KONTAKT
follow me on facebook


Okres przedkolumbijski
XVI wiek
XVII wiek
XVIII wiek
XIX wiek
XX wiek
XXI wiek


















Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

XXI WIEK

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


Hipolito Mejia i skandal bankowy

W V.2000 roku prezydentem został lewicowy Hipólito Mejía (PRD). Zwyciężył w pierwszej turze. Kandydowali także Danilo Medina (PRD, 24,9%) i Balaguer (24,6% głosów). Odbyło się to w czasie ogromnego niezadowolenia społecznego spowodowanego przerwami w dostawach prądu oraz wskutek informacji o prywatyzacji elektrowni. W czasie jego prezydentury miał miejsce duży skandal ekonomiczny. Zaznaczała się olbrzymia inflacja oraz niestabilność peso. W 2003 roku w wyniku skandalu finansowego upadł Bank Baninter. Aresztowano kilku jego prezesów.

Dominikańczycy nie dolecieli do domu

12.XI.2001 roku wkrótce po starcie z lotniska JFK w Nowym Jorku (w dzielnicy Queens) rozbija się Airbus A300-600 linii American Airlines (lot 587). Zginęło 260 osób na pokładzie samolotu oraz 5 innych na ziemi. 68 z nich miało obywatelstwo dominikańskie. Przyczyną katastrofy były turbulencje spowodowane przez startującego wcześniej japońskiego Boeinga 747. Doszło do przeciążenia w wyniku którego urwało oba silniki i samolot runął z wysokości 760 metrów. Była to druga najtragiczniejsza katastrofa lotnictwa pasażerskiego w USA (pod względem liczby ofiar) i trzecia najtragiczniejsza z udziałem Airbusa na świecie.

Walki i zamieszki uliczne

Od 2002 roku zaznaczały się ostre walki ludności z policją. Co jakiś czas organizowane były demonstracje i strajki generalne. 14.IX.2002 roku policja zabija 2 demonstrantów, którzy atakowali domowej roboty bombami w butelkach. 12.XI.2003 roku, również w wyniku starć z policją 7 osób zginęło, a 100 zostało rannych. Demonstranci domagali się ukrócenia przerw w dostarczaniu energii elektrycznej oraz protestowali przeciw wysokim cenom żywności. Z kolei 28.I.2004 roku ogłoszono 48-godzinny strajk generalny. Zamknięto szkoły i punkty handlowe. Dzień później po ataku policji 4 osoby zostały zabite.

20.IX.2002 roku doszło do zamieszek w przepełnionych więzieniach. W wyniku szturmu sił specjalnych 27 skazańców straciło życie, a 48 zostało rannych (w tym 12 ciężko). Większość ofiar zatruła się dymem z podpalonych części budynków.

Era Leonela Fernandeza

W 2004 roku Mejia został pokonany przez Leonela Fernándeza (PLD), który głosił chęć wyciągnięcia kraju z opresji gospodarczej. W pierwszej połowie 2006 roku ekonomia wzrosła o 11,7%. Fernandez ponownie wybrany został prezydentem w V.2008. (Mógł tego dokonać, ponieważ w 2002 roku kongres przeforsował ustawę zezwalającą na sprawowanie dwóch kadencji pod rząd). Zdobył 53% głosów poparcia i pokonał Miguela Vargasa Maldonado z PRD, który otrzymał 40,48%. Trzeci z kandydatów Amable Aristy (PRSC) otrzymał 4.59%. Fernandezowi udało się wyciągnąć kraj z głębokiego kryzysu (z pomocą Międzynarodowego Funduszu Monetarnego IMF). Bezrobocie jednak utrzymywało się na bardzo wysokim 16% poziomie.

Miss Universe

3.VI.2003 roku Miss Dominikany Amelia Vega zostaje wybrana (w Panama City) Miss Universe.

Powódź 2004

Wyspa Haiti w dniach 18-25.V.2004 nawiedzona została przez huragany i padające nieustannie deszcze. Spowodował je ośrodej niskiego ciśnienia znad Ameryki Środkowej. W całym tym okresie spadło 500 mm deszczu (w samą noc 24/25.V – 250 mm). Wywołało to jedną z najtragiczniejszych powodzi ostatnich dziesięcioleci. Ucierpiało głównie Haiti, lecz w Dominikanie również zatopionych zostało mnóstwo terenów w południowo-zachodniej jej części. W nocy z 24 na 25.V. Wezbrane wody rzeki Solie pochłaniają połowę miasta Jimani. Rzeki i niesione przez nie osady odcięły od świata całe regiony kraju utrudniając dotarcie pomocy humanitarnej. Za tak duży bilans strat odpowiedzialne były deforestacja, budowanie przez ludzi domostw na terenach zalewowych oraz bezpośrednio nad brzegami rzek.

Wspólny Rynek Ameryki Środkowej, Dominikany i USA (CAFTA)

6.XI.2005 roku Kongres zaaprobował wejście Dominikany do Wspólnego Rynku Ameryki Środkowej, Dominikany i USA (CAFTy). Przeciwnicy tego posunięcia obawiali się zniszczenia dominikańskiego przemysłu cukrowniczego. Ostatecznie ekonomiczne przymierze weszło w życie 1.I.2009 roku. Oznaczało to zniesienie ceł na 80% produktów przemysłowych i 50% produktów rolnych, a zniesienie pozostałych ceł rozłożone na kilka kolejnych lat. W X.2010 roku doszło do zgrzytu między krajami Ameryki Środkowej, a Dominikaną, której zarzucono nierespektowanie postanowień CAFTA. Kraj ten samowolnie wprowadził taryfy na niektóre produkty z Ameryki Środkowej obarczając je zamiast zerową, 38-procentową stawką celną.

26.XII.2005 roku w Dominikanie urodziły się po raz pierwszy w historii sześcioraczki (matka 33-letnia Maxima Perez).

Emigracje

Pierwsza z trzech fal emigracyjnych miała miejsce w 1961 roku, po zastrzeleniu dyktatora Trujillo. W 1965 roku USA rozpoczęła okupację kraju by zakończyć wojnę domową. Jednocześnie złagodzono restrykcje wizowe dla Dominikańczyków. Druga fala miała miejsce w latach 1966-1978 ze względu na bezrobocie i represje. Trzecia nastąpiła zaś w latach 1980`s. Ponownie przyczyną były bezrobocie oraz wysoka inflacja.

W latach 1990 – 2000 populacja Dominikańczyków mieszkających w USA podwoiła się z 520 tysięcy do miliona mieszkańców. 2/3 z nich urodziło się w Dominikanie, a więcej jak połowa z nich mieszkała w Nowym Jorku. Jest to miasto w którym obecnie prócz Santo Domingo żyje największa populacja Dominikańczyków. W 2006 roku w USA mieszkało już 1,3 mln Dominikańczyków. Wielu z nich emigrowało także do Portoryko (przez cieśninę Mona). W 1991 roku wpłaty pieniężne dla rodzin od emigrantów w USA były największym źródłem dewiz, większym niż turystyka. W ankiecie z VIII.1992 85% obywateli Dominikany wyraziło chęć wyemigrowania. W 1997 roku weszła w życie nowa ustawa na mocy której mieszkający poza granicami kraju zachowywali swoje obywatelstwo i mogli głosować w wyborach.

8.III.2000 roku u wybrzeży Portoryko wywróciła się łódź z 70 dominikańskimi emigrantami. 10 osób zginęło. Z kolei 15.III.2001 roku podjęto z morza 58 Dominikańczyków, którzy po tym jak zepsuł się ich stateczek dryfowali przez 24 dni. 2 osoby przypłaciły to życiem.

Dominikana i Irak

Dominikana wspierała USA w walkach w Iraku. Grupy dominikańskie należały do kierowanej prez Hizpanię brygady latynoamerykańskiej. Jednak w 2004 roku podjęto decyzję o wycofaniu sił dominikańskich z Iraku.

W 2005 roku wybuchł skandal po tym jak rosyjska para zostawiła w Dominikanie swoje dziecko. Podrzucili go kierowcy, który zajmował się nimi na czas ich pobytu w kraju. Okazało się, że 7-letni Diego był przez nich wcześniej adoptowany z sierocińca w Wołgogradzie. Był im potrzebny do maskowania prawdziwej działalności (przemycali narkotyki, za co zostali aresztowani na lotnisku w Rosji). Przez kilka lat chłopiec wychowywany był przez rodzinę kierowcy, jednak potem zabrano go od nich ponieważ pojawiły się przesłanki, że nowi rodzice znęcają się nad nim psychicznie. W 2008 roku trafił do specjalnego ośrodka dla dzieci.

W nocy z 10 na 11.I.2006 roku na granicy odnaleziono ciężarówkę, w której podrózówało 69 nielegalnych emograntów z Haiti. W wyniku braku tlenu (wóz był zaczopowany), 24 osoby udusiły się. Mężczyźni zamierzali podjąć nielegalnie pracę w Dejabon.

Aby skuteczniej walczyć z przestępczością, w 2006 roku przeforsowano ustawę w wyniku której kluby nocne, kasyna i dyskoteki mogły być czynne tylko do północy (dni powszednie) oraz do 2 nad ranem (w weekendy).

Wybory parlamentarne 2010

Majowe (16.V) wybory parlamentarne zwyciężyła rządząca Dominikańska Partia Wolności (PLD). Już sondaże wskazywały jej zwycięstwo. Wybierano 32 przedstawicieli Senatu i 183 Sejmu. Okres przedwyborczy odznaczał się incydentami. W San Cristobal w wyniku starć policji z demonstrującymi zwolennikami opozycji zginęła 1 osoba (ochroniarz przedstawiciela PRD). 2 inne osoby zginęły w Samana. Po podliczeniu głosów okazało się, że Dominikańska Partia Wolności (PLD) zdobyła 54,61% głosów (105 miejsc w parlamencie i 31 w Senacie), natomiast PRD otrzymała 41,90 % poparcia (75 miejsc w parlamencie i 0 w Senacie). Trzecią siłą okazała się Socjalchrześcijańska Partia Reformistyczna, która zgarnęła 1,46 % głosów (3 w Sejmie i 1 w Senacie).

KONTAKT

ENCYKLOPEDIA DOMINIKANY
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia


WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau
Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”







Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym


„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”


Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński