REPUBLIKA KOSTARYKI


.
.
.
KSIĘGA GOŚCI


Informacje ogólne
Rezerwat Wyspy Bolanos
Park Narodowy Santa Rosa
Rezerwat Lomas de Barbudal
Park Narodowy Palo Verde
Park Narodowy Barra Honda
Rezerwat Penas Blancas
Rezerwat Wysp Guayabo, Negritos i Pajaros
Rezerwat Ostional
Rezerwat Biologiczny Carara
Rezerwat Curu
Rezerwat Cabo Blanco
Park Narodowy Manuel Antonio
Rezerwat Wyspy Cano
Rezerwat Golfito
Park Narodowy Corcovado
Park Narodowy Wyspy Kokosowej
Park Narodowy Rincon de la Vieja
Park Narodowy Wulkanu Poas
Park Narodowy Braulio Carillo
Park Narodowy Wulkanu Irazu
Pomnik Narodowy Guayabo
Park Narodowy Tapanti
Park Narodowy Chirripo
Rezerwat Hitoy-Cerere
Rezerwat Cano Negro
Rezerwat Barra del Colorado
Park Narodowy Tortuguero
Park Narodowy Cahuita
Rezerwat Gandoca-Manzanillo
Park Narodowy Guanacaste
Park Narodowy Wulkanu Arenal
Morski Park Narodowy Ballena
Rezerwat Lasu Chmurowego Monteverde
Park Narodowy Juan Castro Blanco
Park Narodowy Las Baulas
Park Narodowy Esquinas
Rezerwat Narodowy Cipanci
Rezerwat Lasu Chmurowego Santa Elena
Park Narodowy La Cangreja
Park Narodowy Diria 
PARKI NARODOWE:
Rezerwat Wyspy Cano

Rezerwat Wyspy Cano

(300 ha), (zał. 1978). Należąca do pacyficznej prowincji Puntarenas wyspa Cano, oddalona jest około 20 kilometrów od zachodniego wybrzeża półwyspu Osa. Powstała w wyniku ruchu płyt tektonicznych wyłaniając się z oceanu około 40-50 milionów lat temu. W 1519 roku odkrył ją Hiszpan Juan de Castenada.

Środkową część wyspy stanowi, wyparty na wysokość 110 m.n.p.m. płaskowyż. Wybrzeże zaś jest klifowe, uzupełnione miejscami białymi, nie przekraczającymi 100 metrów długości piaszczystymi plażami. Całkowicie zanikają one podczas przypływów.

W czasach przedkolumbijskich służyła za indiańskie cmentarzysko. Prowadzone na niej wykopaliska archeologiczne pozwoliły wydobyć liczne fragmenty ceramiki, fragmenty garnków, rzeźbione kamienie oraz tak zwane matates (kamienne, ozdobne stoliczki do rozgniatania kukurydzy). Wiek ceramiki określa się na lata 220-800 ( tak zwana faza Aquas Buenos) lub lata 1000-1500 (faza Chiriqui). Najbardziej charakterystycznymi znaleziskami na wyspie są różnych rozmiarów kamienne kule z niespotykanego na niej granitu. Wiele z nich do dzisiaj pozostaje na wpół zakopanych w ziemi.

Inną wskazówką na obecność na niej pierwotnych ludzi są rosnące w jej wnętrzu rzędy "mlecznych drzew" (Brosimum utile). Nazywa się je w ten sposób ze względu na wydzielany biały lateks. Naukowcy przypisują im religijne znaczenie i utrzymują, że sadzone były wokół cmentarzysk. Wszechobecne na wyspie jest dzikie kakao, chleb świętojański, bananowce, drzewa mango i pomarańczowe. Fauna nie jest zbyt obfita. Najpospolitsze gatunki to orły, węże boa, nietoperze, żaby, rybołowy, brązowe głuptaki, lisy i homary.

W wodach przybrzeżnych dominują ryby mahi-mahi oraz niezwykle kolorowe ryby anielskie. Pojawiają się delfiny, a w okresie od grudnia do kwietnia z Alaski nadciągają wieloryby humbaki. Wyróżnia się też pięć koralowych platform.


 
© 2004; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński