KONTAKT
follow me on facebook


Położenie geograficzne
Wyspy
Półwyspy
Pasma górskie
Doliny
Niziny
Trzęsienia ziemi
Jeziora
Związki polsko-dominikańskie
Ludność
Szkolnictwo
Opieka zdrowotna
Religia
Rząd
Klimat
Rzeki
Archeologia
Kultura
Język
Policja
Ekonomia
Surowce
Transport

Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

RZĄD DOMINIKANY

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


Głową państwa i szefem rządu jest prezydent wybierany w głosowaniu powszechnym na 4 lata. W wyborach kandyduje razem z wiceprezydentem i sprawuje urząd na okres 4 lat. Władzę wykonawczą sprawuje złożony z sekretarzy stanu rząd. Powołuje go i przewodniczy mu prezydent. Rząd jest odpowiedzialny przed parlamentem.

Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu o 5-letniej kadencji (wybieranego w głosowaniu powszechnym). Senat liczy 32 członków (po jednym na każdą prowincję plus jeden przedstawiciel dystryktu narodowego). Sejm zaś (Izba Deputowanych) składa się z 183 członków. Sąd Najwyższy ma 16 członków. Prezydent mianuje też gubernatorów prowincji.

Wybory prezydenckie odbywają się co 4 lata 16.VIII w rocznicę zawieszenia flagi Dominikany na dachu parlamentu przez uczestników wojny domowej (tzw. Restoracyjnej) w 1863. Ogłaszane są w latach parzystych podzielnych przez cztery, a parlamentarne w niepodzielnych. Prawo głosu mają wszyscy, którzy ukończyli 18 rok życia oraz wszyscy którzy pozostają w związkach małżeńskich. Prawa głosu nie mają policjanci, żołnierze, ani osadzone osoby w aresztach.

Obecnie obowiązuje konstytucja z 1966 roku i jest to 25 konstytucja kraju. Obowiązuje system multipartyjny. Do trzech najważniejszych partii zaliczamy.

Społeczno-chrześcijańska Partia Reformistyczna [PRSC]. U władzy w latach 1966-1978 i 1986-1996

Dominikańska Partia Rewolucyjna – [PRD], u władzy 1963, 1978-1986, 2000-2004.

Dominikańska Partia Wolności [PLD] 1996-2000 i od 2004.

W 1981 roku zdecydowano się na rozwiązanie sił zbrojnych. Za obronność tego kraju odpowiedzialny jest Regionalny System Obronny.

KONTAKT

 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński