KONTAKT
FB o Kostaryce







 
KOSTARYKA - KOBIETY

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPEDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipedystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


DOTYKANIE KOBIETY BEZ JEJ ZGODY JEST PRZESTĘPSTWEM

Nie lubię poprawności politycznej ponieważ prowadzi ona do absurdów w życiu codziennym. Nie jestem za grupami szczególnego traktowania oraz za sytuacjami gdy krytyka odbierana jest jako fobia. Irytują mnie ludzie którzy obierają sobie za misję donoszenie na innych gdy np. rodzic krzyknie w miejscu publicznym na dziecko które tupie nogami i terroryzuje cały autobus wyciem. Nie akceptuję gdy np. osoby homoseksualne wyzywają kogoś od homofobów za to, że ktoś śmiał powiedzieć komuś że go nie lubi jako Jana Kowalskiego, a nie jako geja. Nie popieram też tych którzy dzwonią po policję bo w parku na ławce siedzi spacerowicz, a obok bawią się przecież dzieci. Denerwuje mnie gdy robi się zdjęcie zabytkowej fontannie, a rodzice podnoszą larum, że w kadrze są ich dzieci (jednak poproszenie by ich na chwilę zawołali zbywane jest ignorowaniem).

Jednocześnie nie lubię ludzi, którzy uważają, że mają prawo do traktowania innych jako gorszych. Nie akceptuję gdy ktoś naśmiewa się z gejów, źle wyraża się o społeczeństwach dawnych krajów Trzeciego Świata lub traktuje kobiety jako manekiny do zaspokajania swoich rządz. Te ostatnie mają ciężko w wielu krajach Ameryki Łacińskiej, gdzie buchający na chodnikach testosteron robi swoje i często niektórym puszczają hamulce.

W Kostaryce walczy się z tym problemem mimo, że nie jest on przykry na taką skalę jak w krajach ościennych. Narodowy Instytut Kobiet (INAMU) twierdzi, że jest potrzeba bardziej radykalnego prawa by ukrócić molestowanie seksualne kobiet. W 2016 roku istniała tylko jedna wartość grzywny za obrażanie kobiet (bez względu na stopień molestowania) i wynosiła 15.000 colonów (28$). Jednak by ukarać naprzykrzacza należało mieć solidne dowody.

W X.2015 roku wybuchł wielki skandal, gdy młody chłopak ujawnił nagranie na którym widać jak starszy mężczyzna idzie za ubraną w krótką spódniczkę kobietą i trzyma w ręku włączoną komórkę nagrywając sobie jej pośladki i nogi.

Kobiety w Kostaryce często są komplementowane, ale komplementy przeradzają się w nachalność i mają oznaki seksizmu i stalkingu. Częstym zwrotem uważanym za obraźliwy jest „que rica mami!” (oznacza mniej więcej „jaka fajna mamuśka”). Niektóre kobiety poprzez takie zaczepki na ulicy ze strony nieznajomych mają problem w poruszaniem się wśród dużych skupisk ludzi.

Część mężczyzn uważa, że jest to wina kobiet które ubierają się wyzywająco. Wielu twierdzi, że nie może się powstrzymać. Jeszcze inni utrzymują, że to jest część tradycji Latynoameryki.

Organizacje kobiece rozpoczęły projekt przeforsowania ustawy zakazującej i karzącej wszelkie objawy molestowania ulicznego, w tym zaczepek słownych. Na zwołanej w parlamencie konferencji prasowej inicjatywę poparli posłowie z Partii Wyzwolenia Narodowego (PLN), Szerokiego Frontu (FA) i Partii Działania Obywatelskiego (PAC). Aktywistki podkreślały, że kobiety na ulicach są niejednokrotnie bezbronne, traktowane jak obiekty i pozbawione praw.

Prawo kostarykańskie określa molestowanie seksualne jako „naruszenie przyzwoitości” i traktuje jako drobne wykroczenie. Kobiety domagają się by sprawcy byli legitymowani, a jeśli nie mają przy sobie dokumentów dowożeni na komisariat celem spisania danych. Żądają też bardziej restrykcyjnych kar dla recydywistów. W tej chwili w sądach wykroczeniowych ofiara musi udowodnić winę. Jeśli sąd ją uzna wówczas skazany mężczyzna będzie musiał zapłacić równowartość od 5-30 dniówek swojej pensji. Od początku roku wpłynęło 7.321 zawiadomień o molestowaniu. Przeciętnie 26 dziennie.

Nieciekawie mają ofiary przemocy w rodzinie. Podług prawa żona nie może obciążyć w zeznaniach męża nawet jeśli chodziłoby o seksualne molestowanie ich dziecka.

W lutym 2017 roku sąd Kostaryki orzekł, że dotykanie kobiety bez jej zgody jest przestępstwem. Chodzi o talię, pośladki i inne części ciała których dotyk może zaspokajać żądze i oznaczać wykorzystanie seksualne. W X.2016 roku sąd najwyższy podtrzymał wyrok na menadżera restauracji który oskarżony został o molestowanie swojej pracownicy (kasjerki). W interpretacji wyroku sąd wyjaśnił, że dotykanie nie dotyczy tylko sfer erogennych ale może odnosić się też do nóg, ramion, brzucha, talii, pośladków i szyi. Osoby dopuszczające się molestowania mogą być zagrożone karą pozbawienia wolności od 2 do 4 lat.

Wspomniany 65-letni menadżer restauracji miał dopuścić się przynajmniej trzech molestowań seksualnych na kasjerce w okresie od IX.2010 do I.2011. W trzech opisywanych przypadkach kobieta doznała molestowania poprzez podchodzenie mężczyzny blisko od tyłu, dotykanie przez niego jej pośladków, całowanie jej karku, wąchanie włosów oraz obłapywanie talii.

W pierwszym procesie z 9.X.2015 roku sąd w Goicoechea skazał José Antonio Roblesa Mora na 6 lat więzienia. Jednak apelacja z 18.III.2016 roku skróciła mu wyrok do 4 lat.

Również w II.2017 roku, 62-letni inny mężczyzna został skazany na 3 lata i 8 miesięcy więzienia za dotykanie pośladków kobiety w autobusie. Przyznał się on do winy i poddał przyspieszonemu procesowi. Do molestowania doszło w autobusie na trasie San Jose – Purral. Poszkodowana kobieta stała gdy wspomniany mężczyzna podszedł do niej i zaczął dotykać intymnych części ciała oraz pośladków. Po zwróceniu uwagi zrobił to ponownie. Kiedy kobieta poprosiła kierowcę o pomoc, zboczeniec wysiadł i zaczął uciekać. Został ujęty przez współpasażerów.

Na koniec mała rada dla tych którzy chcą by odczepił się od nich nachalny adorator lub testosteronowiec macho który lubi pokazać, że to on decyduje która kobieta ma go słuchać. Wystarczy załatwić kogoś kto poudaje geja. Wówczas taki napompowany pan będzie uciekał z szybkością błyskawicy i słychać będzie tylko świst spuszczanego zeń powietrza. Wtedy taki kogucik straci pewność siebie i poczuje co znaczy bycie obiektem.

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”







ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński