KONTAKT
follow me on facebook


01.01. Spis treści
02.01. Położenie Słupska
02.02. Nazwa i przydomki
02.03. Stutysięczność Słupska
02.04. Stolica Pomorza Środk.
03.01. Wydarzenia historyczne
03.02. Kalendarium
03.03. Herb i inne symbole
03.04. Legendy Słupska
03.05. Naj naj naj
04.00. Kościoły Słupska
05.00. Bramy, baszty i spichrze
06.00. Kamienice Słupska
07.00. Budynki administracyjne
08.00. Pomniki, rzeźby i tablice
09.00. Parki miejskie
10.01. Słupskie jadło
10.02. Słupsk i samoloty
10.03. Miasto Czarownic
10.04. Miasto Policjantów
10.05. Miasto Autobusów
10.06. Miasto Murali
10.07. Od kartki poczt. do windy
10.08. Słupszczanie
10.09. Słupia i fontanny
10.10. Witkacy ambasadorem
11.00. Wątki o kulturze i sztuce






















Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

SŁUPSK - PARYŻ PÓŁNOCY
"Słupia i fontanny"

Słupia ma 138,6 km długości. Swój początek bierze z Sierakowej Hury na Pojezierzu Kaszubskim. Wzdłuż jej cieku powstały 4 elektrownie wodne: Gałąźnia Mała, Krzynia, Strzegomino i Struga. Funkcjonują też dwa jeziora retencyjne Krzynia i Konradowo.

Powodzie

Stan alarmowy na rzece Słupi ogłaszany jest przy poziomie 240 cm. W latach 1888 i 1940 Słupia osiągała najwyższe stany wód w swojej historii (odpowiednio 334 i 224 cm). Zalewane były wtedy śródmiejskie ulice.

Wskaźnik Słupi

Ślad po powodzi z 1888 znajduje się na murze kamienicy przy ul. Armii Krajowej 3, gdzie przy fundamencie wmurowana jest tabliczka obrazująca poziom do jakiego doszła wówczas wylana woda.

W latach 1956 i 1987 Słupia była pogłębiana. W latach 1963-1967 trwało uporządkowywanie jej brzegów. Wycinano wówczas drzewa i betonowano skarpy. W 1970 zbadana została na całej długości i wyznaczono na niej obszary zalewowe (te które dosięgnie woda podczas ewentualnej powodzi). Od 1970 roku czterokrotnie występowała z brzegu, z czego 7-8 I 1982 roku osiągnęła trzeci rekordowy stan 319 cm. W latach zerowych spodziewano się tzw. „stuletniej wody”, która zaleje od 94 do 187 ha powierzchni miasta. Do podtopień często dochodziło w latach 1998, 2003-2004. Podnoszenie się poziomu wody na terenie miasta dodatkowo potęgowały zamulenia i spłycenia pod mostami. Zapowiadano, że jeśli Słupia osiągnie 299 cm to dolne krawędzie mostów zachowają się jak tama, spiętrzą wodę która wyleje się na okoliczne tereny.

Specyficzny Nowy Rok

Co roku 1 I, kiedy większość ludzi świętuje Nowy Rok nad brzegami Słupi pojawiają się ciemne postacie z kijami. To rybacy którym można już odławiać troć po zakończonym właśnie zakazie odłowu (15 IX-1 I).

Wodowskazy

Słupia ma 5 różnych wodowskazów. Najbardziej znany jest na ulicy Kilińskiego, przy moście Kaszubskim. Pochodzi z 1812 roku. W 1965 roku został przebudowany i zmodernizowany.

Zagłębie trociowe

Słupia słynie jako rzeka trociowa. Troć żyje w morzu, a do Słupi wpływa tylko na tarło. Jest rybą dwuśrodowiskową i dorasta do metra długości. Rodzi się w rzekach, a potem wypływa w morze. Do cieków słodkowodnych ponownie powraca na tarło. Mordercza wędrówka w górę nurtu trwa od lipca do marca. Samice przesuwają brzuchami kamienie pomiędzy którymi składają ikrę. Podczas tej czynności tracą śluz, który chroni je przed bakteriami. To jeden z powodów tego, że do morza wraca tylko 5% z nich.

Wodne skarby

W 1977 roku wędkarz łowiący w jednym z przyakademickich stawków płotki, po 30-minutowej walce wydobył 6-kilogramowego karpia. Złowił go na żyłkę 0,25, przypon 0,20, na mały haczyk z odrobiną ciasta. W 1919 roku podczas zawodów spinningowych w Słupi złowiono ważącego 2,96 kg tzw. łososia stulecia. W 2010 roku na wędkę złapała się egzotyczna ryba arowana srebrna (na co dzień występująca w wodach Amazonii).

Mosty

Słupskie mosty noszą oficjalne nazwy od 2000 roku. Na terenie miasta wyróżnia się Most Czołgowy, Most Bonawentury Jezierskiego, Most Zamkowy, Most Kaszubski, Most Kowalski, Most Dziewic, Most Łabędzi i Most Kolejowy. Most Łabędzi jest jednoprzęsłowym mostem kratownicowym. Most Zamkowy jako jedyny spełnia europejskie normy udźwigu. Nazwa Mostu Kowalskiego pochodzi od znajdujących się niegdyś przy nim kuźni, Mostu Dziewic zaś od zlokalizowanego obok (na terenie Szkoły Policji) budynku dawnej szkoły dla dziewcząt. Most Kilińskiego przed wojną nosił nazwę Mostu Prezydenta.

Fontanna Stary Rynek

Powstała w 1988 roku na miejscu dawnego zburzonego w 1902 roku ratusza. Wykonana jest z granitu strzelińskiego, a jej projektantem był Jan Konarski. Symbolizuje uhonorowanie współpracy Słupska z miastami partnerskimi. Otacza ją kompozycja z kolorowych kostek i granitowych płyt.

Fontanna jak w Genewie

W 2008 roku na środku Stawku Łabędziego zainstalowano wodotrysk na wzór przedwojennego. Cała koncepcja nawiązuje do słynnej fontanny "Jet d'eau” na jeziorze Genewskim, która wyrzuca wodę 140 metrów w górę z prędkością 200 km/h.

Głazy

Głazy narzutowe wykorzystywane niegdyś do umocnień posłużyły potem do umacniania skarp regulowanej rzeki. Przykładem mogą być głazy pod mostem Zamkowym.

Skarby ze Słupi

Słupsk chowa swoje historyczne skarby w przepływającej przez niego Słupi. Wydobywane są one podczas okresowego jej pogłębiania. Tak było w 1956 roku, kiedy na odcinku między mostem Kowalskim, a małym drewnianym mostkiem na wprost liceum pracująca tam pogłębiarka wydobyła z dna misy, garnce i talerze. Okazało się, że są to cenne zabytki sztuki ceramicznej z XV - XVIII wieku. Prawdopodobnie znalezione przedmioty wyrzucane były w średniowieczu jako niepotrzebne poza mur miejski lub zabrane z miasta poprzez często wylewającą rzekę.

Z rzeki wyławiano także wyposażenia wnętrz domów, które niegdyś znajdowały się nad samym jej brzegiem. Piasek wysypywano na pobliskie podwórka, a na utworzonych tam hałdach od rana do nocy siedzieli poszukiwacze historii. Odnajdowano sprzęty gospodarstwa domowego, przedwojenne butelki, ceramikę, monety ale również skarby militarne: broń, bagnety, pistolety i… miny. Jedną z tych ostatnich przetrzymywano nocą na barce by następnego dnia przekazać saperom. Jednak pod osłoną nocy została ona z niej… wykradziona.

KONTAKT

Słupsk miasto barów mlecznych, nietypowych pomników i autobusów


ENCYKLOPEDIA
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia


WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


Ponad 1.000 wiadomości z Kostaryki podzielonych na 160 grup tematycznych.







ARTYKUŁY I WYWIADY O KOSTARYCE

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”


RECENZJE KSIĄŻEK

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym


AUTOBUSY

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


GRUDZIĄDZ

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński