KONTAKT
follow me on facebook


Okres przedkolumbijski
XVI wiek
XVII wiek
XVIII wiek
XIX wiek
XX wiek
XXI wiek


















Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

XVII WIEK

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


Upadek kolonii, francuskie wkroczenie i rewolucji haitańska

Wyspa Haiti została odkryta przez Krzysztofa Kolumba 6.XII.1492 roku i otrzymała nazwę La Espanola. Wcześniej nazywana była przez miejscowych Indian Taino – Quisqueya. Tainowie sądząc, że przybysze mają nadprzyrodzone umiejętności przywitali ich z należytymi honorami. Podjął ich kacyk Guacanagarix. Dostarczał im wszystkiego co tylko zapragnęli. Europejczycy uznali jednak Tainos za słabych, bez przywództwa i zaczęli traktować bardziej brutalnie. Kolumb próbował temu zapobiegać i to kontrolować. Po zatonięciu statku Santa Maria (noc z 24 na 25.XII.1492), postanowił założyć na wyspie mały fort z oddziałem hiszpańskim. Nazwał go La Navidad. Pozostawił na wyspie 38-osobowy garnizon, którego celem było dowiedzenie się gdzie znajduje się złoto i kopalnie. Dowodził nim Diego de Arania. Kolumb w I.1493 wyruszył w drogę powrotną do Hiszpanii. Od czasu opuszczenia przez niego wyspy dochodziło jednak do konfliktów na linii Hiszpanie – Indianie. Ci pierwsi często terroryzowali drugich porywając ich kobiety. O ile Guacanagarix zachowywał się ugodowo, o tyle inny kacyk Caonabo zaatakował i zniszczył La Navidad. Kolumb odkrył to w XI.1493. W okolicach zatoki Samana doszło do pierwszej potyczki Tainów z Hiszpanami.

Wraz z podbiciem stałego lądu Ameryki znaczenie wyspy Haiti spadało. Wielu hiszpańskich kolonistów opuszczało wyspę wybierając się do kopalni srebra w Meksyku i Peru. Zmniejszyła się liczba ściąganych niewolników, zmalał handel, Europejczycy uwalniali niewolników. Biali żyli w coraz gorszych warunkach, traciła na znaczeniu hierarchia społeczna, dochodziło do mieszanych małżeństw. Prócz portu w Santo Domingo, reszta portów utrzymywała się z kontrabandy. Ludzie zajmowali się hodowlą bydła.

W 1605 Hiszpania niezadowolona z faktu, że Santo Domingo pośredniczy w handlu pomiędzy pozostałymi jej koloniami najechała na wyspę i zmuszała mieszkańców do przesiedlania się w pobliże Santo Domingo. Jednak ponad połowa przesiedleńców zginęła z głodu i chorób. Korzystały z tego Francja i Anglia. W 1629 roku zajęły wyspę Tortuga na północnym wybrzeżu, a w 1640 Francja ogłosiła ją oficjalną kolonią. W 1664 roku przyłączyła zachodnie części wyspy (obecnie Haiti) do swojego imperium. W 1697 roku na mocy traktatu z Rijskwijk, Hiszpania oficjalnie potwierdziła przekazanie tych terenów Francji. Traktat zatwierdzał, że zachodnia część wyspy należy do Francji, a wschodnia pod nazwą Santo Domingo do Hiszpanii. W 1655 roku Oliver Cromwell wysłał flotę pod dowództwem admirała Williama Penna do zdobycia Santo Domingo. Jednak w wyniku silnego oporu Anglicy wycofali się decydując się zająć w końcu Jamajkę.

Francis Drake

Po raz pierwszy pojawił się na Karaibach w 1565 roku, kiedy pływał na statku Sir Johna Hawkinsa i handlował niewolnikami z Afryki. Potem stał się piratem i zaczął grabić i rabować hiszpańskie osady. W 1586 roku napadł i zajął Santo Domingo domagając się w zamian od Hiszpanii okupu. Przybył na 20 angielskich okrętach. Zburzył kościoły, wiele budynków użyteczności publicznej oraz mury miejskie. W 1588 roku pokonał hiszpańską armadę. Zginął na dyzenterię w 1595 roku w Panamie. W XVI wieku Dominikanę nękali piraci i korsarze, którzy byli jej bardzo dużym utrapieniem. Piraci często działali za przyzwoleniem rządów państw europejskich. Francja i Anglia sprzeciwiały się dominacji hiszpańskiej w Ameryce i dlatego „zatrudniały” piratów do akcji sabotażowych.

KONTAKT

ENCYKLOPEDIA DOMINIKANY
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia


WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau
Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”







Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym


„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”


Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński