KONTAKT
follow me on facebook


01.01. Spis treści
02.01. Położenie Słupska
02.02. Nazwa i przydomki
02.03. Stutysięczność Słupska
02.04. Stolica Pomorza Środk.
03.01. Wydarzenia historyczne
03.02. Kalendarium
03.03. Herb i inne symbole
03.04. Legendy Słupska
03.05. Naj naj naj
04.00. Kościoły Słupska
05.00. Bramy, baszty i spichrze
06.00. Kamienice Słupska
07.00. Budynki administracyjne
08.00. Pomniki, rzeźby i tablice
09.00. Parki miejskie
10.01. Słupskie jadło
10.02. Słupsk i samoloty
10.03. Miasto Czarownic
10.04. Miasto Policjantów
10.05. Miasto Autobusów
10.06. Miasto Murali
10.07. Od kartki poczt. do windy
10.08. Słupszczanie
10.09. Słupia i fontanny
10.10. Witkacy ambasadorem
11.00. Wątki o kulturze i sztuce






















Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


http://rafalcezarypiechocinski.vg1.pl


 

SŁUPSK - PARYŻ PÓŁNOCY
"Słupszczanie i przyjaciele"

Eduard Engel

[1851-1938]. Twórca peronówki oraz propagator wprowadzenia czasu letniego. 1 V 1916 roku Niemcy jako pierwszy kraj przesunęły wskazówki o godzinę do przodu. Engel namawiał do tego posunięcia pisząc artykuły do lokalnych gazet i wyliczając, że jeśli każdemu mieszkańcowi rząd wypłaciłby jeden promil sum zaoszczędzonych z czasu letniego to każdy otrzymywałby rocznie 90.000 marek.

Erwin Gillmeister

[1907-1993]. Pierwszy sportowiec znad Słupi, który wywalczył medal na Igrzyskach Olimpijskich. Biegacz SV Germania zdobył brąz w Berlinie w 1936 roku na 100 metrów.

Heinrich von Stephan

[1831-1897]. Inicjator, założyciel powstałego w 1874 światowego Związku Pocztowego, wynalazca kartki pocztowej. Początkowo pracował w urzędzie pocztowym w Słupsku. 26 IV 1870 na wniosek Ottona von Bismarcka został mianowany generalnym dyrektorem Poczt Związku Północnoniemieckiego. Zreformował skomplikowany systemu pocztowy w zjednoczonych XIX-wiecznych Niemczech. Po połączeniu administracji poczty i telegrafu, 11 I 1876 Stephan został mianowany generalnym poczmistrzem (ministrem łączności). Był zwolennikiem instalowania telefonów w urzędach pocztowych oraz uporządkował opłaty i taryfy pocztowe. Cesarz Wilhelm I w 1885 roku nadał mu szlachectwo, a w 1895 cesarz Wilhelm II rangę pruskiego ministra stanu. 9 X 1999 roku w sali operacyjnej urzędu pocztowego przy ulicy Łukasiewicza wmurowano tablicę jego imienia.

Fryderyk Schrader

Admirał. W 1883 roku wstąpił do cesarskiej marynarki wojennej i rok później wypłynął w dwuletni rejs dookoła świata na żaglowcu „Elisabeth”. Podczas tej podróży proklamowano niemiecką kolonię w Namibii. Podczas kolejnych wypraw docierał do Tanzanii, archipelagu Bismarcka, Papui-Nowej Gwinei i Samoa.

Gebhard Leberecht von Blücher

[1742-1819]. Huzar, feldmarszałek pruski. Razem z księciem Wellingtonem jako naczelny wódz armii pruskiej pokonał Napoleona pod Waterloo (18 VI 1815). Jego udział w tej bitwie miał zdecydować o klęsce Francuza.

Trafił do Słupska przez przypadek. Jako szwedzki żołnierz po potyczce z huzarami Bellinga w 1760 roku dostał się do niewoli pruskiej. Generał rozpoznał w nim dalekiego krewnego i załatwił mu przyjęcie do pruskiej armii. W latach 1794-1819 dowodził słupskim pułkiem huzarów. W wojnie z Francją ujawnił się jego talent dowódczy. W 1813 roku otrzymał dowództwo nad 100.000 armią śląską. Odniósł zwycięstwo pod Kaczawą, gdzie rozbił armię Macdonalda. Zdobył Lubekę (za co został mianowany feldmarszałkiem). Jego armia śląska w I 1814 roku zdobyła Nancy. 3 VI 1814 roku Fryderyk Wilhelm III mianował Bluchera księciem von Wahlstadt i darował mu dobra ziemskie na pod Wrocłąwiem. Otrzymał on wówczas dom pod Krobielowicami.

Żart z egzekucji

Blücher lubił karty, wino i żarty. Podczas okupowania ziem Rzeczypospolitej (czasy pierwszego rozbioru) postawił przed plutonem egzekucyjnym pewnego księdza. Żart polegał na tym, że żołnierze nabili karabiny samym prochem (bez kul).

Przez wiele lat Blücher mieszkał przy słupskim rynku, na rogu dzisiejszych ulic Mostnika i Findera. W 1908 roku z okazji 150-lecia obchodów słupskiego pułku huzarów, na słupskim Starym Rynku ustawiony został jego pomnik. W wydarzeniu tym wzięli udział niemal wszyscy mieszkańcy miasta. Ci którzy nie zmieścili się na rynku obserwowali to z dachów okolicznych budynków.

Otto Freundlich

[1878-1943]. Światowej sławy malarz, rzeźbiarz, grafik (jeden z pierwszych przedstawicieli sztuki abstrakcyjnej), przyjaciel Picassa. Mieszkał przy obecnej ulicy Tuwima 34. Tworzył w Berlinie, Florencji i Paryżu. Jest autorem około 550 różnego rodzaju dzieł. Zachowane prace są prezentowane w muzeach w Nowym Jorku, Paryżu i Monachium.

Naukowcy

Słupski ród Freundlichów wydał na świat również braci: fizykochemika Herberta i fizyka Erwina, współtwórców bomby atomowej.

Wilhelm Sebastian von Belling

[1719-1779]. Słynny generał, pupil Fryderyka II, pierwszy dowódca regimentu słupskich huzarów. W czasie wojny siedmioletniej (1756-1763) ze swoimi huzarami i kilkoma batalionami piechoty (łącznie 5.000 żołnierzy) przez dwa lata wstrzymywał na Pomorzu i w Meklemburgii całą szwedzką armię. Podczas wojny o sukcesję bawarską (1778) za jednym zamachem wziął do niewoli dwa bataliony austriackie. Był nadzwyczaj pobożny i skąpy. Pochowany został w kościele NMP w Słupsku.

Znani słupszczanie

W Słupsku urodzili się ponadto Grażyna Auguścik (światowej sławy wokalistka jazzowa), Daniel Odija (pisarz), Tomasz Iwan (piłkarz), Paweł Kryszałowicz (piłkarz), Natasza Caban (żeglarka), Przemysław Gosiewski (polityk), Kayanis (twórca muzyki elektronicznej), Kacper Kuszewski (aktor), Andrzej Lepper (polityk), Magdalena Lamparska (aktorka), Jolanta Szczypińska (polityk), Jerzy Waldorff.

Uczestniczy programów rozrywkowych

W 2007 roku Sergiusz Matuszczyk wygrał finał finałów programu „Jaka to melodia”. Nina Cieślińska „Pączek” zajęła siódme miejsce w IV edycji programu muzycznego Idol (2005). Paweł Lelukiewicz brał udział w programie „Droga do gwiazd”. Z tej przyczyny do Słupska przyjechał prowadzący Zbigniew Wodecki. W 2013 roku, w II edycji programu Voice of Poland wzięła udział słupska aktorka i piosenkarka Natalia Sikora.

Misski

Największy sukces w wyborach piękności odniosła Monika Chróścicka-Wnętrzak (I vicemiss Polonia 1995). W 2009 roku sukces niemal powtórzyła w wyborach Miss Polski Anna Sakowicz (II vicemiss).

Słupsk jest miastem w którym mieszkało troje sławnych literatów, poeci: Anatoliusz Jureń, Marta Aluchna Emalianow oraz pisarka Anna Łajming. Współczesnymi znanymi ogólnopolsko pisarzami zamieszkującymi gród nad Słupią są Daniel Odija i Jolanta Nitkowska-Węglarz. Znanym wydającym książki o regionie słupskim naukowcem-historykiem jest Tomasz Urbaniak.

Książka Tartak Daniela Odiji w 2004 roku znalazła się wśród finalistów nagrody literackiej Nike.

Bronisław Kostkowski

[1915-1942]. Od 2004 roku patron Słupska. W 1939 otrzymał święcenia kapłańskie. Kiedy w tym samym roku został aresztowany przez Gestapo Hitlerowcy dopatrzyli się, że urodził się w Słupsku, czyli w Rzeszy. Zaproponowali mu zwolnienie w zamian za wyrzeczenie się kapłaństwa. Odmówił zdając sobie sprawę z konsekwencji tej decyzji. Zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau. W 1999 beatyfikowany przez Papieża. W kościele św. Ottona znajduje się jego popiersie autorstwa Michała Rosy.

KONTAKT

Słupsk miasto barów mlecznych, nietypowych pomników i autobusów


ENCYKLOPEDIA
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia


WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan


San Jose - stolica Kostaryki

Wulkany Republiki Kostaryki

Biografie prezydentów Kostaryki

Encyklopedia Republiki Kostaryki

Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere

Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.

Galeria kostarykańskich widoków

Prawie wszystko o bananach Kostaryki.

Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.


Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


Ponad 1.000 wiadomości z Kostaryki podzielonych na 160 grup tematycznych.







ARTYKUŁY I WYWIADY O KOSTARYCE

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”


RECENZJE KSIĄŻEK

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym


AUTOBUSY

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów


GRUDZIĄDZ

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...

 
 
© 1998-2016; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński