KONTAKT



















Rekordy

Po wyborach 2010, Kostaryka szczyci się największą liczbą kobiet w historii swojego parlamentu (23 na 57 członków). 4 lata temu wynik ten wynosił 38%. Już w 2002 roku, Kostaryka zajmowała pierwsze na świecie pod tym względem.



 

KOSTARYKA
ppppppppp

2016

NIELEGALNY WYRĄB PALISANDRÓW KOKOBOLO

Od 2013 roku wokół Parku Narodowego Guanacaste dochodzi do rabunkowej polityki wyrębu lasów suchych. Nielegalni drwale zostawiają na miejscu tylko to jest zbyt małe do sprzedaży. Poszukiwane są szczególnie drogocenne w przemyśle drzewnym palisandry kokobolo [Dalbergia retusa], zwane także tropikalnym drzewem różanym. Jest to gatunek rodzimy dla Ameryki Środkowej. Drzewo może dochodzić do 20 metrów wysokości. Najczęściej spotykane jest północno-zachodniej części prowincji Guanacaste. Nie jest zbyt reprezentacyjne w porównaniu do tak znanych drzew jak Guanacaste czy mahoniowców. Można przejechać obok niego i nie wiedzieć że ma jakąkolwiek wartość.

W przekroju wnętrze drzewa ma kolor od różowego do bordowego i czarnego. Wykorzystuje się go do wyrobu mebli, posadzek, dekoracji (misek, wiecznych piór) oraz muzycznych instrumentów.

Konwencja Waszyngtońska (Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem CITES) umieściła palisander kokobolo z Kostaryki w tzw. Załączniku II. Oznacza to, że jego wyrąb może być na podstawie ustalonych kwot póki badania nie stwierdzą, że może to zagrozić występowaniu tego gatunku.

Podług Ustawy Leśnej, ścięcie jakiegokolwiek palisandra (czy to na terenie państwowym czy prywatnym) wymaga zgody komórek rządowych. Tylko okazjonalnie wydawane są pozwolenia na wycinkę. Duże zapotrzebowanie na meble ze strony Chin i Indii powoduje że dochodzi do nielegalnych wyrębów. W okresie 2014-2015 strażnicy parkowi przejęli 100.000 cm palisandrów.

Mimo że Policja zaprzecza że stoją za tym zorganizowani przestępcy, strażnicy parkowi z Terenów Ochronnych Guanacaste (ACG) są zdania, że proceder urasta do rangi mafii. Rabusie pojawiają się na terenach prywatnych i oferują farmerom 400 $ za wycięcie jednego drzewa. To samo drewno warte będzie potem w Azji 10 razy tyle. Pniaki chowane są pod ładunkiem złomu albo owoców. Zazwyczaj przed ciężarówką je przewożącą jedzie samochód pilot który informuje kierowcę czy nie ma kontroli na drogach.

Jedna z metod pozyskiwania drewna polega na tym że zdobywa się zezwolenie na wycięcie jakiegoś drzewa ale tnie się też inne póki policja nie poprosi o okazanie dokumentu. Inny sposób to odkupowanie przejętego przez policję drewna z Biura Prokuratora. W ten sposób drewno trafia na aukcje gdzie sprzedawane jest tym samym ludziom od których zostało przechwycone.

Największy boom na drewno palisandra kokobolo był w latach 2013-2014. W porównaniu 2015 rok był relatywnie spokojny.


Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety


„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej


Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”







Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere


„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”


Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński