KONTAKT
zapraszamy na FB


Informacje ogólne
Pisarze, poeci i malarze
Politycy i prezydenci
Sportowcy
Aktorzy i piosenkarze
Inni

Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

KOSTARYKA - SPORTOWCY

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipedystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


Claudia Poll Ahrens [1972-]. Urodzona 21 grudnia w Managui (Nikaragua). Uznana za największą sportsmenkę Kostaryki. Od wielu lat związana jest jednak z Kostaryką. Naukę pływania rozpoczęła w wieku 7 lat. Pierwsze treningi pobierała w Cariari (prowincja Alajuela). 23 września 1993 roku otrzymała obywatelstwo Kostaryki. Mierzy 1,91 cm wzrostu. Zdobyła tytuł magistra administracji i biznesu. Prócz pływania wyczynowego, pracuje w Departamencie Administracji Stowarzyszenia Pływackiego w Cariari. Jej prawdziwa kariera rozpoczęła się w 1989 roku, kiedy na Igrzyskach Ameryki Środkowej i Karaibów, pobiła siedem rekordów. Rok później zdobywała medale w Wenezueli, w Panpacyficznych zawodach w Kobe (Japonia) i w Stanach Zjednoczonych. W 1996 roku wywalczyła pierwszy złoty medal olimpijski dla Kostaryki (Olimpiada w Barcelonie), pokonując mistrzynię z Niemiec Francizcę van Alsmick. Ma na swoim koncie trzy światowe rekordy (1995 Brazylia, 1997 Szwecja (2)) oraz liczne medale na olimpiadach. W sumie uczestniczyła w 837 zawodach pływackich i zdobyła 621 medali. W 2002 roku została oskarżona o używanie niedozwolonych środków, i objęta zakazem występowania na międzynarodowych zawodach pływackich. za co groziła jej kilkuletnia dyskwalifikacja. Dopuszczona zostanie jednak do zawodów olimpijskich w Grecji w 2004 roku.

Jorge Jimenez Ekonomista, prawnik i golfer. Naukę gry w golfa rozpoczął w 1998 roku. 25 września 1999 roku zajał pierwsze miejsce (na 72 startujących) w Międzynarodowych Zawodach Gry w Golfa Mercedez Benz w Sztudgardzie. Stał się jednocześnie pierwszym Latynosem, któremu kiedykolwiek udało się zdobyć ten tytuł.

Jose Luis Molina Nunez [1965-}. Urodził się 8 maja w San Antonio de Coronado. Biegacz kostarykański. W marcu 1996 roku, zajął pierwsze miejsce w Międzynarodowym Maratonie w Los Angeles (uzyskując czas 2.13.33).

Rony Gomez Villa Fuerte Judoka. Mieszka w Santa Maria de dota w prowincji San Jose. Trzykrotnie, w latach 1990, 1993 i 1996 uznany został za judokę roku.

Sylvia Ursula Poll Ahrens [1970-]. Urodzona w Nikaragui. Obywatelstwo kostarykańskie uzyskała w 1986 roku. Pływaczka. Jako pierwsza lekkoatletka zdobyła dla Kostaryki medal na międzynarodowej olimpiadzie (srebrny medal na 200 metrów stylem dowolnym podczas Olimpiady w Seulu w 1988 roku). Naukę pływania rozpoczęła w 1979 roku w Cariari (prowincja Alajuela). W czasie swojej kariery pobiła 300 rekordów, uczestniczyła w 626 zawodach, zdobyła 90 trofeów i 614 medali. 1986 - szóste miejsce na zawodach w Hiszpanii (200 metrów stylem dowolnym), 1991 - srebrny medal na zawodach w Australii (50 metrów stylem dowolnym), 1992 - piąte miejsce na Olimpiadzie w Barcelonie (200 metrów stylem grzbietowym). Dwukrotnie w latach 1987, 1988 uznana za najlepszą atletkę Ameryki. Kostarykańska sportsmenka roku w latach 1986, 1987, 1988.

Steward Lee Kostarykański biegacz specjalizujący się na dystansie 400 metrów. Urodził się 1 listopada 1968 roku. W latach 1992, 1993, 1994 i 1995 uznany został za najlepszego lekkoatletę kraju. W 1990 roku, na IV Igrzyskach Ameryki Środkowej w Hondurasie, został najbardziej utytułowanym lekkoatletą. Zdobył pięć złotych medali na dystansach 100, 400. 800, 4 razy 100 i 4 razy 400 metrów.

KONTAKT

ENCYKLOPEDIA
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia


WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


Ponad 1.000 wiadomości z Kostaryki podzielonych na 160 grup tematycznych.ARTYKUŁY I WYWIADY O KOSTARYCE

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”


RECENZJE KSIĄŻEK

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym


AUTOBUSY

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


GRUDZIĄDZ

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński