KONTAKT
follow me on facebook






http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

KOSTARYKOPOLIS
NERKOWIEC ZACHODNI, NANERCZ ZACHODNI, ORZECH NANERCZOWY

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WIKIPEDYSTÓW

Uwaga. Strona ta jak i cały portal stanowi wynik pracy naukowej i składa się na czyjś dorobek. Informacje zbierane były latami w poszczególnych krajach i dlatego zabronione jest ich kopiowanie, przetwarzanie oraz pobieranie. Chyba, że napisze się o pozwolenie (dotyczy to m.in. dziennikarzy). Z danych mogą zaś korzystać studenci i uczniowie. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Zastosowane zostały pułapki na plagiatorów. Nie zgadzam się też na ekspansywną działalność Wikipedii. Na bazie tej strony potworzonych zostało na niej wiele haseł o Kostaryce bez podawania źródła. Jej przedstawiciele szabrują polskie strony z danych zapoznając się z konkretnymi wątkami, a następnie po faktach charakterystycznych wyszukują je na zagranicznych portalach podając do nich link. Wiedzą, że w ten sposób nikt nie będzie ich ścigał. Ostrzegam, że jeśli dane z tej strony lub zagranicznych którym moje dane użyczam znajdą się na Wikipedii bez pytania, natychmiast będą wyciągane konsekwencje prawne.


[Anacardium occidentale] (nanercz zachodni, jabłko cashew, kasjan, orzech nanerczowy) Kuzyn mango o gruszkowatym kształcie. Ma barwy od żółtych do bladoróżowych. Wydaje bardzo intensywny zapach. Miękki i bardzo soczysty miąższ wykorzystywany jest do dżemów, win i lemoniad. Na końcu każdego owocu znajduje się objęty dwiema skorupami orzech o nerkowatym kształcie. Znajdujący się wewnątrz niego czarny olej zawiera fenol i wykorzystywany jest do wyrobu plastiku i lakierów. Orzechy muszą być najpierw wyczyszczone z tego oleju, a potem są gotowane/prażone, aby usunąć toksyny. W latach 70. rząd wspierał uprawy nerkowca na eksport.

Nerkowiec pochodzi z Brazylii, obecnie uprawiany jest głównie w Indiach. W XVI wieku Portugalczycy przywieźli je do Indii i Mozambiku. Popularny również na Sri Lance, w Chinach, Malezji, Filipinach, Tajlandii, Kolumbii, Gwatemali, Belize, Wenezueli, Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej, Pakistanie, Nigerii, Angoli, Kenii.

Mrożony lub świeży koncentrat z owoców jest tak popularny w Ameryce Południowej jak sok pomarańczowy w USA. Sam owoc łatwo się psuje i dlatego owoce nie są eksportowane ani do USA, ani do Europy. Po zerwaniu jabłko zaczyna fermentować już po 24 godzinach. Międzynarodowy handel orzeszkami zapoczątkowany został dopiero w 1920 roku.

W wykorzystywaniu jabłek cashew przoduje Brazylia. Od 2003 roku jest najbardziej popularną orzechową rośliną na świecie (przegoniła migdały).

KONTAKT

 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński