KONTAKT
follow me on facebook






http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

KOSTARYKOPOLIS
ŻÓŁW SKÓRZASTY

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WIKIPEDYSTÓW

Uwaga. Strona ta jak i cały portal stanowi wynik pracy naukowej i składa się na czyjś dorobek. Informacje zbierane były latami w poszczególnych krajach i dlatego zabronione jest ich kopiowanie, przetwarzanie oraz pobieranie. Chyba, że napisze się o pozwolenie (dotyczy to m.in. dziennikarzy). Z danych mogą zaś korzystać studenci i uczniowie. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Zastosowane zostały pułapki na plagiatorów. Nie zgadzam się też na ekspansywną działalność Wikipedii. Na bazie tej strony potworzonych zostało na niej wiele haseł o Kostaryce bez podawania źródła. Jej przedstawiciele szabrują polskie strony z danych zapoznając się z konkretnymi wątkami, a następnie po faktach charakterystycznych wyszukują je na zagranicznych portalach podając do nich link. Wiedzą, że w ten sposób nikt nie będzie ich ścigał. Ostrzegam, że jeśli dane z tej strony lub zagranicznych którym moje dane użyczam znajdą się na Wikipedii bez pytania, natychmiast będą wyciągane konsekwencje prawne.


[Dermochelys coriacea] – największe (ponad 2 m długości – do 700 kg wagi) i najszybsze żółwie morskie. Można je spotkać na wszystkich trzech oceanach oraz w Morzu Śródziemnym – mają największy wśród gadów zasięg występowania. Oznaczone osobniki widywano zarówno na wschodnim wybrzeżu Ameryki Południowej, jak i zaraz potem w zachodniej Afryce i przy górach lodowych na Atlantyku – największa rekordowa migracja zanotowana dla żółwia tego gatunku wynosi 20 558 km (przez Pacyfik). Nazwa tych żółwi wywodzi się od hydrodynamicznego pancerza osadzonego w grubej, miękkiej skórze, posiadającego 7 głębokich bruzd. Są bardzo odporne na działanie trucizn (bez żadnych konsekwencji mogą zjadać jadowite zwierzęta). Po 20–30 latach samice osiągają wiek rozrodczy. Głowa chowa się częściowo w skorupie. Kończyny działają jak płetwy (jest to jedyny żółw pozbawiony szponów). W okresie od lutego do maja powracają na miejsce urodzenia i tam składają jaja. Inkubacja trwa od 56 do 72 dni. Występują w parkach Las Baulas (największe stanowisko lęgowe na wschodnim Pacyfiku), Tortuguero, Corcovado, rezerwacie Ostional. Park Las Baulas stworzony został w 1991 roku, głównie w celu ochrony żółwi skórzastych.

Żółwie skórzaste są gatunkiem krytycznie zagrożonym. W ciągu ostatnich 20 lat ich populacja spadła o 90%. W ciągu kolejnych 15 lat mogą stać się na Pacyfiku gatunkiem wymarłym. Naukowcy szacują, że w Oceanie Spokojnym żyje obecnie populacja ok. 5 tys. sztuk. Zanotowano tu spadek liczebny 95% tych osobników w stosunku do roku 1980.

KONTAKT

 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński