KONTAKT
follow me on facebook


Położenie geograficzne
Wyspy
Półwyspy
Pasma górskie
Doliny
Niziny
Trzęsienia ziemi
Jeziora
Związki polsko-dominikańskie
Ludność
Szkolnictwo
Opieka zdrowotna
Religia
Rząd
Klimat
Rzeki
Archeologia
Kultura
Język
Policja
Ekonomia
Surowce
Transport

Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

DOLINY DOMINIKANY

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


Wszystkie zamknięte doliny leżące w cieniu pasatów otrzymują skąpe opady. Rolnictwo wymaga tam sztucznego nawożenia.

Cibao: [Hoya de Enriquillo]. Półjałowa na południe od Kordyliery Centralnej pomiędzy pasmami górskimi Sierra Neiba i Bahoruco. Rozciąga się równoleżnikowo. Wysokości dochodzą do zaledwie 50 m.n.p.m., Czasami zdarzają się też depresje. W jej obrębie zlokalizowane jest sławne jezioro Enriquillo

Tetero: (Dolina buteleczki do mleka). Znajduje się w Kordylierze Centralnej na wysokości 1.500 m.n.p.m. Ma 2 km szerokości. Ma rozlekłe łąki, sawanny po których biegają dzikie konie. Wyróżnia się kilka oczek wodnych. Zlokalizowana w Parku Narodowym Jose del Carmen Ramirez. Na skałach ją tworzących przedkolumbijskie piktogramy i petroglify. Ma dogodne miejsce do rozbijania kempingów. Znajduje się w niej PN Jose del Carmen Ramirez.

Constanza: Ma 8 km długości i 4 km szerokości. W dolinie znajduje się miasto o tej samej nazwie. Nazwa wzięła się od pięknej córki kacyka indiańskiego, która miała na imię Constanza. Osadnictwo i rolnictwo rozpowszechniło się tam w 1852 roku. Jest to najwyżej położona i zamieszkała dolina na Karaibach.

Jarabacoa: Dolina w prowincji Vega, w paśmie górskim Kordyliery Centralnej. Położona jest na wysokości 500 m.n.p.m. I nazywana jest doliną wiecznej wiosny. Jest miejscem do którego wyjeżdżają na wakacje bogaci Dominikańczycy. Zbocza gór porastają sosny kubańskie [Pinus occidentalis].

Bonao: Zlokalizowana jest w prowincji Monsenor Nouel. Jest niewielkich rozmiarów otoczona wysokimi górami. Przepływa przez nią rzeka Yuna. Znajduje się w jej obrębie stolica prowincji Bonao. Znajduje się w niej kopalnia niklu. Rozciągają się pola ryżowe.

Azua: Bardzo suchy region w prowincji o tej samej nazwie. Roślinnością specyficzną są kaktusy. Uprawia się też na niej banany i pomidory. Znajduje się na niej miasto – Azua stolica prowincji o tej samej nazwie. W ciągu roku region ten otrzymuje 986 mm deszczu. Ogranicza ją częściowo Sierra Martin Garcia.

KONTAKT

 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński