KONTAKT
follow me on facebook






http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

KOSTARYKOPOLIS
ŻÓŁW ZIELONY, ŻÓŁW JADALNY

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WIKIPEDYSTÓW

Uwaga. Strona ta jak i cały portal stanowi wynik pracy naukowej i składa się na czyjś dorobek. Informacje zbierane były latami w poszczególnych krajach i dlatego zabronione jest ich kopiowanie, przetwarzanie oraz pobieranie. Chyba, że napisze się o pozwolenie (dotyczy to m.in. dziennikarzy). Z danych mogą zaś korzystać studenci i uczniowie. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Zastosowane zostały pułapki na plagiatorów. Nie zgadzam się też na ekspansywną działalność Wikipedii. Na bazie tej strony potworzonych zostało na niej wiele haseł o Kostaryce bez podawania źródła. Jej przedstawiciele szabrują polskie strony z danych zapoznając się z konkretnymi wątkami, a następnie po faktach charakterystycznych wyszukują je na zagranicznych portalach podając do nich link. Wiedzą, że w ten sposób nikt nie będzie ich ścigał. Ostrzegam, że jeśli dane z tej strony lub zagranicznych którym moje dane użyczam znajdą się na Wikipedii bez pytania, natychmiast będą wyciągane konsekwencje prawne.


(żółwie jadalne) [Chelonia mydas] – nazwa wiąże się z zielonym kolorem ich skóry. Osiągają 1,5 m długości i nawet 2,5 tony wagi (naukowcy odkryli, że żółwie po stronie pacyficznej są nieco mniejszych rozmiarów). Roślinożerne i bardzo wytrzymałe (odwrócone na grzbiet mogą przeżyć do kilkudziesięciu dni). Szczególnym ich przysmakiem są trawy Thalassia testudinum. Ich karapaks osiąga 1 m szerokości i waży 90–150 kg. Samce mają po jednym szponie przy przednich kończynach oraz ogon wystający poza karapaks (co pomaga im utrzymywać się na samicy podczas stosunku). Samice na miejsce złożenia jaj zawsze wybierają miejsce swego urodzenia. Podczas pierwszego roku życia młode żółwiki pływają z prądem po głębokich wodach, żywiąc się planktonem (dopóki nie osiągną 0,5 kg wagi), potem po 10–15 latach, kiedy osiągają już wagę 60 kg, zaczynają okres rozrodczy. Jaja przypominają piłeczki pingpongowe, samica składa je w liczbie 100 – 2–3 razy co kilka dni (w odstępach co 2–4 lata). Jaja inkubowane są w ciepłym piachu, a jego temperatura określa ich płeć (samice z reguły wykluwają się po 6–8 tygodniach w warstwach cieplejszych o 2–3°C). Podniecone osobniki potrafią obijać się o burty statków.

Z ich mięsa gotowano żółwiową zupę. W styczniu 2002 roku wybuchł skandal związany z aresztowaniem Nikaraguańczyka przyznającego się do zabicia żółwicy, która od września 1999 roku wszczepiony miała (w celach naukowych) satelitarny nadajnik. Spotykane w parku Tortuguero (od lipca do października, jedno z 30 miejsc ich lęgu na świecie i jedno z 3 na Karaibach) i rezerwacie Gandoca-Manzanillo.

KONTAKT

 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński