REPUBLIKA KOSTARYKI


.
.
.
KSIĘGA GOŚCI


Informacje ogólne
Rezerwat Wyspy Bolanos
Park Narodowy Santa Rosa
Rezerwat Lomas de Barbudal
Park Narodowy Palo Verde
Park Narodowy Barra Honda
Rezerwat Penas Blancas
Rezerwat Wysp Guayabo, Negritos i Pajaros
Rezerwat Ostional
Rezerwat Biologiczny Carara
Rezerwat Curu
Rezerwat Cabo Blanco
Park Narodowy Manuel Antonio
Rezerwat Wyspy Cano
Rezerwat Golfito
Park Narodowy Corcovado
Park Narodowy Wyspy Kokosowej
Park Narodowy Rincon de la Vieja
Park Narodowy Wulkanu Poas
Park Narodowy Braulio Carillo
Park Narodowy Wulkanu Irazu
Pomnik Narodowy Guayabo
Park Narodowy Tapanti
Park Narodowy Chirripo
Rezerwat Hitoy-Cerere
Rezerwat Cano Negro
Rezerwat Barra del Colorado
Park Narodowy Tortuguero
Park Narodowy Cahuita
Rezerwat Gandoca-Manzanillo
Park Narodowy Guanacaste
Park Narodowy Wulkanu Arenal
Morski Park Narodowy Ballena
Rezerwat Lasu Chmurowego Monteverde
Park Narodowy Juan Castro Blanco
Park Narodowy Las Baulas
Park Narodowy Esquinas
Rezerwat Narodowy Cipanci
Rezerwat Lasu Chmurowego Santa Elena
Park Narodowy La Cangreja
Park Narodowy Diria 
PARKI NARODOWE:
Park Narodowy Wyspy Kokosowej

Park Narodowy Wyspy Kokosowej

(2.400 ha), (zał. 1980). Usytuowana jest 548 kilometrów od pacyficznego wybrzeża Kostaryki. Uważana za największą bezludną wyspę świata, administracyjnie przynależy do prowincji Puntarenas. Potocznie nazywana jest "bukietem kwiatów na oceanie". W grudniu 1997 roku, obwołana została przez UNESCO Miejscem Światowego Dziedzictwa. Uformowana została 2 miliony lat temu, odkryto ją w 1526 roku, a na mapie po raz pierwszy pojawiła się w 1542 roku. Najprawdopodobniej była miejscem powieści "Wyspa Skarbów".

Początkowo zawijały do niej hiszpańskie galeony, których załogi poszukiwały do uzupełnienia świeżej wody oraz drewna pod bieżące naprawy. Z czasem wyspa stała się jednak miejscem docelowym dla piratów i korsarzy. Była miejscem działalności między innymi Edvarda Davisa oraz krwiożerczego Benito Bonito.

Przez niektórych uważana jest za legendarną wyspę skarbów. Powołują się oni na jedną z legend, według której tony złota miały być zakopane na skalistej wysepce koło 10 stopnia szerokości geograficznej północnej (co odpowiada położeniu Wyspy Kokosowej). Swego czasu przypisywano jej również ukryty, tak zwany Skarb Limy. Miał pochodzić z załadowanego złotem peruwiańskiego statku, który nigdy nie dopłynął do celu. Na początku wieku, pewien niemiecki podróżnik August Gissler poświęcił dziewięć lat na poszukiwanie złotych skarbów na wyspie. Jaskinie jakie wykopał podczas swego pobytu, wciąż się tam znajdują i nazywane są Jaskiniami Gisslera. W 1955 roku na wyspę przybyła ekspedycja Amerykanów, która zakładała że po odnalezieniu skarbu sfinansuje rozruch telewizji na Kostaryce.

Dookoła wyspy pływają liczne (od 200-500 sztuk) ławice ryb-młotów. Kilka mniejszych zatokowych wysepek stanowi miejsca lęgowe dla fregat, brązowych i czerwonoogonowych głuptaków. Dwoma największymi zatokami wyspy są zatoki Wafer i Yglesias, do których wpadają prowadzące wodę z wnętrza wyspy kręte rzeki. Najwyższym wzniesieniem jest Cerro Yglesias. Osiąga wysokość 634 m.n.p.m. i porastany jest przez lasy chmurowe. Tuż poniżej szczytu znajduje się roztrzaskany wrak bombowca 324, który rozbił się tam podczas II Wojny Światowej. (Najbardziej widoczne są pokryte bromeliami i grubą warstwą mchu śmigło i ogon samolotu).

Wyspę Kokosową zamieszkuje 70 roślin i 60 insektów nie spotykanych nigdzie indziej na świecie. Żyją tam również dwa rzadkie gatunki jaszczurek , trzy gatunki pająków, 57 gat. skorupiaków, 118 gat. mięczaków i trzy endemiczne gatunki ptaków, (między innymi Kokosowa Zięba i Kokosowa Kukułka). Spotykane są ponadto gołębie zwane "świętymi duszkami".

Na skałach w zatoce Chatcham widnieją wygrawerowane napisy z nazwami statków i podróżników odwiedzających wyspę. Najstarsza wyryta data przedstawia rok 1846. Jedna z najnowszych inskrypcji pochodzi z 1987 roku i zaznacza pobyt sławnego przyrodnika Jacquesa Cousteau, który wówczas kręcił tam film.

Mimo, że wyspa była umiejscowieniem Zoo Dinozaurów w książce "Park Jurajski", znana adaptacja filmowa kręcona była w innym miejscu. Kilka razy w roku, strażnicy przybywający na wyspę dokonują odstrzału dzikich świń, które sprowadzone w przeszłości mają bardzo destrukcyjny wpływ na równowagę ekosystemów.


 
© 2004; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński