KONTAKT
follow me on facebook


Miasta
Santo Domingo
Azua
Bani
Barahoma
Bonao
Comendador
Cotui
Dajabon
El Seibo
Hato Mayor
Higuey
Jimani
La Romana
La Vega
Mao
Moca
Monte Cristi
Monte Plata
Nagua
Neiba
Padernales
Puerto Plata
Sabaneta
Salcedo
San Cristobal
San Jose de Ocoa
San Francisco de Macoris
San Juan de la Maquana
San Pedro de Macoris
Samana
Santiago


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

SANTIAGO

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


(Santiago de los Caballeros), Stolica prowincji Santiago. Drugie miasto kraju. Położone jest w dolinie Cibao nad rzeką Yague. Wokół uprawiany jest tytoń. Założone zostało w 1495 roku (na miejscu dzisiejszego Jacagua), jednak wskutek zniszczenia przez trzęsienie ziemi, przeniesione zostało w obecne miejsce (1506). W 1562 ponownie zostało zniszczone przez trzęsienie. Kolejne wstrząsy dały o sobie znać w latach 1755, 1783 i 1842. W 1863 roku podczas wojny Restoracyjnej zostało spalone. Strategiczne miejsce w wojnie niepodległościowej 1844. Czasami nazywane jest Santiago de los 30 Caballeros ze względu na fakt, że akt założycielski miasta podpisało 30 dżentelmenów. Odbywa się w nim jeden z najstarszych karnawałów w kraju. Znane z cygar i rumu. Założony został tam pierwszy prywatny uniwersytet kraju.

Forteca San Luis

Zbudowana nad brzegiem Yagua del Norte pod koniec XIX wieku. Obecnie znajduje się tam muzeum historyczne miasta. Niegdyś więzienie.

Most braci Patino

Najstarszy i największy most w mieście, łączący jego północną i południową część. Jego konstrukcja rozpoczęta została za czasów Trujillo, a ukończono ją w 1962. Nazwany na cześć 5 braci, którzy zginęli w walce o obalenie reżimu Trujillo.

Pomnik Bohaterów Odzyskania Niepodległości (Restoration)

67-metrowy, marmurowy pomnik na wzgórzu. Jego budowa rozpoczęta została w 1944 roku za rządów dyktatora Trujillo. Początkowo miał się nazywać pomnikiem Pokoju Trujillo. Obecna nazwa obowiązuje od 1961. Nawiązuje do walk 1863 roku, kiedy Dominikana odzyskiwała niezależność od Hiszpanii. Obecnie teren wokół przechodzi renowację i będzie największym wizualnym muzeum na Karaibach. Będzie zawierać 3 place poświęcone sławnym pisarzom, tradycjom oraz lokalnej drużynie baseballu - Orłom Cibao. Planowane jest tam muzeum poświęcone okresowi 1863-1865.

Katedra Santiago

Zaprojektowana została przez narodowego architekta Onofre de Lora. Zlokalizowana jest przy Parku Duarte. Wzniesiona została w latach 1868-1895. w stylu neogotyckim. Wyróżnia się witrażami i pozłacanym mahoniowym witrażem.

Muzeum Sztuki Folklorystycznej

Nosi imię Tomasa Morela. Powstało w 1962 roku w starym wiktoriańskim domu. Ekspozycja wyrobów lokalnych artystów i masek karnawałowych niezbędnych na festiwalach religijnych. Specjalizuje się w eksponatach przedstawiających tradycje karnawałowe kraju. Nazwane imieniem sławnego miejskiego malarza Yoryi Morel.

Muzeum Tabaki

Znajdują się w nim eksponaty związane z tytoniem i cygarami. Prezentowane są w nim historie plantacji tytoniu oraz sposoby jego przerabiania na cygara. Założone zostało przez Salvadora Blanco.

Stadion Cibao

Stadion o wielu przeznaczeniach. Często odbywają się mecze ligowe baseballu. Otwarty został 25.X.1958 roku. Zaprojektował go Bienvenido Maartinez Brea. Przeznaczony jest dla 18.077 widzów i jest największym obiektem sportowym w Dominikanie. W 2007 roku przeszedł gruntowną renowację.

KONTAKT

ENCYKLOPEDIA DOMINIKANY
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia


WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau
Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym


„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”


Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński