REPUBLIKA KOSTARYKI


.
.
.
KSIĘGA GOŚCI


Położenie geograficzne
Wyspy
Półwyspy
Pasma górskie
Doliny
Niziny
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Wulkany
Ludność
Szkolnictwo
Opieka zdrowotna
Religia
Rząd
Klimat
Rzeki
Archeologia
Kultura
Język
Architektura
Ekonomia 
INFORMACJE OGÓLNE: Rząd

Rząd

Działalność rządu oparta jest na konstytucji z listopada 1949 roku. Głową państwa jest prezydent wspierany przez dwóch viceprezydentów i 18 ministrów. Wybory odbywają się co cztery lata, zawsze w pierwszą niedzielę lutego (do 1871 roku odbywały się co trzy lata). Frekwencja wyborcza jest zawsze bardzo wysoka i kształtuje się w granicach 80 - 85%. Jeżeli żaden z kandydatów w pierszej turze nie uzyskuje 40 % głosów, wymagana jest druga tura (w 2002 roku po 54 latach miał miejsce pierwszy taki przypadek). Prezydenci nie mogą być wybierani na drugą kadencję, muszą mieć skończone 30 lat oraz posiadać kostarykańskie obywatelstwo. Nadzorem wyborów zajmuje się Najwyższy Trybunał Wyborczy (rejestruje partie, kandydatów na parlamentarzystów, uaktualnia listy uprawnionych do głosowania).

Obecnym prezydentem kraju jest Abel Pacheco (2002 - 2006) z Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej. Oddało na niego głos w wyborach 40 % głosujących. Pierwszym viceprezydentem jest Lineth Saborio, a drugim Luis Fishman (złożył rezygnację w 2005 roku).

Na każde z 30 tysięcy osób w danej prowincji, przypada jeden reprezentant w kongresie. Parlament składa się z 57 członków, a wybory parlamentarne odbywają się co cztery lata. Parlament mianuje na osiem lat 22 sędziów sądu najwyższego. Sąd najwyższy powołuje natomiast sędziów niższych instancji.

System polityczny jest wielopartyjny, chociaż od 1949 roku u władzy znajdowały się tylko na zmianę dwie partie: Partia Wyzwolenia Narodowego oraz Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna. Obie mają obecnie w kongresie po 23 reprezentantów. (Prócz nich zasiada również 7 członków partii mniejszościowych). Prawo głosu mają osoby powyżej 18 roku życia. Podczas wyborów 2002 roku niespodziewanie dużo uzyskała trzecia, nowopowstała partia Partia Ruchu Obywatelskiego (26,3 % glosów).


 
© 2004; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński