KONTAKT
FB o Kostaryce







 
KOSTARYKA - TELEFONY KOMÓRKOWE

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPEDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipedystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


CZY MOŻNA KUPIĆ KARTĘ SIM W KOSTARYCE I NA JAKICH ZASADACH.

W Kostaryce funkcjonują 4 telefonie komórkowe: Kolbi (ICE), Movistar (hiszpańska Telefonica), Claro (meksykańska America Movil) i Tuyo.

Karty SIM oferowane są zarówno na lotniskach jak i przejściach granicznych. Na tych pierwszych w specjalnych punktach danych sieci komórkowych. Co ciekawe boksy otwarte są w bardzo dogodnych godzinach bo już od 4.30 rano do 22. Niedogodnością jest jednak, że nie wszystkie mają opcję płatności kartą. Na przejściach granicznych zaś karty najjczęściej oferowane są przez ulicznych sprzedawców. Można zakupić je też w hipermarketach, punktach telefonii komórkowych, sklepach z urządzeniami elektronicznymi i galeriach handlowych. Na drzwiach i szybach widnieją nalepki z nazwami operatorów komórkowych których karty są dostępne w danym sklepie. Punkty te funkcjonują praktycznie w każdym najmniejszym mieście. Przy zakupie karty należy okazać paszport i wypełnić broszurę.

Niedogodnością może być forma płatności bowiem w wielu punktach transakcja odbywa się tylko gotówką poprzez bank. Trzeba odstać sporo w kolejce (jeśli jest to małe miasto) i potem jeszcze wrócić z zaświadczeniem płatności. Wydarzenia z Kostaryki o tematyce “Telefony”

Cena karty telefonicznej wynosi około 1.000 colonów. Najlepszym operatorem jest Kolbi, bowiem inne sieci mogą mieć problemy z zasięgiem poza Mesetą Centralną.

Podobnie jak w Polsce jeśli za trzecim razem nadal będzie się wpisywać błędny PIN, karta zostanie zablokowana i będzie trzeba udać się do serwisu na jej odblokowanie. Od 2014 roku wszystkie telefony na kartę muszą być rejestrowane w Nadzorze Telekomunikacji (SUTEL). Jeśli nie zostanie to uczynione w punkcie sprzedaży należy uczynić to samemu on-line wchodząc na stronę internetową. Po zarejestrowaniu trzeba odczekać kilka godzin na aktywację. Taka rejestracja jest ważna do roku czasu. Po tym terminie otrzyma się wezwanie mailem do jej ponownego potwierdzenia. W przeciwnym razie karta zostanie unieważniona.

Jeśli mamy drogi telefon i nie chcemy ryzykować, że ze względu na warunki atmosferyczne zostanie zepsuty, (np. poprzez wszędobylską mgłę i parę wodną w lasach deszczowych), można na miejscu kupić nowy telefon w punkcie Kolbi za mniej niż 30 $ z możliwością rozmów przez miesiąc.

Jeszcze kilka lat temu ulice kostarykańskich miast upstrzone były budkami telefonicznymi, a Kostarykanie dosłownie wegetowali w długich kolejkach by wykonać połączenie. To był charakterystyczny widok w każdym kostarykańskim mieście, klaster z kilku budek i tłum dzwoniących ludzi na chodnikach. Teraz w erze telefonów komórkowych (które przyszły do Kostaryki z opóźnieniem) drastycznie obniżyło się zainteresowania telefonami publicznymi. W normalnych warunkach na ulicach budki powracają do łask tylko wtedy kiedy ktoś zapomni z domu komórki lub wyczerpie mu się bateria. Nie ma już w użyciu aparatów na monety. Funkcjonują jedynie te na karty.

Kostarykański Instytut Elektryczności (ICE) zlikwidował w 2015 roku 2.500 budek telefonicznych w kraju. Wciąż w użyciu jest 5.240 jednostek, które rocznie przynoszą Instytutowi straty rzędu 560 mln colonów. 80% z nich wykorzystywanych jest przez więźniów.

Władze zastanawiają się jak wykorzystać infrastrukturę budkową i jednym z pomysłów jest przeznaczenie ich jako miejsce bezprzewodowego internetu lub jako boksy internetowe.

Od lat dochodzi do rywalizacji między operatorami. Kostaryka otworzyła rynek sieci komórkowych w 2011 roku, (wcześniej był on całkowicie pod kontrolą Kostarykańskiego Instytutu Elektryczności (ICE), który niechętnie dzielił się przestrzenią z nowymi operatorami.

W V.2015 roku Nadzór Telekomunikacji (SUTEL) skrytykował Kostarykański Instytut Elektryczności (ICE) i nałożył karę grzywny w wysokości 4 mln $ za niewłaściwą rywalizację w dwóch przypadkach z lat 2011 i 2012. Kara była ekwiwalentem 0.58% dochodu brutto Kölbi (marki usług ICE). Śledztwo zostało rozpoczęte po skardze z XII.2011 roku hiszpańskiego operatora Movistar. Niezgodne praktyki obejmowały zniżki ratalne oferowane w promocji zwanej “Chip Extremo”. SUTEL nakazał ICE powstrzymanie się od nadużywania pozycji lidera.

Firmy telekomunikacyjne prześcigają się w ofertach by przyciągnąć jak najwięcej klientów. Każda chce wprowadzić jako pierwsza dane udogodnienia i usługi. W IV.2015 operator komórkowy Claro zapowiedział zakończenie opłat za połączenia międzyregionalne i roaming dla swoich klientów abonamentowych. Za dodatkową opłatą 2.000 colonów miesięcznie można telefonować do krajów regionu oraz Ameryki Północnej płacąc za połączenia tak jakby były wykonywane krajowo.

W 2015 roku 52% udziału w rynku internetu mobilnego posiadał operator Kolbi. (26% Claro, a 21% Movistar). Największym operatorem komórkowym w kraju nadal pozostawał Kostarykański Instytut Elektryczności (ICE), mimo że jego udział sukcesywnie spadał (w 2015 – 58% rynku).

Obecnie ICE pod marką Kölbi obejmuje 72% rynku, meksykański Claro (13.6%), Movistar (13.4%), a lokalne Tuyo Móvil i Full Móvil po 1%.

Operator komórkowy Tuyo Movil

Operator komórkowy Claro

Operator komórkowy Movistar

Operator komórkowy Kolbi

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”







ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński