KONTAKT
follow me on facebook


Informacje ogólne
Del Este
Jaragua
Los Haitises
Concepcion de la Vega
La Isabela
Pico Isabel de Torres
Monte Cristi
J. Armando Bermudez
Jose del Carmen Ramirez
Isla Cabritos
Cueva de las Maravillas
El Choco/Las Cuevas de Cabarete
Sierra de Bahoruco
Juan_B_Perez_Rancier
Nalga de Maco


















Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

PARK NARODOWY
LOS HAITISES

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tej strony bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


[1.200 km]. Jego początki sięgają 1976 roku, kiedy 3.VI założony został rezerwat leśny. Na park narodowy przemianowany został w 1996. Problemem są mało ściśle określone granice parku. Zlokalizowany jest przy północno-wschodnim wybrzeżu kraju, częściowo na półwyspie Samana. Jego nazwa w języku Indian Taines oznacza wzgórze lub górę, (mimo że wzgórza w parku mają wysokość 30-40 m. n.p.m). Wyróżnia się wapiennymi jaskiniami (Ferrocarril i Arena) oraz namorzynową roślinnością (czerwone i białe). W jaskiniach krasowych, na skałach znajdują się stare indiańskie malunki zwierząt (piktogramy, petroglify). Jest też zamieszkiwana przez ptaki jaskinia anielska (Angel). W krajobrazie parku wyróżniają się formacje geologiczne – tzw. mogoty. Teren porośnięty jest wilgotnymi lasami tropikalnymi. W styczniu, do wybrzeży parku przypływa 80% światowej populacji wielorybów humbaków, które na tym akwenie wydają na świat młode. Park porastany jest przez 700 różnych gatunków roślin (w drzewostanie prym wiodą cedry, mahoniowce, puchowce, tropikalne migdałowce). Zamieszkuje go także 110 gatunków ptaków. Jest miejscem z bardzo dużą ilością opadów (1.000-2.000 mm), a jednocześnie terenem z największą liczbą deszczowych dni w kraju. W skład parku wchodzi zatoka San Lorenzo z wysepkami (m.in wyspą Pajaros z fregatami i pelikanami).

KONTAKT

 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński