REPUBLIKA KOSTARYKI


.
.
.
KSIĘGA GOŚCI


Położenie geograficzne
Wyspy
Półwyspy
Pasma górskie
Doliny
Niziny
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Wulkany
Ludność
Szkolnictwo
Opieka zdrowotna
Religia
Rząd
Klimat
Rzeki
Archeologia
Kultura
Język
Architektura
Ekonomia 
INFORMACJE OGÓLNE: Pasma górskie

Pasma górskie

W Kostaryce wyróżnia się cztery pasma górskie zwane Kordylierami: Guanacaste, Tilaran, Centralna i Talamanca. Stanowią one dział wodny oddzielający rejon karaibski od pacyficznego. Biegną równolegle do osi międzymorza i są silne rozczłonowane erozyjnie. Oddzielone są kotlinami, przełęczami i dolinami.

Kordyliera Centralna - uformowana jest przez obecnie lub niegdyś aktywne wulkany: Poas (2.704 m.n.p.m.), Barva (2.906 m.n.p.m.), Irazu (3.432 m.n.p.m.), Viejo (2.060 m.n.p.m.), Congo (2.014 m.n.p.m.), Cacho Negro (2.136 m.n.p.m.), Platanar (2.183 m.n.p.m.), Porvenir (2.267 m.n.p.m.) i Turrialba (3.339 m.n.p.m.). Ich stoki tworzą rozległy płaskowyż w postaci Mesety Centralnej. Wyróżniają się żyznymi glebami. U jej podnóży znajdują się największe skupiska ludności w Kostaryce.

Kordyliera Guanacaste - rozciąga się od jeziora Nikaragua w kierunku południowo-wschodnim. Zawiera rząd aktywnych, spektakularnych wulkanów: Cacao (1.659 m.n.p.m.), Orosi (1.487 m.n.p.m.), Miravalles (2.028 m.n.p.m.), Rincon de La Vieja (1.806 m.n.p.m.), Tenorio (1.916 m.n.p.m.), Arenal (1.633 m.n.p.m.). Od pozostałych pasm oddzielone jest jeziorem i wulkanem Arenal.

Kordyliera Talamanca - [Góry Niebieskie]. Jest najwyższym niewulkanicznym masywem górskim Ameryki Środkowej. Ciągnie się na południowy-wschód do granicy z Panamą. Utworzona jest przez skały wulkaniczne i sedymentacyjne. Tylko tutaj występują wyraźne formy polodowcowe. W jej obrębie zlokalizowanych jest kilka szczytów przekraczających 3 tysiące m.n.p.m. Należą do nich: Chirripo Grande (3.819 m.n.p.n.-najwyższy szczyt w kraju), Cerro Durika (3.280 m.n.p.m.), Cerro Terbi (3.760 m.n.p.m.), Cerro Ventisqueros (3.812 m.n.p.m. - drugi szczyt kraju), Cerro de la Muerte (3.471 m.n.p.m.), Cerro Kamuk (3.549 m.n.p.m.), Cerro Echandi (3.167 m.n.p.m.).

Kordyliera Tilaran - składa się ze wzgórz Abangares, Aguacate i Cedar, które w przeszłości porośnięte były przez las chmurowy. Tworzą ją skały wulkanicznego pochodzenia (obecnie nie ma tam aktywnych wulkanów) z zaznaczonymi, odkrytymi w 1815 roku złożami złota (od 1820 ich eksploatacja). Przez zbocza wzgórz Aguacate wije się serpentynami najbardziej spektakularna trasa w Kostaryce (San Jose-Puntarenas).

Niewielkie pasma górskie ciągną się także wzdłuż wybrzeża pacyficznego pod nazwą Fila Costena (lub Cordillera Brunca).


 
© 2004; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński