REPUBLIKA KOSTARYKI


.
.
.
KSIĘGA GOŚCI


Informacje ogólne
Rezerwat Wyspy Bolanos
Park Narodowy Santa Rosa
Rezerwat Lomas de Barbudal
Park Narodowy Palo Verde
Park Narodowy Barra Honda
Rezerwat Penas Blancas
Rezerwat Wysp Guayabo, Negritos i Pajaros
Rezerwat Ostional
Rezerwat Biologiczny Carara
Rezerwat Curu
Rezerwat Cabo Blanco
Park Narodowy Manuel Antonio
Rezerwat Wyspy Cano
Rezerwat Golfito
Park Narodowy Corcovado
Park Narodowy Wyspy Kokosowej
Park Narodowy Rincon de la Vieja
Park Narodowy Wulkanu Poas
Park Narodowy Braulio Carillo
Park Narodowy Wulkanu Irazu
Pomnik Narodowy Guayabo
Park Narodowy Tapanti
Park Narodowy Chirripo
Rezerwat Hitoy-Cerere
Rezerwat Cano Negro
Rezerwat Barra del Colorado
Park Narodowy Tortuguero
Park Narodowy Cahuita
Rezerwat Gandoca-Manzanillo
Park Narodowy Guanacaste
Park Narodowy Wulkanu Arenal
Morski Park Narodowy Ballena
Rezerwat Lasu Chmurowego Monteverde
Park Narodowy Juan Castro Blanco
Park Narodowy Las Baulas
Park Narodowy Esquinas
Rezerwat Narodowy Cipanci
Rezerwat Lasu Chmurowego Santa Elena
Park Narodowy La Cangreja
Park Narodowy Diria 
PARKI NARODOWE:
Informacje ogólne

Kostaryka ze względu na swoje bogactwo flory i fauny nazywana jest Ogrodem Zoologicznym bez krat. Posiada jeden z najbardziej progresywnych systemów parków narodowych na świecie. W jej granicach znajdują się reprezentanci gatunków roślin i zwierząt z obu Ameryk, oraz gatunki typowo endemiczne. Wyróżnia się 160 gatunków płazów, 215 gatunków gadów, 848 gatunków ptaków, 35 tysięcy gatunków insektów, 237 gatunków ssaków, 130 gatunków ryb. Ponadto rozpoznano ponad 10 tysięcy gatunków roślin, co stanowi 4 % wszystkich gatunków roślin na świecie. Liczbę samych orchidei, z których jedna (Guardia morada) jest kwiatem narodowym, szacuje się na 1200. Poza tym wyróżnia się 800 gatunków paproci, 1400 gatunków drzew i 247 gatunków epifitów.

Kostaryka utworzyła system parków narodowych w 1970 roku. Totalny areał powierzchni przeznaczonej pod ochronę wynosi 27 % terytorium kraju i jest rekordem na skalę światową. Składają się na to parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty biologiczne, rezerwaty leśne oraz inne rodzaje stref ochronnych. Kostaryka posiada 20 parków narodowych, 9 parków krajobrazowych, 13 rezerwatów biologicznych, 12 rezerwatów leśnych, 1 pomnik narodowy i 25 stref ochronnych. Zamieszkuje je 75 % gatunków kostarykańskiej fauny i flory. Pierwsze kroki ku ochronie przyrody podjęto w 1955 roku, kiedy wydano ustawę o objęciu każdego z wulkanów dwukilometrową otuliną. Pierwszy rezerwat narodowy powstał w 1963 roku (Cabo Blanco). Pierwszy park pojawił się w 1972 (Santa Rosa).

W granicach Kostaryki znajduje się więcej ptaków niż w Ameryce Północnej, Europie i Australii osobno wziętych. Mówi się też, że na jednym drzewie znajduje się więcej chrząszczy niż na jego odpowiedniku w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Kostaryka wraz z Panamą posiada utworzony w 1982 roku unikatowy w skali światowej Międzynarodowy Park Przyjaźni (622.000 ha), którego granice w najbliższym czasie planuje się rozszerzyć. Na spółkę z Nikaraguą, nad graniczną rzeką San Juan przewidziane jest też w przyszłości utworzenie Międzynarodowego Parku Si-a-Paz.


 
© 2004; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński