KONTAKT
FB o Kostaryce







 
KOSTARYKA
SAMOLOTY, POŁĄCZENIA, AMERYKA ŚRODKOWA

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPEDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipedystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


JAKIE SĄ LOKALNE POŁĄCZNIA LOTNICZE W OBRĘBIE KOSTARYKI

Badania wykazały, że dzięki ekspansji tanich linii lotniczych (Volaris, Wingo, JetBlue, Southwest i Spirit) więcej Kostarykan niż zwykle preferuje podróże zagraniczne.

Od wielu miesięcy władze Kostaryki starają się przyciągnąć do kraju większą rzeszę turystów z innych państw i kontynentów. Zauważalna jest ekspansja połączeń do Ameryki Południowej oraz innych miejsc w Ameryce Północnej.

Rozwijają się też połączenia lokalne liniami kostarykańskimi ułatwiające turystom szybszy transport do miejsc turystycznych w kraju.

W listopadzie 2014 roku bezpośrednie połączenia do Kostaryki wznowiła Kuba. Uczyniła tak po 6 latach (2008) dzięki liniom lotniczym Cubana Airlines. Loty odbywają się dwa razy w tygodniu. Trasa obsługiwana jest przez samolot Antonov 158. Połączenie to umożliwia też łatwiejsze możliwości dostania się do Kostaryki turystom z Rosji, którzy zazwyczaj mają na Kubie przesiadkę.

W listopadzie 2015 roku Kostarykańskie linie lotnicze Nature Air zakupiły 4 nowe samoloty LET-L410. Każdy z nich przystosowany był do przewozu 19 pasażerów. Latają do 15 lotnisk w Panamie, Kostaryce i Nikaragui. Firma ujęła w swojej ofercie nowe przeloty do Omotepe i Costa Esmeralda w Nikaragui. Planowana była też nowa trasa do David w Panamie.

Jako, że nowe samoloty były szybsze, skrócił się czas przelotów do wszystkich destynacji. Na wiele plaż można się już dostać w 20 minut podczas gdy samochodem podróż może trwać nawet 5 godzin.

Nature Air mogą przewozić rocznie do 160.000 pasażerów. Według danych Kostarykańskiego Zarządu Lotnictwa Cywilnego, dwie krajowe linie lotnicze Nature Air i Sansa w 2013 roku przewiozły łącznie 83% pasażerów którzy korzystali z lotnisk lokalnych.

W lipcu 2016 roku powstała nowa linia lotnicza Kostaryki - Air Costa Rica. To nazwa handlowa Tica Airlines, będącej spółką joint venture z liniami lotniczymi Air Panama. Początkowo obsługiwała takie destynacje jak Punta Cana w Dominikanie, wyspa Roatan w Hondurasie czy wyspa San Andres i Cartagena w Kolumbii.

W XI.2016 roku rozpoczęły się loty do Gwatemali. Pierwsze samoloty dla tej linii (Boeingi 737-300) pomalowane zostały w barwy flagi Kostaryki oraz uwypuklono na nich sentencję Pura Vida. Sprowadzono też dwa Fokkery 100, które wykorzystywane są do obsługi tras w obrębie Ameryki Środkowej.

W listopadzie 2015 roku na lotnisku Daniela Odubera w Liberii wylądował pierwszy samolot największych tanich linii lotniczych świata Southwest Airlines. Maszyna przyleciała z Houston i miała na pokładzie 127 pasażerów. Od tego czasu loty na tej trasie odbywają się codziennie. Raz w tygodniu w soboty lata też do Kostaryki samolot tych linii z Baltimore.

W styczniu 2016 roku na lotnisku Juana Santamarii debiutancko wylądował samolot Eastern Airlines. W latach 1926-1991 była to jedna z najważniejszych linii amerykańskich. W 1991 roku rozwiązana została w wyniku problemów finansowych jednak w 2011 ponownie powołano ją z siedzibą w Miami. Obsługuje loty czarterowe z Miami do innych stanów USA, Karaibów i krajów Ameryki Łacińskiej.

W maju 2017 roku latynoamerykańska linia lotnicza Latam ogłosiła inaugurację połączeń między kostarykańskim lotniskiem Juana Santamarii, a peruwiańskim stołecznym lotniskiem Jorge Cháveza. Mają być obsługiwane Airbusem A320 ze 180 pasażerami na pokładzie. Loty z Limy odbywać się będą o 13.20, a przylot nastąpi o 15.55. Wylot do Limy przewidywany jest na 16.45 (przylot 21.25).

Jednocześnie lokalna linia lotnicza Volaris Costa Rica ogłosiła, że w ciągu najbliższych 3 lat będzie obsługiwać loty do 25 portów lotniczych. Obecnie specjalizuje się w tanich lotach do m.in. Nikaragui, Gwatemali i Meksyku.

KONTAKT

Kostaryka

połączenia

samolot

turystyka

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”







ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński