KONTAKT
FB o Kostaryce








 
KOSTARYKA - BOŻE NARODZENIE

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPEDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipedystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


GRUDZIEŃ ULUBIONY MIESIĄC KOSTARYKAN. ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA W TROPIKACH I MARZENIA O ŚNIEGU.

Po raz pierwszy święta obchodzone były w Kostaryce w 1601 roku, kiedy ówczesny gubernator Gonzalo Vázquez de Coronado zorganizował z tej okazji narodowe zabawy. Okres świąteczny rozpoczyna się listopadową paradą karet (31 XI). Od Paseo Colón przez Avenidę Segunda powożone są wówczas statuetki świętych. Około 4 XII tradycyjna choinka przed Szpitalem Dziecięcym w San José ubierana jest w 30 tys. światełek . W sprzedaży pojawia się sztuczny śnieg oraz rusza loteria świąteczna Gordo Navideno.

W drugim tygodniu grudnia Kostarykanie ozdabiają domy sznurami kolorowych żarówek i cyprysowymi wieńcami z czerwonymi kuleczkami owoców kawy. Władze miejskie lubują się w ozdabianiu dorodnych rozłożystych drzew w parkach tysiącem lampek. Od 1996 roku organizowany jest Festiwal de la Luz – świąteczna parada świateł sunąca calle 42, Paseo Colón i Avenidą Segunda do placu Demokracji. Ta ostatnia dla ruchu zamknięta jest już od godziny 13.00. Głównym elementem parady są platformy z niewiarygodnie oświetlonymi konstrukcjami. Oprawa uzupełniona jest występami orkiestr ulicznych, cheerleaderek oraz skeczami politycznymi. W całej imprezie uczestniczyło milion Ticos, a drugie tyle oglądało go w telewizji. Od 1999 roku podczas festiwalu wybierano osobowość roku spośród sławnych Ticos (piosenkarzy, aktorów, postaci telewizyjnych, sportowców). W 2010 roku nastąpił przemarsz wszystkich dotąd uhonorowanych.

Mniej więcej w tym okresie rząd oferuje wszystkim pracownikom dodatkowe pieniądze (tzw. aguinaldo – równowartość jednej pensji) na zakup prezentów. Prywatne firmy i zakłady państwowe mogą je wypłacać do 20 XII każdego roku Jego wysokość dla danego pracownika obliczana jest na podstawie wysokości zarobków (w tym godzin nadliczbowych) w okresie od 1 XII roku poprzedniego do 30 XI obecnego, podzielonej na 12 miesięcy. Jeśli pracownik pracował mniej niż 12 miesięcy, wówczas wartość jego zarobków jest dzielona na tyle miesięcy, ile faktycznie był w pracy. Aguinaldo należy się także pracownikom, którzy odeszli z pracy w ciągu ostatniego roku.

Mieszkańcy konstruują również tzw. portales (szopki), przedstawiające sceny związane z narodzinami Chrystusa. Postacie świętych wykonane są z gliny lub drewna. Niektóre mają 5 cm wysokości, a w innych przypadkach są rzeczywistych rozmiarów. Stanowią ważny element wystroju świątecznego i zazwyczaj ustawiane są w centralnych częściach pomieszczeń. Ich dekoracje uzupełniają owoce i tropikalne kwiaty, najczęściej storczyki. Portales budowane są także w centralnych częściach każdego z miast. Ich oryginalność stanowi wizytówkę poszczególnych miejscowości (22 XII organizowany jest tradycyjny konkurs na najpiękniejszą szopkę domową oraz miejską).

Na dziewięć dni przed świętami (16 XII) przychodzi czas na tzw. posadas. Sąsiedzi z okolicznych domów zbierają się, przebierają i odgrywają scenę przyjazdu Józefa i Maryi do Betlejem. Śpiewają również kolędy. Na tę okazję piecze się tamales i przygotowuje alkoholowy napój rompopo.

Od poniedziałku poprzedzającego Wigilię do Trzech Króli pozamykane są w Kostaryce urzędy. Pojawia się problem ze sztucznymi ogniami. Ich ofiarą bardzo często padają dzieci.

Kostarykańskie choinki to drzewka cyprysowe lub suche gałęzie kawy. Na czubku usadawiana jest złota gwiazda, na gałęziach zawieszane są małe bombki oraz białe wstążki z papieru. Pod choinkami ustawia się szopki oraz układa prezenty (kostarykańskie dzieci w większości wierzą, że prezenty pod choinkę przynosi Jezus). Kiedyś wystawiano buty na prezenty. Około północy przystępuje się do otwierania upominków, a także umiejscawia się w żłóbku postać Chrystusa.

25 XII Kostarykanie konsumują dużą ilość krojonych w grube kostki i plastry owoców, jabłek i grejpfrutów. Spożywana jest wówczas tradycyjna uroczysta kolacja (tamales, zraszane jogurtem sałatki owocowe, zapiekanki, skorupiakowe paelle, potrawy z kurczaka, ryby w sosach fasolowych i curry, odpowiednik naszego adwokata – likier rompopo i cała gama ciast od bakaliowych bab, czekoladowo-truskawkowych lub bananowych tart po owocowe desery z bitą śmietaną). Tego dnia o północy uczestniczy się także we mszy misa de gallo („mszy koguta”).

Od 25 XII do około 2 I miasteczko Zapote pod San José przemienia się w wielki park zabaw z wyścigami, walkami byków i sztucznymi ogniami. Odbywają się targi. Same walki byków (toro a la Tica) natomiast polegają na drażnieniu ich przez torreadorów amatorów, którzy niejednokrotnie sami kończą w szpitalach. Nie ma zaś tradycji zabijania zwierząt.

26 XII startuje parada koni, zwana Tope. Korowód udaje się od parku La Sabana przez Paseo Colón wzdłuż Avenidy Segunda w San José. W 2012 roku przedłużony był aż do Parku Gonzáleza Víqueza. Konie mają przewiązane do grzyw kolorowe wstążki. Odbywają się pokazy umiejętności jeździeckich. Parada organizowana jest od blisko 40 lat (wcześniej odbywały się ceremonie obcinania bykom rogów). Jej uczestnicy przybywają odświętnie ubrani (niektórzy w strojach regionalnych), niejednokrotnie karetami. Niektórzy przyjechali własnymi, a inni wypożyczali je specjalnie na tę okazję. Zyski przekazuje się tradycyjnie na dom dziecka.

27 XII odbywa się rozpoczynająca karnawał w Kostaryce parada. W czasie jej trwania Avenidą Segunda przetaczają się spektakularne pochody z jasno udekorowanymi konstrukcjami. Na specjalnie wykonanych platformach występują tancerki. Towarzyszą im podrygujący w rytm bębnów i muzyki przebierańcy. Rolę tej parady od 2007 roku powoli przejmuje karnawał w Desamparados. Pojawiają się platformy z tancerzami, króluje muzyka folklorystyczna i klauni. Ciekawostką są pokazy stuningowanych wozów. Kolorowy pochód zazwyczaj wyrusza o 13.00 z pobliskiego stadionu.

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”







ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński