KONTAKT
follow me on facebook


Położenie geograficzne
Wyspy
Półwyspy
Pasma górskie
Doliny
Niziny
Trzęsienia ziemi
Jeziora
Związki polsko-dominikańskie
Ludność
Szkolnictwo
Opieka zdrowotna
Religia
Rząd
Klimat
Rzeki
Archeologia
Kultura
Język
Policja
Ekonomia
Surowce
Transport

Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

RELIGIA DOMINIKANY

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


Religię rzymskokatolicką wyznaje 95% ludności. Migracja spowodowała pojawienie się innych wierzeń. Spirytyści stanowią 2,2%, Adwentyści Dnia Siódmego 1,1%, Buddyści 0,10%.

Dominikana ma dwóch świętych patronów: Nuestra Senora de la Altagracia jest patronką Dominikańczyków i Nuestra Senora de las Mercedes patronką kraju. Mówi się, że Altagracia zawarła pakt z prezydentem Joaquinem Amparo Balaguerem Ricardo, że podczas jego rządów (1960-1962, 1966-1978, 1986-1996) nigdy nie będzie katastrofy naturalnej.

W Dominikanie ustanowione są dwie archidiecezje: w Santo Domingo i Santiago, oraz 9 diecezji: La Vega, Higuey, San Juan de Maguana, Barahona, San Francisco de Macoris, Bani, Puerto Plata, San Pedro de Macoris.

W XIX wieku kościół katolicki tracił popularność. Nie było funduszy, brakowało księży. Zwolenników zdobywał zaś kościół protestancki. W kraju panowała swoboda religijna. Wyjątek stanowiły lata 1950`s kiedy Trujillo zlecał mordestwa księży krytykujących jego rządy.

Centrum żydowskich uchodźców jest miasto Sosua. Osiedlali się w nim w czasach II Wojny Światowej uciekinierzy z Niemiec i Austrii. Trujillo witał ich z otwartymi rękami by wybielać populację kraju.

Santeria

Mix afrykańskich wierzeń animistycznych oraz katolicyzmu. Wyróżnia się bębnowymi ceremoniami z wykorzystywaniem ofiar ze zwierząt. Biorą w nich udział również czarownice, które przyrządzają rozmaite mikstury na bazie roślin.

KONTAKT

 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński