KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
INWESTYCJE

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


20.I.2017

Plany poszerzania szosy 27

Planowane jest poszerzenie Szosy 27. Docelowo ma być 6 pasm ruchu ze stołecznej dzielnicy La Sabana do Ciudad Colon oraz 4 pasy do Caldery. Trasa ta ma nasycenie w 70% dlatego (więcej)

18.XI.2016

Nowy hotel Hilton w Kostaryce

Hilton ogłosił, że w 2018 roku odda do użytku swój nowy hotel na półwyspie Osa – Hotel Botankia Osa Peninsual. Półwysep zlokalizowany jest na południu kraju przy granicy (więcej)

24.VII.2016

Kostaryka i jej wysokościowce

W sąsiedztwie Kostarykańskiego Instytutu Elektryczności (ICE) w San Jose (dzielnica La Sabana) budowany będzie najwyższy budynek w kraju (Sabana Capital). Będzie miał 150 (więcej)

16.IX.2016

Zainaugurowano działalność największej hydroelektrowni w Ameryce Środkowej

Prezydent Luis Guillermo Solis zainaugował hydroelektrownię na rzece Reventazon, niedaleko miejscowości Siquirres (wschodnia część prowincji Limon). To drugie największe (więcej)

15.VI.2016

Działają już 3 z 4 turbiny hydroelektrowni Reventazon

Kończy się budowa Hydroelektrowni Reventazon. Jest to drugi (po poszerzonym Kanale Panamskim) największy (7 km2) projekt infrastrukturalny w Ameryce Środkowej (warty 1,4 (więcej)

20.IV.2016

Odszkodowanie za zerwanie kontraktu budowy rafinerii?

Kostarykańska decyzja o wycofaniu się z wartego 1 mld $ projektu joint venture z Chińską Rafinerią Narodową (CNPC) może kosztować rząd znacznie więcej niż się wydaje. (więcej)

13.IV.2016

Unieważnienie chińsko-kostarykańskiego projektu rafinerii

Rafineria Narodowa RECOPE unieważniła warty ponad miliard $ projekt rafinerii. Kiedy ogłaszano go 9 lat temu, miał on być symbolem kostarykańsko-chińskiej współpracy. W (więcej)

10.IV.2016

Dwa terminale w Moin na finiszu

Budowa nowego terminalu kontenerowego w Moin (prowincja Limon) ukończona jest już w 27%. Znajdować się ma na 40 ha usypanej z 3,7 mln m3 materiału sztucznej wyspie. Nowa (więcej)

29.III.2016

Pierwsze rozruchy hydroelektrowni na Rio Reventazon

Zaczyna działać największa tama w Ameryce Środkowej. Po 6 latach budowy, pierwsza z 5 turbin została zsynchronizowana i ma być podłączona do krajowej sieci elektroenergetycznej (więcej)

28.III.2016

Porozumienie między firmą astronauty, a naukowcami nad uruchomieniem transportu wodorowego

Ad Astra Rocket - firma byłego kostarykańskiego astronauty NASA Franklina Changa Diaza podpisała porozumienie z Uniwersytetem EARTH (czyli Rolniczą Szkołą Wilgotnego (więcej)

9.III.2016

Oddawane są poszczególne kolejne kawałki Autostrady Liberia-Canas

Oddano do użytku 20 km odcinek autostrady między Bagaces i Liberią, który stanowi przebudowany kawałek sławnej Autostrady Panamerykańskiej. Tym samym czteropasmowa (więcej)

8.III.2016

W IV.2016 rozpocznie się budowa nowego mostu na granicy kostarykańsko-panamskiej

W VI.2016 roku planowane jest rozpoczęcie budowy nowego kostarykańsko-panamskiego mostu granicznego. Będzie miał 260 metrów długości i 17 szerokości. Zastąpi starą ponad (więcej)

29.XII.2015

W Guanacaste powstaną 4 nowe farmy wiatrowe

Produkująca turbiny wiatrowe hiszpańska firma Gamesa poinformowała o podpisaniu przez Iberdrola Ingenieria z Globeleq Mesoamerica Energy (GME) kontraktu na budowę w (więcej)

10.XII.2015

Budowa centrum kongresowego w 2018 roku

Prezydent Luis Guillermo Solís oraz Minister Turystyki Mauricio Ventura obiecali do końca 2018 roku wybudowanie centrum kongresowego w Kostaryce. Będzie można wówczas (więcej)

9.XII.2015

Mieszkańcy ponaglają o dokończenie budowy drogi

Mieszkańcy i biznesmeni z północnej części Kostaryki spotkali się z prezydentem Luisem Guillermo Solísem by prosić go o przyspieszenie prac nad budową szosy San Carlos. Projekt (więcej)

22.XI.2015

Otwarcie hydroelektrowni Torito na rzece Reventazon

Zainaugurowano działalność hydroelektrowni Torito (50 MW). Przez 20 lat będzie zarządzana przez największą w kraju prywatną firmę energetyczną: Global Power Generation (więcej)

16.XII.2015

Nowe farmy wiatrowe

Kostaryka w najbliższych latach ma zamiar podwoić pozyskiwaną energię wiatrową. W X.2015 oddano do użytku farmę wiatrową w Orosi. W XII ma ruszyć farma Vientos del (więcej)

18.X.2015

Prace nad terminalem kontenerowym

APM Terminals ogłosiło szereg projektów portowych, które mają umożliwić krajowi przyszły wzrost ekonomiczny. Budowany przez nią terminal kontenerowy w Moin dla większych (więcej)

29.VII.2015

Nowy terminal autobusowy

3.VIII w San Jose oddany będzie do użytku nowy terminal autobusowy dla podróżnych udających się do Nikaragui i niektórych lokalizacji na półwyspie Nicoya (w tym Paquera) i (więcej)

16.VII.2015

Decyzja o remoncie szosy Tamarindo-Langosta

Władze Santa Cruz podjęły decyzję o zainwestowaniu 173.000 $ w naprawę drogi łączącej plaże Tamarindo i Langosta, regionu przeżywającego szybki wzrost turystyki. Obecnie (więcej)

17.VI.2015

Przesunięcie modernizacji autostrady w Guanacaste

Kolejne przesunięcie poszerzania 50-km odcinka szosy Canas – Liberia (z 2 do 4 jezdni). Warty 133 mln $ kontraktu przyznano w ramach zamówień publicznych hiszpańskiej firmie (więcej)

8.V.2015

Koszty poszerzenia autostrady 32 wzrosną

Dwa miesiące po zaaprobowaniu przez parlament pożyczki na poszerzenie Autostrady 32, podano do wiadomości, że cena projektu może wzrosnąć. Chińska firma China Harbour (więcej)

6.III.2015

Transformacja mostu na rzece Sixaola

Do VII.2017 roku przejście graniczne Sixaola między Kostaryką i Panamą przejdzie transformację. Wybudowany zostanie nowy 4-jezdniowy, 260-metrowy most ze ścieżką (więcej)

6.III.2015

Fazy budowy terminalu w Moin. Kontenery i eksport.

Pierwsza z trzech faz budowy nowego terminalu kontenerowego planowana jest na 3 lata. Zakłada wybudowanie na zachód od Moin sztucznej wyspy. Terminal będzie miał długość 3 (więcej)

25.II.2015

Ustawa o poszerzeniu Szosy 32. Pożyczka z Banku Chin.

Parlamentarzyści przeforsowali (za 46, przeciw 6) ustawę finansującą poszerzenie 107-km odcinka szosy 32 do 4-jezdniowej arterii. Projekt warty 485 mln $, a jego realizacja ma (więcej)

24.II.2015

Podpisane porozumienie o szosie San Ramon

Prezydent Luis Guillermo Solís podpisał ustawę 9292 ponownie rozpoczynając od dłuższego czasu wstrzymane poszerzenie 58-km szosy San Ramon. W niektórych odcinkach ma być ona (więcej)

19.XII.2014

Elektrownia Reventazon

Narodowy Instytut Elektryczności (ICE) kładzie ostatnią warstwę skał przy projekcie największej w Ameryce Środkowej hydroelektrowni Reventazon. Konstrukcja ma 130 (więcej)

18.XII.2014

Pozwolenia na budowę terminalu kontenerowego w Moin

Holenderska firma APM Terminals otrzymała niezbędne pozwolenia środowiskowe na rozpoczęcie budowy terminalu kontenerowego w Moin. Pozwolenie wydane zostało na 2 lata. (więcej)

27.XI.2014

Projekt joint venture rafinerii

Rządy Kostaryki i Chin zamierzają kontynuować warty 1,3 bln $ projekt poszerzenia rafinerii ropy w Moin. Jako joint venture pomiędzy kostarykańską rafinerią RECOPE, a Chińską (więcej)

16.XI.2014

Farma wiatrowa Chiripa

W Quebrada Grande de Tilaran otwarto nową elektrownię wiatrową Chiripa. W ceremonii przecięcia wstęgi brała udział wiceprezydent Ana Helena Chacon. Farma będzie produkowała (więcej)

7.X.2014

Nowe przejście graniczne Las Tablillas

Kostaryka zapowiedziała budowę nowego przejścia granicznego z Nikaraguą. Będzie się nazywać Las Tablillas i będzie zlokalizowane w kantonie Los Chiles. Szacuje się, że może (więcej)

20.VII.2014

Modernizacja szosy do Monteverde

Ministerstwo Robót Publicznych i Transportu (MOPT) podało do wiadomości, że szosa 606, prowadząca do Monteverde będzie zmodernizowana i poszerzona do 2016 roku. Od wielu lat (więcej)

3.VII.2014

Przegłosowanie projektu geotermalnego

Parlament w drugim czytaniu przegłosował warty 958 mln $ projekt geotermalny w Guanacaste. To oznacza, że Kostarykański Instytut Elektryczności (ICE) będzie mógł ubiegać (więcej)

14.IV.2014

Mosty na szosie La Troja

W ciągu następnych 3 miesięcy planuje się wzniesienie 10 mostów nad nowo wybudowaną szosą La Trocha (Szosa 1856 roku). 6 z nich to mosty modułowe, a 4 betonowe, dźwigarowe. (więcej)

9.IV.2014

Marina w Golfito

Deweloperzy Golfito Marina Village & Resort zapowiedzieli, że w VI przygotowani są do wykopów pod światowej klasy marinę dla superjachtów. Zamierzają dać nowe tchnienie (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński