REPUBLIKA KOSTARYKI


.
.
.
KSIĘGA GOŚCI


Położenie geograficzne
Wyspy
Półwyspy
Pasma górskie
Doliny
Niziny
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Wulkany
Ludność
Szkolnictwo
Opieka zdrowotna
Religia
Rząd
Klimat
Rzeki
Archeologia
Kultura
Język
Architektura
Ekonomia 
INFORMACJE OGÓLNE: Architektura

Domy adobe

Budynki z czasów kolonialnych, malowane na jasne kolory i posiadające zakrywające werandy dwuspadziste dachy. Ich ściany składają się ze szkieletu z bambusa lub drewna wypełnionego zaprawą z błota. Typowy przykład takiej architektury znajduje się w miejscowości Barva (prowincja Heredia) i Liberii. Z cegieł adobe zbudowany jest m.in. kościół La Agonia w Liberii.

Miasta

W centrum prawie każdego kostarykańskiego miasta i miasteczka, przed kościołem znajduje się boisko lub park z tzw. kioskiem. (Najbardziej jaskrawy wyjątek to miasto Limon).Większość ulic kostarykańskich miast ma szachownicową strukturę. Kwadratowe obszary pomiędzy nimi nazywane są blokami i przeważnie mierzą 100 metrów szerokości.

Drzwi do słońca

Popularnym elementem domów w Liberii są tak zwane "drzwi do słońca". Projektowane na północnych rogach budynków powodują, że z rana i popołudniami, z zacienionych wnętrz padają promienie słońca. Na uwagę zasługują też dekorowane kunsztownymi malowidłami sufity. Na tyłach domów zlokalizowane są otwarte na wewnętrzne podwórza kuchnie.

Mozaiki kafelkowe

W latach 1908-1940 w Kostaryce bardzo popularne były kafelkowe mozaiki podłogowe. Kładziono je w domach bogatych mieszkańców, kościołach oraz instytucjach. Osobą, która wsławiła się w ich produkcji była Adela Jimenez (żona znanego projektanta Lesmesa Jimeneza Bonnefila. Była właścicielką fabryki kafelek.


 
© 2004; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński