KONTAKT
follow me on facebook


Okres przedkolumbijski
XVI wiek
XVII wiek
XVIII wiek
XIX wiek
XX wiek
XXI wiek

Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

KOSTARYKA - XVIII WIEK

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipedystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


Potajemny handel: a początku XVIII wieku posiadłości hiszpańskie w Ameryce, w tym Kostaryka miały zakaz handlu z przybyszami z innych krajów. Jednak mieszkańcy Cartago pod pretekstem wizytowania swych posiadłości i upraw kakao w dolinie Matina handlowali potajemnie ze statkami obcych bander (Holandii i Anglii). Proceder ten był tępiony przez centralne władze. W 1704 roku gubernator Serrano de Reina został oskarżony przez Gwatemalę o nielegalny jandel z portu Moin i zmuszony do rezygnacji.

Powstanie kaplicy nad brzegiem rzeki Virilla: Na początku XVIII wieku, mieszkańcy Mesety Centralnej coraz bardziej niezadowoleni byli z trudności, jakie musieli pokonywać by dostać się na mszę do kolonialnej stolicy Cartago. Niektórym (mieszkającym na obrzeżach) zabierało to czas nawet do dwóch dni. Wskutek tego 26 marca 1705 roku, ważne osobistości z 3 położonych w zachodniej części dolin: Barva, Aserri i Pacerua udali się do Audiencji Gwatemali z prośbą o zgodę na budowę nowej kaplicy w tym rejonie. Po jej uzyskaniu, wybudowano ją w miejscu zwanym dzisiaj Laginilla, przy ważnym w tamtych czasach moście nad rzeką Virilla.

Pablo Presbere na czele buntu Indian: Od początku wieku misjonarze przyjeżdżający do Talamanca dla swojego bezpieczeństwa uzbrojeni byli w kolty. Błędnie zinterpretowali to Indianie przeczuwając że zbliża się atak ze stony Hiszpanów na ich ziemie. Wskutek tego w 1709 roku doszło do buntów i walk w wyniku których zamordowani zostali misjonarze Pablo de Rebullida, Antonio de Zamorra oraz 10 żółnierzy. Spalono także 14 kościołów. Na czele Indian stał Pablo Presbere. Na wieść o tym z Cartago wyruszyła zbrojna grupa 120 mężczyzn pod przywództwem gubernatora Lorenzo Antonio Granada y Balbin. W Talamanca połączyli się z oddziałami kierowanymi przez Jose de Casasola y Cordoba. Zdołali oni pojmać wielu Indian i doprowadzić ich do Cartago. Był wśród nich także Pablo Presbere, który wkrótce zginął w egzekucji.

Wybuch wulkanu i trzęsienie ziemi: W Cartago, 16 lutego 1723 roku o godzinie 3 po południu, wybuchł wulkan Irazu. Miasto (ówczesna stolica) pokryte zostało grubą warstwą popiołu i lawy. Wybuchy i towarzyszące im trzęsienia ziemi oraz podziemne grzmoty miały swoją kontynuację jeszcze przez rok. (Te ostatnie były tak silne, że otwierały drzwi i okna w domach).

Zakładanie miast: W XVIII wieku przypomniano sobie o Kostaryce na nowo i rozpoczęto jej dalszą kolonizację. Jej przejawem było powstanie i rozbudowywanie infrastruktury kolejnych miast: San Jose (1737), Heredia (1755) oraz Alajuela (1782). Wszystkie miasta z tego okresu budowane były według tego samego wzoru. Najpierw wznoszony był kościół, wokół którego później rozrastało się miasto.

Atak Indian Miskito: W 1724 roku szczep Indian Miskito pod dowództwem kacyków Anibala i Petera złupił dolinę Matina. Wzięto wówczas do niewoli 20 więźniów.

W 1725 roku pojawili się znowu z propozycją pokoju i uwolnienia pojmanych. Jednak kiedy rok potem 3 pirogi wyładowane towarami handlowymi przybyły z Punta Gorda w Belize, ich przewodnicy - na rozkaz zarządcy doliny -zostali pojmani, a ich towary skonfiskowane. W efekcie Anibal na 14 pirogach z 2 tysiącami ludzi przybył pół roku później już w wojowniczych zamiarach. Okradli oni plantacje kakao, pozabierali lub poniszczyli maszyny lub narzędzia i wzięli do niewoli 25 więźniów.

Powstanie San Jose: W latach trzydziestych, w miejscu dzisiejszego miasta rozsianych było kilkanaście małych osad, między innymi Asseri, Barva, Escazu, Curridabad, Pacaca. Mieszkańcy Asserii zaproponowali, by w centralnym punkcie doliny wybudować kaplicę. Najdogodniejszym miejscem na nią okazało się Villa Nova Boca del Monte. Po jej wzniesieniu powstała parafia świętego Józefa. Wkrótce wokół kaplicy powstało 11 domów z dachówką oraz 15 krytych strzechą. Za ostateczny termin utworzenia miasta uważa się 21 maj 1737 roku.

Powstanie Heredii: Historia Heredii sięga 1706 roku, kiedy to w pobliżu jej dzisiejszego usytuowania mieszkańcy Asserii wybudowali kapliczkę. W 1717 roku kapliczka przeniesiona zostaje do dzisiejszej dzielnicy Heredii - Cujubigui. Dopiero w 1755 roku, major Tomas Lopez wydał dekret o stworzeniu miasta. 1 lipca 1765 roku, przewodniczący Sądu Najwyższego Kapitanii zatwierdził jego funkcjonowanie nadając nazwę Immaculate Conception de Cujubigui de Heredia.

Powstanie Puntarenas: Puntarenas założone zostało w XVIII wieku. Pierwsze domy budowano z cedru, a ich dachy kryte były strzechą. Ulice początkowo zasypywane były piachem, aż kilku handlowców nie zapoczątkowało mody na budowanie chodników we własnym zakresie przed prowadzonymi przez nich sklepami.

Wygląd stolicy: W drugiej połowie XVIII wieku Cartago znacznie się rozrosło. Powstało kilka nowych ulic i skwerów. Wzdłuż ulic wydrążano kanały, którymi płynęła zdatna do picia woda. Zaznaczała się już rejonizacja klasowa. W centrum mieszkali konkwistadorzy, ich potomkowie oraz arystokracja kreolska. Zabudowę stanowiły jednopiętrowe domy z drewnianymi (cedrowymi) okiennicami i drzwiami. Ściany stawiane były przy pomocy specyficznych cegieł. Tworzyły je bloki błota i gliny, które rozgniatane były przez zwierzęta wraz z kadłubami kukurydzy, a następnie suszone były dwa tygodnie na słońcu. (Wyrabiano je w El Tejar-małej osadzie niedaleko Cartago).

Peryferyjne dzielnice miasta zamieszkiwane były natomiast przez robotników oraz służbę.

Dalsze utarczki z Miskitami: W 1778 roku doszło do kilku prób podpisania pokoju z Miskitami. Żadna z nich nie zakończyła się jednak sukcesem. W 1779 roku do Matiny przybyli szefowie Miskitów prosząc o prezenty dla swojego króla. Proceder ten trwał od tamtej pory latami i miał symbolizować oddawanie czci przez króla Hiszpanii władcy Miskitów.

Biskup Tristan: W Cartago w 1782 roku biskup Nikaragui i Kostaryki Tristan stworzył biskupstwo, szpital i klasy gramatyki łacińskiej. Podczas swojej drogi powrotnej do Nikaragui, wkroczył na terytorium Indian Guatusos i bezskutecznie próbował ich chrystianizować.

Powstanie Alajueli: Założenie Alajueli było odpowiedzią na problemy wynikające z dużej odległości do Heredii, jaką musieli pokonywać mieszkańcy chcący załatwić urzędowe sprawy. Aby zespolić ludność okolic Poas, Rio Grande, Ciruelas i Targuas, postanowiono o wybudowaniu kaplicy. 20 listopada 1782 roku, w miejsce pod nią wybrane przyjechał biskup Nikaragui i Kostaryki Esteban Lorenzo de Tristan, który dokonał jej poświęcenia. W ten sposób nadano też prawa miejskie nowoutworzonemu miastu pod nazwą Alajuela.

KONTAKT

ENCYKLOPEDIA
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia


WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


Ponad 1.000 wiadomości z Kostaryki podzielonych na 160 grup tematycznych.ARTYKUŁY I WYWIADY O KOSTARYCE

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”


RECENZJE KSIĄŻEK

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym


AUTOBUSY

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


GRUDZIĄDZ

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński