KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
SAMOLOTY

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


22.I.2017

Pomysłowość biznesowa. Samolot w 5 minut.

Powołano podniebne taksówki które na czas remontu mostu Platina biorą na pokład pasażerów chcących dostać się z Pavas do Alajueli. Oferta skierowana jest dla tych którzy (więcej)

19.I.2017

USA przekazuje dotację dla nadzoru lotniczego

Stany Zjednoczone przekazały darowiznę w wysokości 1 mln $ na eksploatację przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego samolotu przejętego w 2013 roku od szmuglerów (więcej)

9.I.2017

Samolot z 32 godzinami opóźnienia

Pasażerowie linii lotniczej Air Canada którzy chcieli dolecieć z San Jose do Toronto w wyniku opóźnienia spędzili 32 godziny w terminalu lotniczym. Incydent wydarzył się na (więcej)

6.I.2017

Tanie linie lotnicze mieszają w połączniach

Ekspansja tanich linii lotniczych powoduje nowy porządek w regionalnych połączeniach lotniczych. Od miesięcy obserwuje się wręcz agresywne promocje tanich lotów na skalę jakiej (więcej)

9.XI.2016

30 samolotów miało problem z lądowaniem na lotnisku

W ciągu ostatnich 48 godzin kłopoty z lądowaniem na lotnisku Juana Santamarii miało 30 samolotów. Większość z nich nadlatujących z Ameryki Północnej. Odwołano loty z Miami (więcej)

1.XI.2016

Kostaryka zamierza zwabić turystów z Europy

Podług danych Kostarykańskiego Ministerstwa Turystyki (ICT), przeciętny turysta z Europy spędza w Kostaryce 17 nocy, podczas gdy dane ogólne dla wszystkich turystów wynoszą 13. (więcej)

26.X.2016

Pokazowe loty linii lotniczej Air Costa Rica

Od przyszłego miesiąca Air Costa Rica ma rozpocząć regularne loty z San Jose do stolicy Gwatemali. Samoloty tej linii (Boeingi 737-300) będą miały namalowane flagi na ogonach i (więcej)

21.X.2016

Nowy tani przewoźnik lotniczy miesza w rozkładach

Od 1.XII do Kostaryki wkracza nowy przewoźnik w ramach tanich linii lotniczych – Wingo. Będzie oferował loty w tę i z powrotem z San Jose do Panamy i Gwatemali. Koszt połączenia (więcej)

17.X.2016

Katastrofa samolotu u wybrzeży półwyspu Nicoya

2 km od wybrzeża półwyspu Nicoya w Playa Tambor doszło do katastrofy małego samolotu Cessna 210 o numerze ogonowym TI-AUJ. Ratownicy zdołali dotrzeć do wraku zanim (więcej)

11.VII.2016

Rekordowa wartość wpływów z turystyki za pierwszy kwartał

Przez pierwsze trzy miesiące wpływy z turystyki osiągnęły rekordową wartość 1.242 mld $. Wartość ta jest równa wpływom za całe lata 2001 i 2002. 77% z nich pochodziło z wypraw (więcej)

15.V.2016

Pierwszy samolot dla Air Costa Rica

Do Kostaryki sprowadzono samolot Boeing 737-300 który od VII.2016 rozpocznie regularne loty w ramach linii lotniczej Air Costa Rica. Wkrótce przemalowany zostanie w barwy (więcej)

20.IV.2016

Nowe połączenia lotnicze z kanadyjskiego Quebecu

Air Canada ogłosiła o zamiarze uruchomienia sezonowego 2016-2017 połączenia Montreal – San Jose. Pierwszy lot odbędzie się 22.XII.2016 roku, ostatni zaś 16.IV.2017. Trasa będzie (więcej)

14.IV.2016

Air France zapowiada bezpośrednie połączenia do Kostaryki

Od 2.XI Air France zainauguruje bezpośrednie połączenia lotnicze z Francji do Kostaryki. Linia będzie obsługiwać dwa loty tygodniowo (w środę i sobotę). Samoloty będą opuszczać (więcej)

13.IV.2016

Czego nie wolno wkładać do bagażu podręcznego

Od 19.IV Urząd Lotnictwa Cywilnego (DGAC) wdroży podobne do tych z USA środki bezpieczeństwa dotyczące przewożenia bagaży podręcznych. Będą obowiązywać wszystkich (więcej)

13.IV.2016

Inauguracja połączenia lotniczego do Kalifornii

Tanie linie lotnicze Southwest zainaugurowały bezpośrednie loty między lotniskami Daniela Odubera w Liberii (LIR) oraz Los Angeles w Kalifornii (LAX). Codzienne loty będą (więcej)

11.IV.2016

Samolot narkotykowy w morzu

W morzu, przy porcie Puerto Jiménez (w kantonie Golfito) rozbił się mały samolot przewożący narkotyki. Obok wraku znalezione zostało ciało 45-50-letniego mężczyzny. (więcej)

28.II.2016

Podmuch z silników wojskowego samolotu przewrócił strażnika

Podczas startu amerykańskiego wojskowego samolotu transportowego C-17 z lotniska w Liberii ranny został jeden ze znajdujących się na płycie strażników. Incydent wydarzył się (więcej)

21.II.2016

Condor zapowiada nowe połączenie z Monachium

Linie lotnicze Condor Airlines zapowiedziały od 6.XI.2016 nowe cotygodniowe połączenie lotnicze Monachium-San Jose. Stało się tak po zakupie trzech dodatkowych samolotów (więcej)

7.II.2016

Drony i Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego. Walka na przepisy

Coraz większe napięcie panuje między użytkownikami dronów, a Dyrekcją Generalną Lotnictwa Cywilnego. 22.IX.2015 roku opublikowano zapis regulujący użytkowanie dronów (więcej)

6.I.2016

Eastern Airlines po raz pierwszy w Kostaryce

Na lotnisku Juana Santamarii debiutancko wylądował samolot Eastern Airlines. W latach 1926-1991 była to jedna z najważniejszych linii amerykańskich. W 1991 roku rozwiązana (więcej)

2.XII.2015

Możliwe loty czarterowe dla Kubańczyków

Rząd Kostaryki rozważa zorganizowanie lotów czarterowych dla części z 4.000 Kubańczyków, którzy utknęli na granicy kostarykańsko-nikaraguańskiej. Nie jest jednak (więcej)

3.XI.2015

Drugie awaryjne lądowanie

Drugi raz w niecałym miesiącu na lotnisku Tobiasa Bolanosa w Pavas doszło do awaryjnego lądowania bez podwozia małego samolotu (Cessna-182). Incydent miał miejsce przed godziną (więcej)

1.XI.2015

Nowe połączenie lotnicze. Alaska Airlines

Linie lotnicze Alaska Airlines zainaugurowały połączenie lotnicze między Los Angeles, a dwoma międzynarodowymi portami lotniczymi Kostaryki. To pierwsze międzynarodowe (więcej)

1.XI.2015

Nowe połączenia lotnicze Southwest Airlines i Thomson Airways

Na lotnisku Daniela Odubera w Liberii wylądował pierwszy samolot największych tanich linii lotniczych świata Southwest Airlines. Maszyna przyleciała z Houston i miała na pokładzie (więcej)

15.X.2015

Znowu nielegalny(?) wojskowy samolot

W Kostaryce wylądował amerykański samolot transportowy Lockheed Martin C-130 Hercules. Dzień później został zmuszony do opuszczenia kraju. W parlamencie doszło do (więcej)

14.X.2015

Czwarty incydent powietrzny Jose Maria Figueresa

Były prezydent Kostaryki José María Figueres Olsen (1994-1998) miał awaryjne lądowanie na lotnisku Tobíasa Bolanosa. W jego dwusilnikowym samolocie typu Piper PA-34-200T (więcej)

4.X.2015

Samolot zbyt nisko i o krok od katastrofy

Samolot Iberia Airlines z Madrytu podchodząc do lądowania na lotnisku Juana Santamarii przeleciał zaledwie kilka metrów nad płotem lotniska i pobliską szosą. Urząd Lotnictwa (więcej)

22.IX.2015

Rocznica katastrofy samolotu 1965

Kordyliera Talamanca to jeden z najmniej dostępnych regionów w Ameryce Środkowej. Z dala od miast, za to pełen gęstej roślinności, rwących rzek, jadowitych węzy i stromych (więcej)

20.IX.2015

Nowa linia lotnicza Air Costa Rica

Rada Techniczna Urzędu Lotnictwa Cywilnego przyznała nowej linii lotniczej Kostaryki - Air Costa Rica wstępne pozwolenie na działalność. Linia ma jeszcze przed sobą staranie się o (więcej)

3.IX.2015

Linie Nature Air i nowe samoloty

Kostarykańskie linie lotnicze Nature Air kupują 4 nowe samoloty LET-L410, które mają być dostarczone do końca roku. Koszt zakupu to 2,5 mln $. Każdy z nich jest przystosowany do (więcej)

25.VIII.2015

Fumigacja samolotów

Narodowy Urząd Zdrowia Zwierząt (SENASA) rozpoczął fumigację wszystkich przylatujących do kraju samolotów celem zapobiegania roznoszenia się chorób zwierzęcych (więcej)

4.VIII.2015

British Airways bezpośrednio do Kostaryki

Linie lotnicze British Airways ogłosiły otwarcie od 4.V.2016 bezpośredniego połączenia z lotniska Gatwick w Wielkiej Brytanii do Juan Santamaria w Kostaryce. Podczas europejskiej (więcej)

7.III.2015

Nowa trasa lotnicza do Kostaryki

Tanie linie lotnicze Southwest Airlines rozpoczęły regularne loty z Baltimore do Kostaryki. Obsługiwać je będzie Boeing 737-700 o pojemności 143 pasażerów. (więcej)

26.II.2015

Salwadorski przewoźnik VECA

W Kostaryce zainaugurowano nowe połączenie lotnicze z Salwadorem. Obsługuje go debiutujący na ziemiach Kostaryki salwadorski przewoźnik VECA. Linia rozpoczęła (więcej)

17.II.2015

Podatek wyjazdowy wliczany w koszt biletów

Ogłoszono, że linie lotnicze latające do Kostaryki w końcu będą mogły wliczać podatek wyjazdowy w wysokości 29 $ w koszty biletów. Od 23.II będzie działał odpowiedzialny za (więcej)

11.I.2015

Porozumienie lotnicze z Singapurem

Singapur poinformował o podpisaniu porozumienia z Kostaryką dotyczącego Otwartego Nieba. Porozumienie podpisali Lui Tuck Yew (Minister Transportu Singapuru) i Carlos (więcej)

30.XI.2014

Linia lotnicza SANSA do Limon

Krajowa lotnicza SANSA ogłosiła codzienne loty bezpośrednie między San Jose i Limon. Podróż ma trwać trochę więcej jak 30 minut w jedną stronę. Obsługiwać ją będzie 12- (więcej)

16.XI.2014

Cubana Airlines na Kubę

Kuba wznowiła bezpośrednie połączenia do Kostaryki. Uczyniła tak po 6 latach (2008) dzięki liniom lotniczym Cubana Airlines. Loty będą odbywać się dwa razy w tygodniu. Trasa (więcej)

11.XI.2014

Linie lotnicze Condor już 3 razy w tygodniu

Zwiększono częstotliwość połączeń Frankfurt-San Jose liniami lotniczymi Condor. Przeloty Boeingiem 767 będą się odbywać 3 razy w tygodniu. W 2013 zanotowano 300.000 (więcej)

18.VIII.2014

Niezidentyfikowany helikopter

Mieszkańcy kantonu San Carlos (Aguas Zarcas, Venecia, San Miguel i La Virgen de Sarapiquí) zgłosili do władz obecność podejrzanego, nisko lecącego helikoptera. Potwierdziły (więcej)

27.VII.2014

Awaryjne lądowanie na lotnisku Juana Santamaria

Airbus A320 ze 175 osobami na pokładzie wykonał awaryjne lądowanie na lotnisko Juana Santamarii. Stwierdzono problemy z elektryką. Samolot zrzucał paliwo na tereny wokół (więcej)

3.II.2014

Kraksa helikoptera w pobliżu Turrialba

Krótko po starcie rozbił się helikopter przewożący głosy z odległego miasteczka Nimarinac de Chirripo (Turrialba). Wstępne ustalenia stwierdziły, że do wypadku doszło w wyniku (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński