KONTAKT
FB o Kostaryce







 
KOSTARYKA - STULATKOWIE

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPEDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipedystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


KOSTARYKAŃSCY STULATKOWIE DELEKTUJĄ SIĘ ŻYCIEM

Błękitne strefy to miejsca z najwyższym odsetkiem osób które osiągnęły 100 lat i miejsca z najwyższą przewidywaną długością życia. 5 takimi rejonami na świecie są: region Barbagia w Sardynii, Ikaria w Grecji, półwysep Nicoya w Kostaryce, Loma Linda w Kalifornii i Okinawa w Japonii.

Niedawno badano niebieskie strefy na półwyspie Nicoya (w szczególności rejony Carrillo, Santa Cruz, Hojancha i Nandayure). Uczestniczyli w tym dietetycy. Zaobserwowano, że ludzie prowadzą aktywny tryb życia i dużo się poruszają. Większość podkreśla, że budząc się rano ma cel w życiu. Zawsze mieli czas na relaks, modlitwę, drzemkę i medytację. Nie jadają do syta tylko tak na 80%. Mięso spożywają zaledwie 5 razy w miesiącu w małych ilościach, a zazwyczaj posilają się 6 owocowo-warzywnymi posiłkami dziennie. Wszyscy piją regularnie 1-2 szklanki wina. Wykazują duże przywiązanie do swojej społeczności. Mieszkają w wielopokoleniowych domach i otaczają się podobnie żyjącymi ludźmi.

Przeciętna długość życia w Kostaryce wynosi 79 lat, kobiety żyją około 81, a mężczyźni 76,5 roku. Ci ostatni żyją już dłużej niż wcześniejsi rekordziści, Japończycy. W Kostaryce żyje 10 tys. osób mających powyżej 90 lat. W 2009 roku żyło 931 100-latków, podczas gdy w 2000 roku było ich 231. Charakterystyczny jest też fakt, że bardzo rzadko zdarza się, że starsze osoby oddawane są do domu starców. Najczęściej mają swoje własne oszczędności i nie bazują na pomocy dzieci.

Władze kantonów półwyspu zauważyły w tym fenomenie sposób na przyciągnięcie turystów i zrobienie z niego dodatkowej atrakcji turystycznej. O tym miejscu mówi się, że 99-latkowie mają serce i płuca 45-latków. Zdaniem naukowców za taki stan rzeczy tam odpowiadają tamtejsze źródła bogate w minerały. Woda w nich należy do najtwardszych, a to oznacza mocniejsze kości i lepszą pracę mięśni. Wyjaśnieniem może być też dieta składającą się z kukurydzianych tortilli, a także fasoli i roślin dyniowatych. Obecnie najstarszy mieszkaniec kraju (114-latek) ma dietę opartą na zupie mlecznej, chlebie domowej roboty i naparach z mikstur, za które w przeszłości był nawet raz aresztowany.

20.XII.2016 roku w Nicoya zmarła 110-letnia Maria Francisca Isolina ''Panchita'' Castillo Carrillo, krewna kubańskiej rodziny Maceo (tej samej z której wywodził się kubański generał José Antonio de la Caridad Maceo y Grajales biorący udział w wojnie niepodległościowej przeciw Hiszpanii). Była jedną z najstarszych mieszkanek świata.

Kobieta odeszła po zażyciu zgodnie ze swoim codziennym rytuałem gorącej kąpieli i wypiciu na noc ciepłego napoju z kukurydzy. Urodziła się 3.XI.1906 roku w Matina de La Mansion de Nicoya jako córka Tomása Castillo Armasa i siostra Antonio Maceo. Jej ojciec przybył do Kostaryki pod koniec XIX wieku razem z falą innych 100 kubańskich rodzin. Rząd zapewnił im osadnictwo na specjalnym terenie gdzie wszyscy zamieszkiwali razem.

Panchita do końca była sprawna, jadła wszystko i tańczyła w rytm muzyki. Nigdy nie wyszła za mąż twierdząc, że w jej czasach mężczyźni byli bardzo brutalni i często podpici bili kobiety. Wspominała, że jeśli ją raz uderzono nigdy z takim kimś nie kontynuowała związku. Miała 5 dzieci: Pablo, Ramona, Calixto, Israela i Marcosa.

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”







ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński