KONTAKT
follow me on facebook


Położenie geograficzne
Wyspy
Półwyspy
Pasma górskie
Doliny
Niziny
Trzęsienia ziemi
Jeziora
Związki polsko-dominikańskie
Ludność
Szkolnictwo
Opieka zdrowotna
Religia
Rząd
Klimat
Rzeki
Archeologia
Kultura
Język
Policja
Ekonomia
Surowce
Transport

Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

RZEKI DOMINIKANY

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


Wyróżnia się 108 rzek. Większość z nich spływa z Kordyliery Centralnej. Rzeki mają zmienne stany wody i nie nadają się do żeglugi. Są jednak źródłem energii wodnej.

Artibonito

Najdłuższa rzeka Hispanioli. Jej źródło znajduje się w PN Nalga de Maco. Przepływa przez prowincję Santiago Rodriguez. Płynie na zachód na terytorium Haiti. W Dominikanie znajduje się jej 68-kilometrowy odcinek.

Camu

Położone jest nad nią miasto La Vega. Jej trasa przebiega niemal poziomo. Jest głównym dopływem rzeki Yuna. Przepływa przez wyżyny Kordyliery Centralnej oraz żyzną dolinę Ceibo. Często wykorzystywana do irygacji pól ryżowych. Ma 80 km długości.

Dajabon

(Rzeka Masakry). Wyznacza północną część granicy dominikańsko-haitańskiej. Przepływa przez miasto Dajabon i łączy się mostem (który jest przejściem granicznym) z haitańskim miastem Ouanaminthe.

Higuamo

U jej ujścia zlokalizowane jest miasto San Pedro de Macoris (w jego pobliżu przewieszony jest dwupylonowy most imienia Mauricio Baeza). Oddano go do użytku 19.I.2007 roku. 22.X.2010 roku minister środowiska zagroził i oskarżył kilka zagranicznych firm o zatruwanie rzeki przez wylewanie do niej ścieków. Jest żeglowna dla większych jednostek.

Ozama

Ma 148 km długości. Jej nazwa w języku Tainos oznacza „nawigacyjne wody”. Bierze swój początek ze wzgórza Loma de Siete Cabezas w paśmie Sierra Yamasa. U jej ujścia znajduje się stolica kraju Santo Domingo przed którym rozwidla się na dwie odnogi. Jej głównymi odnogami są Isabela, Sabita i Yabacao.

Yaque del Norte

(296 km). Znajduje się nad nią drugie miasto kraju Santiago. Najdłuższa i najważniejsza rzeka kraju. Płynie z doliny Cibao i uchodzi do zatoki Monte Cristi. Spływy kajakowe i tratwowe. Znajduje się na niej tama Tawera. Podczas tropikalnego sztormu Olga, który wydarzył się 11.XII.2007 doszło do zalania okolicznych terenów poprzez opróżnienie zbiorników, wskutek czego zginęły 34 osoby. W I.2008 roku są skazał na więzienie winnych zaniedbań pracowników (tama powinna być opróżniona kilka dni wcześniej).

Yuna

(160 km), jedna z trzech najważniejszych rzek kraju. Jej źródło bierze początek w pobliżu miejscowości Bonao w Kordylierze Centralnej. Płynie przez dolinę Vega Real, łączy się z dopływem Camu, przepływa przez miasto Higuey, bagniste niziny i uchodzi do zatoki Samana. Jest nawigacyjna tylko w dolnych odcinkach.

Yaque del Sur

(183 km), jej dopływem jest rzeka San Juan Przepływa przez południowe stoki Kordyliery Centralnej i kieruje się na wschodnie części doliny San Juan. Uchodzi do zatoki Neiba. Jej wody wykorzystywane są do nawadniania pól ryżowych, plantacji plantanów, fasoli oraz bananów. Nie jest nawigacyjna.

KONTAKT

 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński