KONTAKT
follow me on facebook


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

KULA MILEY CYRUS

Kula Miley Cyrus

To nie kula z teledysku Miley Cyrus, ale betonowy kulisty bunkier, jedyny taki zachowany w Polsce. ;-) 18.X.2008 roku wydobył go z bobolińskiej plaży Marian Laskowski.

We IX.1944 roku minister uzbrojenia wydał postanowienie o wybudowaniu 50.000 tego rodzaju schronów, z których niewidoczny obserwator za pomocą lornety lub peryskopu obserwował cały horyzont i drogą radiową lub telefonicznie przekazywał meldunki. W razie potrzeby mógł również strzelać z karabinu maszynowego.

Wewnętrzna średnica kuli ma 230 cm i ściankę grubości 4 cm. Do wnętrza dostawało się przez 80 cm otwór . Cały obiekty staczany był z ciężarówki i zakopywany w gruncie otworem do góry. We wnętrzu kuli tuż poniżej jej największej średnicy znajdował się pomost z przykrytym otworem prowadzącym do najniższej części, pełniącej rolę miejsca odpoczynku lub magazynku.

W czasie wojny darłowską kulę poddano próbie odporności zrzucając 7 metrów od niej 500 kilogramową bombę. Ładunek tylko lekko uszkodził jej konstrukcję.

Bunkier udostępniony jest do zwiedzania na jednej z naszych skarp. (Tak tak, to jest to coś widoczne doskonale z drogi krajowej nr 6). ;-)

KONTAKT

 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński