KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
SŁUŻBA ZDROWIA

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


5.I.2017

Turrialba wyrzuca pióropusze popiołu

W wyniku wybuchu wulkanu Turrialba na Mesetę Centralną nałożono tzw. „zielony alarm”. Popiół wulkaniczny rozprzestrzenił się na zachód od krateru docierając nawet do Alajueli. (więcej)

3.XI.2016

Klinika Biblica wznosi 3 nowe placówki

W ciągu najbliższych 6 lat największy działający od 1929 roku prywatny szpital kraju Klinica Biblica rozszerzy siatkę swoich filii do 3 nowych lokalizacji w Santa Ana, Heredii i (więcej)

20.X.2016

Drony będą dostarczać lekarstwa do trudno dostępnych regionów

8 odosobnionych miejscowości w Kordylierze Talamanca i dolinie Estrella (Sepecue, Amubri, Katsi, Cahuita, Margarita, Bambú, Valle Las Rosas i Penshurt) od 2017 roku będzie (więcej)

11.IX.2016

Ministerstwo publikuje porady jak unikać wirusa Zika

Ministerstwo Zdrowia podało do wiadomości, że jak dotąd w Kostaryce zanotowano 946 przypadków wirusa Zika. Wirus zidentyfikowany został we wszystkich krajach Ameryki (więcej)

4.VIII.2016

Pierwszy śmiertelny syndrom GBS w związku z Zika

Potwierdzono pierwszy przypadek występowania w Kostaryce związanego z wirusem Zika śmiertelnego syndromu Guillain-Barre (GBS). Na konferencji prasowej podano do (więcej)

23.VI.2016

Pogarsza się sytuacją z Zika w Jaco

Władze sanitarne zdiagnozowały 10 nowych przypadków wirusa Zika w nadpacyficznym mieście Jaco. Tym samym w ciągu ostatnich 10 dni liczba zachorowań zwiększyła się tam z (więcej)

23.VI.2016

Kostaryka zezwala na wprowadzenie szczepionki przeciw dendze

Kostaryka jako piąty kraj świata (i 4 w Ameryce Łacińskiej) poparła sprzedaż na swoim terytorium szczepionki Dengvaxia (firmy Sanofi Pasteur) przeciw dendze. To pierwsza tego (więcej)

11.V.2016

Czerwony Krzyż otrzyma dofinansowanie

Kostarykański Czerwony Krzyż otrzyma długo oczekiwane dofinansowanie. Prezydent Luis Guillermo Solis podpisał ustawę nakładającą 1% podatek na rachunki telefoniczne (zarówno (więcej)

11.V.2016

Zika w miejscowości turystycznej Jaco

W Jaco na wybrzeżu pacyficznym liczba zarażonych wirusem Zika podskoczyła do 19. Podług Ministra Zdrowia Fernando Llorca taki stan rzeczy nie budzi niespodzianek. (więcej)

24.IV.2016

Ankieta jak mieszkańcy Nicoya zabezpieczają się przed moskitami

W 2013 roku grupa naukowców z Państwowego Uniwersytetu Korespondencyjnego (UNED) przeprowadziła badania na 800 ubogich mieszkańcach terenów wokół miasta Nicoya. Badania (więcej)

28.III.2016

Bank Światowy docenia kostarykańską służbę zdrowia

Kostaryka uchodzi z najlepszym systemem ochrony zdrowia w Ameryce Łacińskiej. W uznaniu, Bank Światowy zatwierdził blisko półmiliardową (420 mln $) pożyczkę na poprawę (więcej)

16.III.2016

Wszystkie potwierdzone przypadki Zika wystąpiły w prowincji Guanacaste

Mający siedzibę w Kostaryce Środkowoamerykański Zarząd Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (ACAE) ogłosił, że rozpoczyna kampanię finansowania społecznego by uzbierać (więcej)

3.III.2016

Sąd oddala skargę mężczyzny niewpuszczonego do szpitala za krótkie spodenki

Sąd Najwyższy Kostaryki podtrzymał postanowienia szpitali o niewpuszczaniu na ich teren mężczyzn ubranych jak na plażę. Zaczęło się od tego, że pewien Kostarykanin chciał wejść (więcej)

1.III.2016

Międzyamerykański Sąd nakazuje zniesienie zakazu In Vitro

Międzyamerykański Sąd ds. Praw Człowieka nakazuje Kostaryce zastosowanie się do wydanego 4 lata temu wyroku o zniesieniu zakazu stosowania zapłodnienia In Vitro. W (więcej)

21.II.2016

Pierwsze rodzime przypadki Zika oraz statystyka dengi i chikungunya

Władze Ministerstwa Zdrowia potwierdziły dwa pierwsze przypadki wirusa Zika w Kostaryce. Dotyczą one 2 kobiet (w tym jednej w 38 tygodniu ciąży) z miejscowości Sámara. (więcej)

18.II.2016

Przeprowadzono pierwszą w kraju operację rekonstrukcji przyrodzenia

W szpitalu Mexico w San Jose odbył się pierwszy w historii kraju zabieg rekonstrukcji penisa. Pacjentem był 47-letni mężczyzna który utracił przyrodzenie 20 lat temu w wyniku (więcej)

17.II.2016

Wciąż nie zdiagnozowano epidemii Zika w Kostaryce

Mimo, że zarówno amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisały Kostarykę na listę krajów zagrożonych (więcej)

8.II.2016

Rozpoczyna się proces gangu handlarzy ludzkimi organami

Dwa lata po tym jak policja aresztowała pierwsze osoby za międzynarodowy handel ludzkimi organami, prokuratura postawiła przed sądem 5 osób. Oskarża się ich o nielegalny handel (więcej)

29.I.2016

Agencja Energii Atomowej otwiera laboratorium promieni gamma

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA) otworzyła w Cartago laboratorium promieniowania gamma. Głównym jego komponentem jest własny ekranowy napromiennik, (więcej)

28.I.2016

Kostaryka ogłasza drugi potwierdzony przypadek Zika. Skanery na lotniskach.

Minister Zdrowia potwierdził drugi przypadek wirusa Zika w Kostaryce. Zainfekowany mężczyzna przyjechał z Hondurasu. (więcej)

25.I.2016

Pierwszy przypadek wirusa Zika. Małogłowie u dzieci.

W Kostaryce stwierdzono pierwszy przypadek wirusa Zika. Zaraził się nim 25-letni mężczyzna który powrócił z wyjazdu do Kolumbii. Pacjent uskarżał się na gorączkę, (więcej)

8.I.2016

Czy personel szpitali musi być szczepiony na ptasią grypę

Stowarzyszenie Kostarykańskich Lekarzy i Chirurgów alarmuje, że jedynie 30% personelu medycznego ze szpitala w San Carlos jest zaszczepionych przeciw ptasiej grypie. W mieście (więcej)

30.XII.2015

Wirus ptasiej grypy się rozszerza. Ofiary w Cartago i San Carlos.

W XII w Kostaryce zmarło przynajmniej 7 osób na ptasią grypę. 5 z nich w szpitalu w San Carlos (na północy prowincji Alajuela), a dwoje w szpitalu Max Peralta w Cartago. Władze (więcej)

20.XII.2015

Wirus świńskiej grypy w San Carlos

Dyrektor szpitala San Carlos Edgar Carrillo Rojas potwierdził, że hospitalizuje się w nim dwie osoby u których stwierdzono wirus H1N1. Obie są w stanie krytycznym. U jednej (więcej)

3.XII.2015

Zapalenie lampek na choince przed Szpitalem Dziecięcym

Przed Szpitalem Dziecięcym na wielkiej choince tradycyjnie zapalono lampki. Wydarzenie to celebrowane jest od 1964 roku. Tegoroczne drzewko ma na sobie 22.000 światełek. W (więcej)

21.XI.2015

Urodziły się bliźniaki syjamskie. Pierwszy przypadek od 2009.

W szpitalu San Juan de Dios w San Jose lekarze odebrali poród złączonej brzuchami i klatką piersiową pary dziewczynek. Stan noworodków jest stabilny. To pierwszy taki przypadek od (więcej)

4.XI.2015

Opieka nad nieuleczalnie chorymi

Parlament Kostaryki debatuje nad ustawą umożliwiającą pacjentom nieuleczalnie chorym na odmawianie dalszego leczenia, co zdaniem popierających pomysł zagwarantuje prawo do (więcej)

28.X.2015

Proces handlarzy organami

Rozpoczęły się wstępne przesłuchania w sprawie 4 lekarzy pracujących w szpitalu Calderona Guardii, którzy zostali w 2013 roku oskarżeni o nielegalny handel ludzkimi organami (więcej)

26.X.2015

Strajki przeciw zabieraniu przywilejów pracowniczych

Rząd i liderzy związków zawodowych doszli do porozumienia i zadecydowali o zakończeniu strajku pracowników sektora publicznego. Na jego podstawie administracja Solisa wprowadzi (więcej)

23.X.2015

Ostrzeżenie przed chorobą Chagasa

Eksperci z katedry Weterynarii i Entomologii na Uniwersytecie Narodowym wystosowali ostrzeżenie przed rozprzestrzenieniem się w Kostaryce choroby Chagasa. Przenoszona jest (więcej)

7.X.2015

Kostarykańska opieka paliatywna druga najlepsza w Ameryce Łacińskiej

Według sporządzonego przez Ekonomiczną Jednostkę Śledczą Indeksu Jakości Śmierci 2015, Kostarykańska służba zdrowia i jej program dla osób nieuleczalnie chorych jest drugą (więcej)

12.VI.2015

Sześcioraczki i zalecenia sztucznego zapłodnienia

Kostarykańskie Stowarzyszenie Lekarzy i Chirurgów ogłosiło nowe regulacje dotyczące leczenia niepłodności po tym jak w maju doszło w Kostaryce do kolejnych mnogich ciąż (więcej)

11.VI.2015

Rząd ma się tłumaczyć z in vitro

Znajdujący się w San Jose Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka (IACHR) zażądał obecności członków rządu na przesłuchaniu odnośnie niezastosowania się do postanowień (więcej)

22.V.2015

Sześcioraczki

W wyniku kłopotów z oddychaniem zmarło drugie, najstarsze z urodzonych 17.V sześcioraczków. Emma która urodziła się jako pierwsza ważyła 1.060 gramów. Była (więcej)

5.V.2015

Legalizacja In-Vitro? Jedyny kraj zachodniej półkuli z zakazem.

Grupa 27 par, która złożyła pozew przeciw rządowi Kostaryki przeciw zabranianiu zapłodnienia in-vitro, przedstawiła prezydentowi Luisowi Guillermo Solisowi projekt ustawy (więcej)

19.II.2015

Skarga na odmowę terapeutycznej aborcji

Minął termin na odpowiedź Kostaryki w sprawie skargi złożonej w Waszyngtonie w Międzyamerykańskiej Komisji ds. Praw Człowieka (IACHR) na rzekomą odmowę (więcej)

16.II.2015

Medycyna turystyczna coraz bardziej popularna wśród Amerykanów

Niemiecka Agencja Korporacyjna (GIZ) oraz Urząd Międzynarodowej Promocji Kostaryki ds. Medycyny (PROMED) planują zainwestowanie 130.000 $ w programy szkoleniowo- (więcej)

11.II.2015

Obawa przed zakażeniami tasiemcem

Kostarykańscy urzędnicy z Ministerstwa Zdrowia obawiają się, że wzrost zakażeń tasiemcem w USA może się przyczynić do pojawienia się tego problemu w Kostaryce, (która od 16 lat (więcej)

18.I.2015

Zarażenia wirusem Chikungunya

Ministerstwo Zdrowia Kostaryki podało do wiadomości, że 106 osób zostało zarażonych wirusem chikungunya (z czego 70 nabawiło się go w kraju). Najwięcej zachorowań (więcej)

5.I.2015

Długie kolejki na mammografię

W Kostaryce pacjenci czekają w długich kolejkach na mammografię, wymaz sutków czy testy gastroskopowe. 43.787 osób musi czekać na zabiegi dłużej niż 90 dni. 13.241 to pacjenci (więcej)

17.XII.2014

Dekret zakazujący strajków w policji i służbie zdrowia

Luis Guillermo Solís podpisał dekret wykonawczy zabraniający kluczowym instytucjom państwowym przerywać pracy strajkami. Dotyczy to szpitali, energetyki, wodociągów i (więcej)

11.XII.2014

Wirus Zachodniego Nilu

W kantonie Santa Cruz natknięto się na konia zarażonego wirusem Zachodniego Nilu. Wirus pierwotnie wyodrębniony w Afryce jest niezwykle rzadki w Kostaryce. W najgorszych (więcej)

7.X.2014

Kolejka do chirurga

92.000 z 114.687 pacjentów oczekujących na zabiegi chirurgiczne w Kostaryce, będzie miało je wykonane dopiero w ciągu 3 miesięcy. 60% zaległości dotyczy ogólnych zabiegów (więcej)

30.IX.2014

Aresztowanie lekarza oskarżonego o handel organami.

Lekarzowi ze Szpitala Rafaela Calderona Guardii, byłemu ordynatorowi oddziału nerek, Francisco Mora Palma grozi 140 lat więzienia za nielegalny handel organami oraz (więcej)

26.VIII.2014

Śmierć chorej na wściekliznę

Minister Zdrowia potwierdził, że 11-letnia dziewczynka z Nikaragui stała się drugą osobą w tym roku która zmarła na wściekliznę w Kostaryce. Wydaje się, że zachorowała na terytorium (więcej)

11.VIII.2014

Lecznicza marihuana do celów terapeutycznych

W parlamencie złożono projekt ustawy o marihuanie na potrzeby lecznicze. Przedstawił go Marvin Delgado Atencio z Partii Działania Obywatelskiego (PAC). Projekt ten popiera (więcej)

6.VII.2014

Pierwszy wirus Chikungunya

Francuska turystka jest pierwszą osobą w Kostaryce z potwierdzonym przypadkiem wirusa Chikungunya. Obecnie w kraju są 4 inne zarażone osoby, ale zostały one zainfekowane w (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński