REPUBLIKA KOSTARYKI


.
.
.
KSIĘGA GOŚCI


Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień 
WYDARZENIA: Grudzień

Zbiory kawy

Od grudnia rozpoczyna się okres zbierania dojrzałych owoców kawy. Trwa do lutego.

Wieloryby Humbaki

W okolice wyspy Cano nadciągają z Alaski wieloryby humbaki.

Pioruny wyspy Cano

W grudniu wyspę Cano nadal atakuje niespotykana w Ameryce Środkowej ilość piorunów.

Plaża Nancite i żółwie.

Na plaży Nancite nadal składają jaja żółwie Olive Ridley.

Plaża Grande i żółwie

Na Plaży Grande nadal składają jaja żółwie skórzaste

Święto Niepokalanego Poczęcia

Obchodzone jest 8 grudnia. Niegdyś było głównym świętem narodowym. Dziewczynki wychodzą na ulicę w białych, wykrochmalonych spódniczkach.

Fiesta w Boruca

Odbywa się 8 grudnia w indiańskim mieście Boruca (w rezerwacie Indiańskim o tej samej nazwie). Podczas niej staroindiańsdkie rytuały mieszają się z honorowaniem Dziewicy Niepokalanego Poczęcia. Wyróżnia się ekstrawaganckimi kostiumami, tańcami i muzyką z bębnów i fletów.

Fiesta de la Yeguita

Odbywa się około 12 grudnia w Nicoya. Jest mieszaniną staroindiańskich rytuałów z honorowaniem Dziewicy z Guadelupe. Mieszkańcy przy akompaniamencie gwizdków, fletów i bębnów niosą w procesji ulicami miasta posąg ciemnoskórej dziewicy z Guadelupe. Towarzyszą temu koncerty, sztuczne ognie i poczęstunki z lokalnych potraw.

Wyścig formuły 3

W połowie roku w La Guacima organizowany jest wyścig o Grand Prix Formuły 3.

Wyścig Vuelta Costa Rica

W grudniu odbywa się 12-dniowy wyścig rowerowy dookoła Kostaryki.

Okres przedświąteczny

W drugim tygodniu grudnia Kostarykańczycy ozdabiają domy sznurami kolorowych żarówek i cyprysowymi wieńcami. Mniej więcej w tym okresie rząd oferuje wszystkim pracownikom dodatkowe pieniądze (tzw. aguinaldo - równowartość całej pensji) na zakup prezentów. (Po raz pierwszy święta obchodzone były w Kostaryce w 1601 roku, kiedy ówczesny gubernator Gonzalo Vasquez de Coronado zorganizował narodowe zabawy).

Mieszkańcy konstruują również tzw. portales (szopki) przedstawiające sceny z narodzin Chrystusa. Stanowią ważny element wystroju świątecznego i zazwyczaj ustawiane są w centralnych częściach pokoi. Portales budowane są także w centralnych częściach każdego z miast. Ich oryginalność stanowi wizytówkę poszczególnych miejscowości.

Festiwal de la Luz

Świąteczna Parada Świateł sunąca ulicą 42, Paseo Colon i Avenidą Centralną. Głównym jej elementem są platformy z niewiarygodnie oświetlonymi konstrukcjami.

Posadas

16 grudnia (na dziewięć dni przed świętami). Sąsiedzi z okolicznych domów zbierają się, przebierają i odgrywają role przyjazdu Józefa i Marii do Betlejem. Śpiewają również kolędy. Na tę okazję piecze się tamales i przygotowuje alkoholowy napój rompopo.

Konkurs portales

22 grudnia organizowany jest tradycyjny konkurs na najpiękniejszą szopkę domową oraz miejską.

Jezus przynosi prezenty

Pod choinką (drzewko cyprysu lub suche gałęzie kawy) ustawia się szopki oraz układa prezenty (kostarykańskie dzieci w większości wierzą, że prezenty pod choinkę przynosi Jezus). Około północy przystępuje się do otwierania upominków, a także umiejscawia się w żłóbku postać Chrystusa.

Święta Bożego Narodzenia

25 grudnia Kostarykańczycy konsumują dużą liczbę jabłek i grejpfrutów. Spożywana jest wówczas tradycyjna uroczysta kolacja. Tego dnia o północy uczestniczy się także we mszy misa de gallo (Mszy Koguta).

Zabawy w Zapote

Od 25 grudnia do końca roku, w Zapote lokalne wesołe miasteczko przemienia się w wielki park zabaw z wyścigami, walkami byków i sztucznymi ogniami.

Parada Karnawałowa

Odbywa się rokrocznie 26 grudnia. Parada rozpoczyna karnawał w Kostaryce. Tłum przebierańców rozpoczyna marsz w dół Avenidy Drugiej. Na specjalnie skonstruowanych platformach występują tancerki. W pochodzie biorą udział klauni.

Parada Koni

Lokalnie zwana Tope, odbywa się 26 grudnia. Korowód udaje się wzdłuż Avenidy Drugiej. Konie mają przewiązane do grzyw kolorowe wstążki. Odbywają się pokazy umiejętności jeździectwa. Organizowana jest od blisko 40 lat (wcześniej odbywały się ceremonie obcinania bykom rogów).

Uczestnicy parady przybywają odświętnie ubrani. W pochodzie uczestniczą również karety.

Karnawał

Ma miejsce 27 grudnia w śródmieściu San Jose. W czasie jego trwania Avenidą Drugą przetaczają się spektakularne parady z jasnoudekorowanymi platformami. Towarzyszą im tańczący w rytm bebnów i muzyki przebierańcy. z niewiarygodnymi.


 
© 2004; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński