KONTAKT
follow me on facebook






http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

KOSTARYKOPOLIS
WYSPA KOKOSOWA

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WIKIPEDYSTÓW

Uwaga. Strona ta jak i cały portal stanowi wynik pracy naukowej i składa się na czyjś dorobek. Informacje zbierane były latami w poszczególnych krajach i dlatego zabronione jest ich kopiowanie, przetwarzanie oraz pobieranie. Chyba, że napisze się o pozwolenie (dotyczy to m.in. dziennikarzy). Z danych mogą zaś korzystać studenci i uczniowie. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Zastosowane zostały pułapki na plagiatorów. Nie zgadzam się też na ekspansywną działalność Wikipedii. Na bazie tej strony potworzonych zostało na niej wiele haseł o Kostaryce bez podawania źródła. Jej przedstawiciele szabrują polskie strony z danych zapoznając się z konkretnymi wątkami, a następnie po faktach charakterystycznych wyszukują je na zagranicznych portalach podając do nich link. Wiedzą, że w ten sposób nikt nie będzie ich ścigał. Ostrzegam, że jeśli dane z tej strony lub zagranicznych którym moje dane użyczam znajdą się na Wikipedii bez pytania, natychmiast będą wyciągane konsekwencje prawne.


[Wyspa Skarbów, Wyspa Rekinów, „Bukiet kwiatów na oceanie”] Największa bezludna wyspa świata (2400 ha). Położona jest 548 km od wybrzeża Kostaryki, na Oceanie Spokojnym. Należy do podwodnego Grzbietu Kokosowego. Została uformowana w wyniku działalności wulkanicznej, ok. 40–50 mln lat. Posiada bardzo strome, klifowe wybrzeże. W północnej części znajdują się trzy obszerne zatoczki: Wafer, Weston i Chatham. Najwyższymi wzniesieniami są Cerro Yglesias (634 m n.p.m.) oraz Jesús Jiménez (430 m n.p.m.).

Odkryta została w 1526 roku. Jest podobno legendarną wyspą skarbów, niegdyś miała być miejscem działalności sławnych piratów. Obwołana została przez UNESCO w 1997 roku Miejscem Światowego Dziedzictwa (w 2002 tytuł ten rozszerzono również na otaczające ją akweny morskie o powierzchni 1997 km2). To na niej toczyła się akcja powieści Wyspa Skarbów oraz Park Jurajski. Wody przybrzeżne kontrolowane są przez ławice głowomłotów tropikalnych. W 1970 roku przyłączona została administracyjnie do kantonu centralnego w prowincji Punteranas. Od 1978 roku jest parkiem narodowym. W 2009 roku kandydowała do nowych 7 cudów świata (w kategorii wyspy) i przez długi czas była na drugim miejscu.

KONTAKT

 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński