KONTAKT
follow me on facebook


Położenie geograficzne
Wyspy
Półwyspy
Pasma górskie
Doliny
Niziny
Trzęsienia ziemi
Jeziora
Związki polsko-dominikańskie
Ludność
Szkolnictwo
Opieka zdrowotna
Religia
Rząd
Klimat
Rzeki
Archeologia
Kultura
Język
Policja
Ekonomia
Surowce
Transport

Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


Dominikana położona jest między 17-20 szerokością geograficzną północną i 68-72 długością geograficzną zachodnią. Zajmuje wschodnią część wyspy Haiti, położonej w Wielkich Antylach oraz przybrzeżne wysepki Beata, Catalina, Saona, Alto Velo, Catalinita. Na zachodzie graniczy z republiką Haiti, od północy oblewa ją Ocean Atlantycki, na południu – Morze Karaibskie, a od wschodu jest oddzielona cieśniną Mona (105 km) od wyspy Portoryko. Długość linii brzegowej wynosi 1.392 km, a granicy lądowej z republiką Haiti – 308 km.

Powierzchnia: 48.442 km 2. Drugi największy powierzchniowo kraj Karaibów po Kubie. Pod względem powierzchni na świecie zajmuje 130 miejsce na 193 kraje.

Plaże: Plaże są bardzo urokliwe z białym piaskiem i palmami nachylonymi do wybrzeża. Wiele zatoczek jest chronionych i bardzo zatłoczonych. Jest też specjalny odcinek wybrzeża zwany Amber Coast (wybrzeże bursztynowe).

Zatoki: Łacznie kraj posiada 16 zatok.

Neiba: Położona jest w prowincji Barahona. Znajduje się w niej port morski Barahoma. Nazywana jest zatoką strzał. Uchodzi do niej rzeka Yague del Sur. Dochodzi do niej pasmo górskie o tej samej nazwie. Znad zatoki wieją silne wiatry w kierunku lądu. We wschodniej części znajduje się największe słodkowodne jezioro Neiba.

Samana: (Golfo de las flechas). Zlokalizowana jest we wschodnim wybrzeżu Dominikany, na południe od półwyspu Samana. Uchodzi do niej rzeka Yuna. Porośnięta jest namorzynami. Nazwał ją tak Kolumb który przywitany został przez Karibów strzałami wpływając do zatoki. Od I do III pojawiają się tam wieloryby. Południowe wybrzeże zajmuje Kordyliera Wschodnia. Styka się również z PN Los Haitises. Znajduje się na niej szreg wysepek, które są siedliskiem pelikanów i fregat.

Monte Cristi: Wpada do niej najważniejsza rzeka kraju Yague del Norte. Zlokalizowana jest na północno-zachodnim wybrzeżu, przy granicy z Haiti. Ma 1,5 km szerokości. Położone jest nad nim miasto o tej samej nazwie. Od wschodu ogranicza ją przylądek La Granja. Zatopiony jest w niej statek, który w 1760`s przewoził ładunek fajek. Dziś jest atrakcją dla nurków, a część z jego fajek wystawianych jest w muzeum w Santo Domingo.

Cabarete: Zatoka na północnym wybrzeżu Dominikany, znana z międzynarodowych zawodów kite. Bardzo popularna wśród surfingowców i nurków. Uformowana została przez rafę koralową. Na skutek rozwoju pobliskiego miasteczka o tej samej nazwie, a także deforestacji istnieje problem spływów osadowych. Powoduje to obumieranie rafy koralowej. W latach 1980`s przetrzebiony został ekosystem na skutek nadmiernego połowu ryb.

KONTAKT

ENCYKLOPEDIA DOMINIKANY
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia


WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym


„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”


Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński