REPUBLIKA KOSTARYKI


.
.
.
KSIĘGA GOŚCI


Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień 
WYDARZENIA: Styczeń

W Kostaryce prócz ogólnonarodowych świąt, występują święta lokalne do których należą między innymi tzw. festejos (dni patronów poszczególnych miast). Odbywają się wówczas spotkanie rodzinne oraz zabawy. Organizowane są walki byków, rodea, procesje, tańce i parady.


Styczeń Nowy Rok

1 stycznia odbywają się wielkie tańce w Parku Centralnym w San Jose.

Trzech mędrców-trzech króli

6 stycznia dzień trzech mędrców jest odpowiednikiem polskiego dnia trzech króli. Rodziny i sąsiedzi spotykają się wówczas i modlą za Jezusa. Jest to czas rozbierania choinek i szopek. Dzieciom często daje się niewielkie prezenty.

Fiesta w Palmares

Odbywa się w połowie stycznia i trwa około tygodnia. Składają się na nią karnawały, rozświetlone tysiącem lampek parady, pokazy sztucznych ogni, walki byków, wyścigi (m.in. rowerowy "Classica Palmaria"), gry bingo, parady koni, zawody wędkarskie i bokserskie oraz pokazy gotowania.

Fiesta Czarnego Chrystusa w Santa Cruz

Co roku, w drugim tygodniu stycznia obchodzona jest fiesta Czarnego Chrystusa z Esquipulas. Organizowane jest rodeo, zawody folkowych tańców (w tym narodowego Punta Guanacasteco) i pokazy gry na marimbach. Kulminacyjną częścią zabaw jest parada carret do ustawionego na wzgórzu opodal miasta żelaznego krzyża.

Fiesta w Alajuelita

15 stycznia na cześć patrona Alajuelity Czarnego Chrystusa Esquipulas odbywa się fiesta połączona z paradą karet i procesją do ustawionego w pobliskich górach wielkiego, metalowego krzyża.

Festiwal Mułów

Coroczna impreza w obrębie miejscowości Parrita. Zapoczątkowana została kilkadziesiąt lat temu przez kilku wieśniaków urządzających wyścigi mułów na pobliskiej plaży Esterillos. Organizowana jest dla uwypuklenia roli mułów w okresie kolonizacji Kostaryki, kiedy mieszkańcy używali ich do prac polowych oraz przewozu towarów na targi. Festiwal zawiera osławiony Wyścig Mułów, rodeo, wyścigi traktorów, pokazy sprzętu rolniczego, korridy oraz wystawy rękodzielnictwa.

Playa Grande i żółwie

Na plaży Grande żółwie skórzaste kontynuują składanie jaj.

Kawa

Trwają zbiory kawy.

Turniej tenisowy

W połowie stycznia, w Escazu odbywa się trwający około tygodnia międzynarodowy turniej tenisowy Copa del Cafe.

Papugi szkarłatne

W styczniu rozpoczyna się składanie jaj w dziuplach przez papugi szkarłatne.

Wieloryby Humbaki

W okolicach wyspy Cano przebywają wieloryby Humbaki.

Karnawał w Puntarenas

W ostatnim tygodniu lutego odbywa się karnawał w Puntarenas.

Festiwal Muzyki w Monteverde

Rokrocznie (od 1993 roku) w Monteverde organizowany jest Festiwal Muzyki. Występują na nim kostarykańscy oraz międzynarodowi wykonawcy reprezentujący przeróżne style muzyczne.


 
© 2004; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński