REPUBLIKA KOSTARYKI


.
.
.
KSIĘGA GOŚCI


Położenie geograficzne
Wyspy
Półwyspy
Pasma górskie
Doliny
Niziny
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Wulkany
Ludność
Szkolnictwo
Opieka zdrowotna
Religia
Rząd
Klimat
Rzeki
Archeologia
Kultura
Język
Architektura
Ekonomia 
INFORMACJE OGÓLNE: Szkolnictwo

Szkolnictwo

W przeszłości wielu kostarykańskich prezydentów było z wykształcenia nauczycielami. Podczas gdy w latach dwudziestych w Kostaryce rejestrowano 50 % analfabetów, już w latach siedemdziesiątych było ich tylko 11 %. Dzisiaj 95,2 % społeczeństwa Kostaryki umie czytać i pisać, co jest kolejnym rekordem na skalę Ameryki Łacińskiej. Głównym tego powodem jest przeznaczanie niespotykanie dużej części budżetu (28 %) na oświatę. (Stało się to możliwe dzięki rozwiązaniu armii w 1949 roku, wskutek czego większa ilość pieniędzy przeznaczana była na oświatę). Szkolnictwo podstawowe jest bezpłatne i obowiązkowe od 1869 roku. (Kostaryka była pierwszym krajem świata, który to ustanowił). Szkolnictwo wyższe reprezentowane jest przez cztery uniwersytety państwowe (Uniwersytet Kostaryki zlokalizowany na przedmieściu San Jose oraz Uniwersytet Narodowy w Heredii, Instytut Techniczny Kostaryki w Cartago i Uniwersytet Korespondencyjny). Prócz tego działa również szereg placówek prywatnych oraz Międzynarodowy Uniwersytet Pokoju.

Szkoła podstawowa w Kostaryce liczy sześć poziomów, a średnia pięć. Każdy poziom podzielony jest na dwa semestry. Pod koniec trwania każdego z poziomów, z każdego przedmiotu odbywają się podsumowujące testy. Odpowiednikiem polskiej matury jest test Bacaillerato (wymagany by otrzymać dyplom średniej szkoły i wstąpić na wyższą uczelnię. W 1994 roku prezydent Figuerres wprowadził obowiązkowy język angielski do szkół oraz wyposażył każdą szkołę przynajmniej w jeden komputer. Ogólnie w kraju działa około 100 bibliotek.

Najstarszym i największym uniwersytetem kraju jest Uniwersytet Kostaryki (UCR). Pobiera w nim naukę 35 tys. studentów. Jego główna siedziba z kampusami uniwersyteckimi położona jest w jednej ze wschodnich dzielnic stolicy - San Pedro. Prócz tego utworzone są filie w Alajueli, Puntarenas, Turrialbie i Cartago. Drugi ważny uniwersytet kraju to Uniwersytet Narodowy. Położony jest w Heredii. 13 tysięcy studentów kształci się w nim przede wszystkim na kierunkach humanistycznych. Trzecią uczelnią kraju jest Instytut Techniczny Kostaryki w Cartago (ITCR). Szkoli się w nim 7.500 studentów na płaszczyźnie rolnictwa, przemysłu i górnictwa. Istnieje również założony w 1978 roku Państwowy Uniwersytet Korespondencyjny (UNED). Posiada 32 regionalne centra szkolące w zakresie 15 różnych kursów. Specyficznym uniwersytetem jest prywatny Uniwersytet Pokoju. Założony został przy pomocy Narodów Zjednoczonych.


 
© 2004; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński