje rządy w 8 z nich. Mimo, że do wyborów pozostało mało czasu, w mediach debat o nich jak na lekarstwo.

Belize znajduje się na liście najbardziej niebezpiecznych państw świata. W 2017 roku wskaźnik morderstw na 100.000 mieszkańców wynosił 40 osób. Bezpieczeństwo będzie jednym z głównych priorytetów którymi będą się kierować zmierzający do urn wyborcy.

Wydaje się, że nawet Policja wplątana jest w coraz większą ilość przestępstw i nadużyć. Ci, którzy mają przestrzegać i egzekwować prawo, świadomie je łamią. Społeczeństwo zanurza się chaosie. Kobiety nie ustępują mężczyznom w zabawach i rozwiązłości czego efektem jest sytuacja, że 65% z nich poniżej 35 roku życia jest samotnymi matkami. Nie jest rzadkością, że ich dzieci należą do wielu partnerów. Niejednokrotnie kobiety nie są pewne z kim mają swoje dzieci.

Gospodarka Belize przeżywa skromny wzrost w stosunku do reszty krajów obu Ameryk. Inwestycje zagraniczne docierają do nich w minimalnej ilości. Najczęściej w postaci zakupów nieruchomości. Belize odznacza się niską wartością wskaźnika "łatwości prowadzenia działalności gospodarczej" i wysokim dotyczącym "kosztów prowadzenia działalności gospodarczej". Powoduje to niemożność tworzenia nowych gałęzi przemysłu i brak stabilnych, dobrze płatnych miejsc pracy. Zadłużenie Belize wynosi obecnie ponad 100% PKB i gwałtownie rośnie.

Belize znajduje się też na wysokiej pozycji na liście najbardziej skorumpowanych krajów świata. Otwarcie czynione jest kupowanie i sprzedawanie głosów wyborczych. Przekupywani są urzędnicy na wszystkich szczeblach służby publicznej. Politycy i policjanci mają kontakty z przemytnikami, handlarzami narkotyków, defraudantami, handlarzami ludźmi oraz innej maści przestępcami. Przewinienia polityków partii rządzącej są szybko umarzane lub oczyszczane przez sądy.

W 2015 roku, aby zakończyć strajk nauczycieli rząd zgodził się przystać na jeden z ich postulatów i wprowadzić w życie Narodową Konwencję Przeciwko Korupcji, jednak pomimo upływu 3 lat nic w tym kierunku nie uczyniono.

Belize straciło na rzecz Gwatemali wyspę Sarstoon, a na dodatek zwiększyły się agresje graniczne z tym krajem. Dzieje się tak pomimo, że Belize wbrew konstytucji nadało obywatelstwo 55.000 nielegalnie przebywającym i pracującym na jego terenie Gwatemalczykom. Wszyscy oni którzy ukończyli 18 rok życia mają tym samym pełne prawa wyborcze. Pozostają oni jednak w dużej mierze lojalni swojemu pierwotnemu krajowi czemu niejednokrotnie dają wyraz.

Belizeńczycy nie żyją przyszłością tylko teraźniejszością. Niewiele martwią się co będzie potem. Ważne jest dla nich co tu i teraz. Dopóki politycy i ich finansiści będą mogli robić, co im się podoba, z pewnością nie będą chcieli przeprowadzać żadnych zmian w kraju. Artykuły o kostarykańskich bankach.

STRONA GŁÓWNA

WYDARZENIA Z BELIZE OD 2012 ROKU

FELIETONY O AMERYCE ŚRODKOWEJ

PONAD 1.000 WIADOMOŚCI Z KOSTARYKI PODZIELONYCH NA 160 GRUP TEMATYCZNYCH.

Belize

bankructwo

nadużycia

defraudanci