KONTAKT
follow me on facebook


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

WŁOCH, BUT I CHIRURGIA PROSEKTORYJNA

Włoch, but i chirurgia prosektoryjna

Ta kupa żelastwa to pozostałości wraku niemieckiego samolotu myśliwskiego Messerschmitt BF-109 (podstawowego myśliwca Luftwaffe podczas II wojny światowej). Rozbił się 24 marca 1945 roku w okolicach Karlina na dzisiejszych rubieżach Parku Narodowego Gór Stołowych (Kotlina Kłodzka). Samolot odnaleziony został i odkopany w 2003 roku. Jego szczątki przewieziono do Fortu Marian w Malechowie.

W hali głównej Fortu prócz prezentowanego wraku znajduje się również but oraz kość stopy niemieckiego lotnika który stracił życie w tym wypadku. Na szczęście szczątki trafiły we właściwe ręce. Nasz Marian Laskowski dzięki swojej determinacji i mozolnemu śledztwu doszedł, że pilotem był Włoch z pochodzenia Orlando Ciciaro. Skontaktował się on z jego rodziną by poinformować o odnalezieniu pozostałości krewnego. Nie zdecydowali się oni jednak na przyjazd. Tym samym ta w mniemaniu niektórych zbędna sterta złomu została u nas jako świadectwo pewnego wydarzenia oraz historii pewnego człowieka. Dzięki Marianowi dotąd anonimowy lotnik odzyskał swoją prawdziwą tożsamość.

P.s. Podług śledztwa przyczyną wypadku była prawdopodobnie awaria samolotu którą celowo mieli wywołać mechanicy sabotażyści.

KONTAKT

 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński