REPUBLIKA KOSTARYKI


.
.
.
KSIĘGA GOŚCI


Położenie geograficzne
Wyspy
Półwyspy
Pasma górskie
Doliny
Niziny
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Wulkany
Ludność
Szkolnictwo
Opieka zdrowotna
Religia
Rząd
Klimat
Rzeki
Archeologia
Kultura
Język
Architektura
Ekonomia 
INFORMACJE OGÓLNE: Trzęsienia ziemi

Trzęsienia ziemi

Kostaryka położona jest w obszarze sejsmiczno-aktywnym. Przy zachodnim wybrzeżu kraju płyta oceaniczna (kokosowa) zderza się z kontynentalną (karaibską), przy czym płyta kontynentalna nasuwa się na oceaniczną i zmusza ją do zagłębienia się w zalegający niżej płaszcz ziemi. Proces ten nazywany jest subdukcją i powoduje dużą aktywność sejsmiczną.

Dane o trzęsieniach ziemi w Kostaryce zaczęto zapisywać od 1888 roku. W XX wieku zanotowano 5 trzęsień o sile powyżej 7 R. Silne trzęsienie nawiedziło Kostarykę w 1910 roku, niszcząc Cartago i częściowo San Jose. 400 osób zginęło, a ponad 1.000 zostało rannych. Ostatnie tragiczne trzęsienie ziemi wydarzyło się 22 kwietnia 1991 roku. Miało siłę 7,4 R. Epicentrum znajdowało się w mało zaludnionej dolinie Estrella po stronie karaibskiej, 10 km od granicy kostarykańsko-panamskiej. Zniszczone zostały budynki i drogi w prowincji Limon. Poważnej destrukcji uległa przybrzeżna rafa koralowa. 27 osób zginęło, 400 zostało rannych, a 13 tysięcy pozostało bez dachu nad głową. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi jakie nawiedziło Kostarykę w XX wieku.

W Kostaryce zdarzają się codziennie pojedyncze, ledwie odczuwalne trzęsienia ziemi zwane sismos. Rekordowy pod tym względem okazał się rok 1989, kiedy w ciągu dwóch miesięcy odnotowano aż 16 tysięcy wstrząsów, z których 16 miało siłę powyżej 4 R. (W roku 2000 wstrząsów było 7.000, w tym odczuwalnych 69). Ze względu na dużą częstotliwość trzęsień ziemi, Kostaryka nazywana jest "Kołyską Ameryki". W ciągu najbliższych 5 lat przewidywane jest silne (7,5 - 8 R) trzęsienie ziemi na półwyspie Nicoya.

30 lipca 2002 roku na pograniczu panamsko-kostarykańskim (dolina Coto Brus i rejon Golfito) doszło do silnego (6,2 R) trzęsienia ziemi. Odczuwalne było w różnym stopniu w całym kraju. Miało związek z występującym tam tzw. uskokiem panamskim, gdzie napierają na siebie dwie płyty Kokosowa i Nazca. Dwie osoby ranne. Kilka domów uszkodzonych.


 
© 2004; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński