KONTAKT
follow me on facebook


Rośliny
Ryby
Płazy
Gady
Ptaki
Ssaki


















Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

ROŚLINY

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


Lasy

Do wysokości 600 m. (z wyjątkiem obszarów bagnistych) wszystkie lasy zostały wycięte pod plantacje. W Kordylierze Centralnej występują lasy sosnowe i mieszane. Lasy zajmują tylko 41% terytorium. Największe masywy leśne utrzymały się w górach. W 2001 roku rząd zlecił posadzenie 5 mln drzew przy granicy z Haiti. Sąsiednie Haiti bowiem niemal kompletnie wytrzebiło na swoim terytorium lasy i jego mieszkańcy niejednokrotnie zapuszczają się na teren Dominikany wyrębując nielegalnie lasy.

Namorzyny

[mangrowia] Występuje w słonym środowisku, na obu wybrzeżach i przy ujściach rzek. Ich plątanina oddechowych i podporowych korzeni chroni wybrzeże przed niszczycielską działalnością pływów. Podczas przypływu widoczne są tylko ich czubki. Mogą poważnie ograniczać żeglugę śródlądową. W Dominikanie występują szczególnie na półwyspie Samana.

namorzyny czerwone - [Rhizophora mangle]. Nazwa wzięła się od ich czerwonego drewna. Są źródłem kwasu taninowego. Ich nasiona są o tyle dziwne, że kiełkują będąc jeszcze na drzewie.

namorzyny czarne - [Avicennia germinans]. Mogą osiągać 18 metrów wysokości. Korzenie mają przeciętnie 60 cm średnicy. Mają grube, skórzaste zielonożółte liście i czarną korę. Bronią się przed niedoborem tlenu w podłożu poprzez wytworzenie pionowych odnóg korzeni (pneumatofory), które sterczą ponad poziom gleby. Są najbardziej wytrzymałe na chłodne temperatury.

namorzyny białe - [Laguncularia racemosa]. Osiągają 18 metrów wysokości. Charakteryzują się wąskim, zaokrąglonym czubkiem. Mają ciemnozielone, gładkie, zakończone prostokątnie liście. Ich drewno jest ciemnożółte i twarde. Ich gałęzie mogą wypuszczać powietrzne korzenie. Przeważnie występują na terenach rzadko zalewanych. Ich kwiaty chronione są okresowymi kolcami i pojawiają się od lipca do października. Mają duże, migdałowo kształtne owoce. Są remedium na dyzenterię.

namorzyny herbaciane - [Pelliciera rhizophorae, namorzyny pinuelo]. Wyróżniają się wytworzonymi specjalnymi, przesadzistymi przyporami umożliwiającymi sprawne pozyskiwanie powietrza. Wyróżniają się gwiażdzisto-kształtnymi kwiatami i zrzucanymi okazjonalnie liściami.

Drzewo szewca

[Byrsonima crassifolia] Niskie, do 10 metrów z charakterystyczną nisko zawieszoną koroną i licznymi, prostymi gałęziami na których końcach wyrastają w liście. Wydaje jadalne i popularne owoce Nanzi. Drewno ma zastosowanie w budownictwie (ściany, belki, kolumny) i w meblarstwie. Herbata z kory poprawia apetyt.

Kampeszowiec

[Hematoxylum campechianum]. (modrzewiec kampechiański, drzewo nikaraguańskie, hematoksylon kampechiański). Cierniste drzewo do 15 metrów wysokości. Z jego drewna otrzymuje się hematoksylinę, używaną w farbiarstwie, lecznictwie i mikrotechnice. W XIX wieku jego drewno stanowiło cenny towar eksportowy.

Palma królewska

[Roystonea regia]. Rośnie w Ameryce Środkowej, Florydxie, Kubie, Portoryko i Dominikanie. Dorasta do 20-30 metrów wysokości. Jej przeciętnia średnica pnia wynosi 47 cm. Jej korona zazwyczaj ma do 15 liści, których długość dochodzić może do 4 metrów. Niegdyś wskutek wycinki była zagrożonym gatunkiem. Obecnie często uprawiana w celach ozdobnych. Często przesiadują na nich ptaki narodowe – palmowce.

KONTAKT

ENCYKLOPEDIA DOMINIKANY
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia


WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau
Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”







Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym


„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”


Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński