KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
SAN JOSE

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


18.I.2017

W San Jose chodnikowe malunki o nieśmieceniu

W San Jose fundacja Verde Agua rozpoczęła swoją kampanię uświadamiającą. Jej członkowie, na chodnikach malują szablonami hasła i logo różnych scenek oraz zachowań. (więcej)

15.XI.2016

W San Jose oddano do użytku odnowiony Plac Kultury

Plaza de la Cultura została odnowiona i przeszła małą modernizację. Prace trwały 8 miesięcy. Koszty przebudowy wyniosły 3,3 mln colonów. Dodana została m.in. uruchamiana (więcej)

3.XI.2016

Klinika Biblica wznosi 3 nowe placówki

W ciągu najbliższych 6 lat największy działający od 1929 roku prywatny szpital kraju Klinica Biblica rozszerzy siatkę swoich filii do 3 nowych lokalizacji w Santa Ana, Heredii i (więcej)

5.X.2016

Remont brutalistycznego budynku w San Jose

Wzniesiony w 1967 roku 12-kondygnacyjny stołeczny budynek CAJA przejdzie gruntowny remont, by spełniać obecne wymogi budowlane. Na czas 3-letniego remontu zajmujący go (więcej)

29.VII.2016

Pożar w San Jose strawił 6 domów

O 2.15 w nocy w San Jose wybuchł pożar, który strawił 6 domów mieszkalnych (w tym piekarnię, magazyn i dwa bary). Do wypadku doszło 150 metrów na północ od głównego (więcej)

22.V.2016

Barrio Chino z siecią restauracyjek

Planowane jest przeistoczenie tzw. Barrio Chino (osiedla San Jose rozciągającego się na południe od Avenidy 2 wzdłuż calle 9) w centrum gastronomiczne kraju. Radni miejscy (więcej)

8.V.2016

Wieżowce jak grzyby po deszczu

W aglomeracji San Jose jak grzyby po deszczu wyrastają wieżowce. Podobnie rzecz ma się na przedmieściach Cartago, Alajueli i Heredii. Tym samym zmienia się miejski krajobraz (więcej)

25.IV.2016

Mieszkania dla średniej klasy. Nowe tendencje w budownictwie.

Kostarykańscy deweloperzy zaczęli budować mieszkania mniejszego metrażu które spełniają wymogi kostarykańskiej klasy średniej. To wyraźna zmiana ostatnich miesięcy. Za 40- (więcej)

24.VII.2016

Kostaryka i jej wysokościowce

W sąsiedztwie Kostarykańskiego Instytutu Elektryczności (ICE) w San Jose (dzielnica La Sabana) budowany będzie najwyższy budynek w kraju (Sabana Capital). Będzie miał 150 (więcej)

5.IV.2016

Lifting Placu Kultury nad podziemiami muzeum Banku Centralnego

Zapowiada się renowacja Plaza de la Cultura. Lifting będzie też miał na celu wzmocnienie bezpieczeństwa podziemi muzeum Banku Centralnego. Prace będą kosztować 3 mln $. (więcej)

11.III.2016

W San Jose podobnie jak w każdej dużej metropolii funkcjonuje tzw. “czerwone strefa”

W San Jose tzw. “Zona Roja” znajduje się między avenidami 5-9 i calle 2-10. Takimi strefami określa się też miejsca gdzie kryminaliści mają swoje kryjówki. Zlokalizowane są tam (więcej)

6.III.2016

W aglomeracji San Jose najwięcej napadów po godzinie 20

W 2015 roku w aglomeracji San Jose z rąk napastników zginęło 66 osób, jednocześnie 12 straciło życie gdy zaatakowali ofiary które się broniły. Najbardziej niebezpiecznym (więcej)

6.III.2016

Gilotyna pod Stadionem Narodowym, praca gwatemalskiego artysty

Przez 5 godzin w dzielnicy La Sabana ustawiona była rzeczywistych rozmiarów gilotyna. Miała 3 metry wysokości i ważyła 150 kg. Miała ścięte pod kątem 45 stopni stalowe ostrze. (więcej)

25.II.2016

Trzeci prezydent bierze się za naprawę mostu La Platina

Prezydent Luis Guillermo Solís stał się trzecim prezydentem kraju, który obiecał naprawić most La Platina nad rzeką Virilla. Most znajduje się na najbardziej uczęszczanej trasie (więcej)

19.I.2016

Amerykanie wybudują najwyższy budynek

Omnia - deweloper z USA planuje wybudowanie najwyższego budynku w kraju pod nazwą Torre 40. Znajdować ma się na Paseo Colon w San Jose. Ma mieć 41 pięter i mierzyć 150 (więcej)

6.I.2016

Most Jana Pawła II w opłakanym stanie

Most imienia Jana Pawła II na Autostradzie General Canas w La Uruca jest w dużo gorszym stanie niż pierwotnie sądzono. Podczas prac remontowych pracownicy firmy MECO oraz (więcej)

1.XII.2015

Świętowanie dnia bez armii

Kostaryka świętuje 67 rocznicę zlikwidowania armii. Ceremonia odbyła się w dawnych koszarach Bellavista (obecnie Muzeum Narodowym). Armię zlikwidował 1.XII.1948 roku (więcej)

28.XI.2015

Pierwsze lodowisko w Kostaryce

30.XI w Parku La Sabana dojdzie do bezprecedensowej sytuacji kiedy na cały grudzień otwarte zostanie lodowisko na wolnym powietrzu. Ma mieć 30 metrów długości i 15 (więcej)

24.XI.2015

Ranking Konkurencyjności miast 2015

Kostarykańska Agencja Promocji Inwestycji (CINDE) poinformowała, że San Jose przoduje w regionie w 4 z 12 kategorii rankingu „Najbardziej Konkurencyjnych Miast Świata 2015”. (więcej)

13.X.2015

W San Jose na Placu Viquez pojawiła się gigantyczna dziura w ziemi

Jak mówi powiedzenie wrześniowe ulewy powodują październikowe dziury. Ostatnia dziura pojawiła się w pobliżu Placu Víquez (av. 20/calle 5), miała 6 metrów średnicy i 11 (więcej)

24.IX.2015

Nowe sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach

Planowana jest modernizacja sygnalizacji świetlnej w San Jose. Ministerstwo Transportu (MOPT) poinformowało, że przyznało firmie Sistema Empresarial RC kontrakt o wartości 1 (więcej)

28.VIII.2015

Przepychanki z ZOO

W VII.2013 roku Ministerstwo Środowiska zamierzało zamknąć dwa działające w kraju ogrody zoologiczne ale wszystko spaliło na panewce. Ówczesny minister twierdził że (więcej)

8.VIII.2015

San Jose czwarte w czystości powietrza

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uplasowała San Jose na 4 miejscu pod względem czystości powietrza wśród miast Ameryki Łacińskiej. Na czele rankingu uplasowały się: (więcej)

29.VII.2015

Nowy terminal autobusowy

3.VIII w San Jose oddany będzie do użytku nowy terminal autobusowy dla podróżnych udających się do Nikaragui i niektórych lokalizacji na półwyspie Nicoya (w tym Paquera) i (więcej)

5.VII.2015

Wycieczki do slumsów na przedmieścia San Jose

Najbardziej znanym stołecznym kostarykańskim slumsem jest Triángulo de la Solidaridad. Znajduje się on na północnych przedmieściach San Jose, przy szosie 32. Zamieszkuje go (więcej)

17.II.2015

Eksmisja 525 rodzin z przedmieść San Jose

Po raz 4 w ciągu pół roku przesunięto eksmisję 191 z 525 rodzin żyjących w slamsach Triangulo de la Solidaridad. Eksmisje mają się odbyć z powodu poszerzania północnego (więcej)

18.I.2015

Przeganiają koty spod parlamentu

Parlamentarzystka Marcela Guerrero z Partii Działania Obywatelskiego (PAC) stwierdziła, że wokół parlamentu kręci się za dużo kotów. Ogłosiła, że Towarzystwo Ochrony Zwierząt (więcej)

8.XII.2014

Autobusy po San Jose (turystyczne)

Od 16.XII nowa firma VIP City Bus oferuje przejażdżki po San Jose piętrowym autobusem. Opłata za dwugodzinną podróż wynosi 60$ dla zagranicznych turystów i 30 dla tubylców. (więcej)

3.XII.2014

Inauguracja sezonu świątecznego (Muzeum Dzieci)

12.000 dzieci i rodziców uczestniczyło w corocznej (organizowanej przez Muzeum Dzieci) ceremonii, na której oficjalnie (od podświetlenia fasady budynku) rozpoczęto sezon (więcej)

5.V.2014

Muzeum Jadeitów zmienia adres

Muzeum dusiło się w murach Narodowego Instytutu Bezpieczeństwa (INS) i od dzisiaj znajduje się na Placu Demokracji. Zawiera 7.000 kawałków jadeitów, kamieni i garncarstwa. (więcej)

2.III.2014

W San Jose zapadła się ulica

W dzielnicy Barrio Cuba w San Jose, na środku ulicy doszło do zapadliska spowodowanego prawdopodobnym pęknięciem rury. Inna z hipotez za przyczynę podaje ulewne deszcze. (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński