KONTAKT
follow me on facebook


Okres przedkolumbijski
XVI wiek
XVII wiek
XVIII wiek
XIX wiek
XX wiek
XXI wiek

Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

KOSTARYKA - XXI WIEK

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipedystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


Pożar w Tilaran: W 2000 roku, w Tilaran spłonął Dom Pomocy Społecznej. 17 pensjonariuszy w tym inwalidzi zginęło. Według oficjalnych komentarzy przyczyną była iskra z telewizora, która szybko rozprzestrzeniła się na inne pomieszczenia i objęła drewniany dach.

Wybuch wulkanu Arenal: 1 osoba zginęła, a dwie zostały ranne w wyniku eksplozji wulkanu Arenal 24 sierpnia 2000 roku. Ofiarą był kostarykański przewodnik. Dwóch pozostałych poszkodowanych to amerykańscy turyści. Wszyscy poparzeni zostali na skutek wybuchu gorących gazów, skał i popiołu. Wulkanolodzy orzekli, że prędkość z jaką poruszała się lawa wynosiła 80 km/h. Był to największy wybuch tego wulkanu od jego pierwszej erupcji w 1968 roku.

Kostaryka i Kuba: 5 stycznia 2001, po 40 latach Kostaryka zdecydowała się wznowić stosunki dyplomatyczne z Kubą. Nowym konsulem kubańskim w San Jose został Juan Carlos Hernandez.

Porozumienie o wolnym handlu z Kanadą: IV. 2001; W Ottawie, ministrowie handlu zagranicznego Kanady (Pierre Pettigrew) i Kostaryki (Tomas Duenas), podpisali porozumienie o wolnym handlu pomiędzy tymi dwoma narodami. Jest to pierwsze tego rodzaju porozumienie pomiędzy krajem rozwijającym się i członkiem grupy G-7. Na jego podstawie kostarykańskie towary (cukier, owoce, kawa, kwiaty, ryby, mięso i owoce morza) trafiają na rynek kanadyjski bez cła.

Pożar w Santa Rosa: 9. V. 2001. Spłonął historyczny budynek (forteca) w Parku Narodowym Santa Rosa. Ze śledztwa wynikło, że stało się to w wyniku podpalenia (wewnątrz nie było żadnych kabli elektrycznych, ani innych potencjalnych źródeł ognia). Rząd ogłosił chęć całkowitej odbudowy. W listopadzie skazanych zostało na 20 lat dwóch podpalaczykłusowników, którzy przyznali, że zrobili to z zemsty na przeganiających ich pracownikach parku).

Wybory prezydenckie: 3 lutego odbyły się wybory prezydenckie. Jednak żaden ze starujących kandydatów nie zdołał uzyskać wymaganych 40 % głosów. 67-letni psychiatra i komentator telewizyjny Abel Pacheco zdobył 38,5 % głosów. 54-letni Rolando Araya (chemik) (PLN) uzyskał drugą pozycję z 30,9% głosów. Zadziwiający był również wynik trzeciego z kandydatów Ottona Solisa (Partia Ruchu Obywatelskiego), który zdobył 26,3 % głosów. Tegoroczne wybory miały najniższą w historii frekwencja wyborcza (69%). 7 kwietnia w drugiej turze wyborów zwyciężył ostatecznie Abel Pacheco uzyskując 58 % głosów.

3 skorumpowanych prezydentów: W październiku 2004 roku Kostaryka wpadła w multimilionowy skandal korupcyjny. Krok po kroku udowadniano współudział w nim kolejnych ważnych postaci z życia politycznego kraju. Oskarżenia objęły trzech byłych prezydentów kraju Miguela Angela Rodrigueza [1998-2002], Jose Maria Figueresa Olsena [1994-1998] i Rafaela Angela Calderona Fourniera [1990-1998]. Figueres oskarżony został o otrzymanie od francuskiej formy telekomunikacyjnej Alcatel 900.000 $ łapówki. Calderon o próby ukrycia części 40 milionowej pożyczki, jaką Kostaryka otrzymała od rządu Finlandii (prawie 10 milionów porzeszło na lokalną firmę Fischel, która przekazała 450.000 S na konto Calderona). Rodriguezowi zarzucono przywłaszczenie części kontraktu rządowego z francuską firmą podczas prezydentury. Rodriguez i Calderon zostali aresztowani. Figueres uniknął tego nie powracając do kraju z podróży zagranicznej.

Największa powódź od 30 lat: 9-10 styczeń 2005. Z powodu niespotykanie silnych deszczy doszło do największej od 30 lat powodzi. Prawie cała prowincja Limon (szczególnie Siquirres, Guapiles, Guacimo i rejony Bri-Bri, Sixaola) plus północne równiny i niziny prowincji Heredia (Sarapiqui) zalane zostały przez powódź. 4 osoby zginęły. Około 7.500 ludzi zostało ewakuowanych. Zniszczonych zostało ponad 800 domów. Zgniło ponad 3.000 ha upraw - głównie bananowców. Zawaliło się 14 mostów a wiele kilometrów dróg zostało rozmytych (szczególnie szosa Limon - Sixaola). W ciągu jednego dnia spadła rekordowa ilość deszczu (344,5 mm), co o 40 mm przekroczyło średni opad notowany zazwyczaj dla stycznia. Pobity został w ten sposób rekord z 1970 roku, kiedy jednego dnia spadło 279 mm deszczu. Straty w samym przemyśle bananowym szacowane są na 31 milionów dolarów, a zniszczenia w infrastrukturze drogowej wzrastają do poziomu 32 milionów dolarów.

KONTAKT

ENCYKLOPEDIA
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia


WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


Ponad 1.000 wiadomości z Kostaryki podzielonych na 160 grup tematycznych.ARTYKUŁY I WYWIADY O KOSTARYCE

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”


RECENZJE KSIĄŻEK

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym


AUTOBUSY

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


GRUDZIĄDZ

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński