REPUBLIKA KOSTARYKI


.
.
.
KSIĘGA GOŚCI


Okres przedkolumbijski
XVI century
XVII century
XVIII century
XIX century
XX century
XXI century 
HISTORIA: XXI century

Pożar w Tilaran

W 2000 roku, w Tilaran spłonął Dom Pomocy Społecznej. 17 pensjonariuszy w tym inwalidzi zginęło. Według oficjalnych komentarzy przyczyną była iskra z telewizora, która szybko rozprzestrzeniła się na inne pomieszczenia i objęła drewniany dach.

Wybuch wulkanu Arenal

1 osoba zginęła, a dwie zostały ranne w wyniku eksplozji wulkanu Arenal 24 sierpnia 2000 roku. Ofiarą był kostarykański przewodnik. Dwóch pozostałych poszkodowanych to amerykańscy turyści. Wszyscy poparzeni zostali na skutek wybuchu gorących gazów, skał i popiołu. Wulkanolodzy orzekli, że prędkość z jaką poruszała się lawa wynosiła 80 km/h. Był to największy wybuch tego wulkanu od jego pierwszej erupcji w 1968 roku.

Kostaryka i Kuba

5 stycznia 2001, po 40 latach Kostaryka zdecydowała się wznowić stosunki dyplomatyczne z Kubą. Nowym konsulem kubańskim w San Jose został Juan Carlos Hernandez.

Porozumienie o wolnym handlu z Kanadą

IV. 2001; W Ottawie, ministrowie handlu zagranicznego Kanady (Pierre Pettigrew) i Kostaryki (Tomas Duenas), podpisali porozumienie o wolnym handlu pomiędzy tymi dwoma narodami. Jest to pierwsze tego rodzaju porozumienie pomiędzy krajem rozwijającym się i członkiem grupy G-7. Na jego podstawie kostarykańskie towary (cukier, owoce, kawa, kwiaty, ryby, mięso i owoce morza) trafiają na rynek kanadyjski bez cła.

Pożar w Santa Rosa

9. V. 2001. Spłonął historyczny budynek (forteca) w Parku Narodowym Santa Rosa. Ze śledztwa wynikło, że stało się to w wyniku podpalenia (wewnątrz nie było żadnych kabli elektrycznych, ani innych potencjalnych źródeł ognia). Rząd ogłosił chęć całkowitej odbudowy. W listopadzie skazanych zostało na 20 lat dwóch podpalaczykłusowników, którzy przyznali, że zrobili to z zemsty na przeganiających ich pracownikach parku).

Wybory prezydenckie

3 lutego odbyły się wybory prezydenckie. Jednak żaden ze starujących kandydatów nie zdołał uzyskać wymaganych 40 % głosów. 67-letni psychiatra i komentator telewizyjny Abel Pacheco zdobył 38,5 % głosów. 54-letni Rolando Araya (chemik) (PLN) uzyskał drugą pozycję z 30,9% głosów. Zadziwiający był również wynik trzeciego z kandydatów Ottona Solisa (Partia Ruchu Obywatelskiego), który zdobył 26,3 % głosów. Tegoroczne wybory miały najniższą w historii frekwencja wyborcza (69%). 7 kwietnia w drugiej turze wyborów zwyciężył ostatecznie Abel Pacheco uzyskując 58 % głosów.

3 skorumpowanych prezydentów

W październiku 2004 roku Kostaryka wpadła w multimilionowy skandal korupcyjny. Krok po kroku udowadniano współudział w nim kolejnych ważnych postaci z życia politycznego kraju. Oskarżenia objęły trzech byłych prezydentów kraju Miguela Angela Rodrigueza [1998-2002], Jose Maria Figueresa Olsena [1994-1998] i Rafaela Angela Calderona Fourniera [1990-1998]. Figueres oskarżony został o otrzymanie od francuskiej formy telekomunikacyjnej Alcatel 900.000 $ łapówki. Calderon o próby ukrycia części 40 milionowej pożyczki, jaką Kostaryka otrzymała od rządu Finlandii (prawie 10 milionów porzeszło na lokalną firmę Fischel, która przekazała 450.000 S na konto Calderona). Rodriguezowi zarzucono przywłaszczenie części kontraktu rządowego z francuską firmą podczas prezydentury. Rodriguez i Calderon zostali aresztowani. Figueres uniknął tego nie powracając do kraju z podróży zagranicznej.

Największa powódź od 30 lat

9-10 styczeń 2005. Z powodu niespotykanie silnych deszczy doszło do największej od 30 lat powodzi. Prawie cała prowincja Limon (szczególnie Siquirres, Guapiles, Guacimo i rejony Bri-Bri, Sixaola) plus północne równiny i niziny prowincji Heredia (Sarapiqui) zalane zostały przez powódź. 4 osoby zginęły. Około 7.500 ludzi zostało ewakuowanych. Zniszczonych zostało ponad 800 domów. Zgniło ponad 3.000 ha upraw - głównie bananowców. Zawaliło się 14 mostów a wiele kilometrów dróg zostało rozmytych (szczególnie szosa Limon - Sixaola). W ciągu jednego dnia spadła rekordowa ilość deszczu (344,5 mm), co o 40 mm przekroczyło średni opad notowany zazwyczaj dla stycznia. Pobity został w ten sposób rekord z 1970 roku, kiedy jednego dnia spadło 279 mm deszczu. Straty w samym przemyśle bananowym szacowane są na 31 milionów dolarów, a zniszczenia w infrastrukturze drogowej wzrastają do poziomu 32 milionów dolarów.


 
© 2004; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński