KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
PREZYDENT

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


17.XI.2016

Prezydent będzie miał swój własny program telewizyjny

Przyjmuje gości zarówno nudystów jak i takich którzy lubią też wersję odpoczynku w ubraniu. Posiada dwa baseny. W strefie dla nudystów znajduje się kolejny basen z dwoma (więcej)

14.X.2016

Prezydent boi się degradacji ratingowej Kostaryki

Administracja Luisa Guillermo Solisa chce zamienić podatek obrotowy na podatek od wartości dodanej i podwyższyć stawkę z 13 do 15%. Prezydent straszy, że gdy to nie zostanie (więcej)

20.IX.2016

30 rocznica odkrycia pierwszego tajnego lotniska Contras

We IX.1986 roku do mediów przedostało się zdjęcie nielegalnego pasa startowego w Potrero Grande. Zajmował wciśnięty w ocean wąski pasek lądu na południowym wybrzeżu półwyspu (więcej)

19.IX.2016

Oscar Arias rezygnuje z ubiegania się o prezydenturę

Dwukrotny (1986-1990, 2006-2010) były prezydent Kostaryki i zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla (1987), Oscar Arias Sanchez odrzucił jakąkolwiek możliwość kandydowania (więcej)

16.VIII.2016

Kostaryka nie chce by przez jej port jechały czołgi do Nikaragui

Prezydent Luis Guillermo Solis powiedział w wywiadzie, że Nikaragua w przypadku gdy Kostaryka będzie tak chciała, może nie otrzymać swojego uzbrojenia wysłanego statkami. (więcej)

7.VII.2016

Kostarykanka sekretarzem generalnym ONZ?

Kostarykanka Christiana Figueres jest oficjalnie kandydatką na stanowisko sekretarza generalnego ONZ. Jest córką trzykrotnego prezydenta kraju (1948–1949, 1953–1958, 1970 (więcej)

30.I.2016

Prezydent Solis otrzymuje nagrodę “wroga rekinów”

Ekolodzy z Sharkproject International na ceremonii w Niemczech przyznali prezydentowi Kostaryki Luisowi Guillermo Solísowi nagrodę „wroga rekinów 2015”. Nagroda (więcej)

29.XI.2015

Miguel Ángel Rodríguez Echeverría po raz kolejny z uchylonymi oskarżeniami

Po raz drugi Sąd Apelacyjny w San Jose uchylił oskarżenia ciążące na byłym prezydencie Miguelu Ángel Rodríguezie Echeverría (1998-2002) i 4 innych oskarżonych (dyrektorach (więcej)

24.XI.2015

Luis Guillermo Solis z antynagrodą rekinią

W wykupionym ogłoszeniu w dzienniku La Nacion, organizacja obrońców środowiska Sharkproject International ogłosiła nominację prezydenta Luisa Guillermo Solísa do nagrody (więcej)

29.X.2015

Luis Guillermo Solis drugim najgorszym prezydentem regionu

Podług ostatnich ankiet przeprowadzonych przez Cid Gallup, Luis Guillermo Solis jest drugim najgorszym prezydentem Ameryki Łacińskiej. Gorszym okazał się jedynie Otto Perez (więcej)

20.X.2015

Plan ekonomiczny prezydenta Solisa

Prezydent Luis Guillermo Solís przedstawił nowy plan ekonomiczny. Obejmuje on obniżenie stóp procentowych o 2% i wzrost PKB o 4% do końca 2016 roku (na koniec 2015 (więcej)

14.X.2015

Czwarty incydent powietrzny Jose Maria Figueresa

Były prezydent Kostaryki José María Figueres Olsen (1994-1998) miał awaryjne lądowanie na lotnisku Tobíasa Bolanosa. W jego dwusilnikowym samolocie typu Piper PA-34-200T (więcej)

1.VIII.2015

Osa nazwana imieniem Solisa

Niedawno w Guanacaste odkryto 25 nowych gatunków os. Wielu z nich otrzymało łacińskie nazwy od nazwisk różnych polityków jak np. Pseudapanteles laurachinchillae (na cześć Laury (więcej)

24.VII.2015

Prezydent Luis Guillermo Solis z wizytą w Guanacaste

W ostatnim tygodniu w Guanacaste przebywał prezydent Luis Guillermo Solís. Spotykał się z mieszkańcami tłumacząc złe zarządzanie wodą oraz przedstawiając środki jakie podejmuje (więcej)

24.VI.2015

Ponownie proces Miguela Ángela Rodrígueza Echeverría

Rozpoczął się nowy proces przeciwko byłemu prezydentowi Miguelowi Ángelowi Rodríguezowi Echeverría i 7 innym urzędnikom: byłemu dyrektorowi wykonawczemu (więcej)

15.II.2015

Luis Guillermo Solis traci poparcie

Skończyła się wielka popularność prezydenta Luisa Guillermo Solisa, który wygrał wybory prezydenckie z rekordowym w historii Kostaryki poparciem. Traci poparcie szybciej niż jego (więcej)

8.II.2015

Wybory przewodniczącego PLN

José María Figueres Olsen został wybrany na przewodniczącego Partii Wyzwolenia Narodowego (PLN) na czteroletnią kadencję. Zwyciężył z byłym ministrem i (więcej)

25.XI.2014

Prezydent Luis Guillermo Solis w Salwadorze

Luis Guillermo Solís udał się z wizytą do Salwadoru na pokładzie samolotu skonfiskowanego niegdyś szmuglerom narkotyków. To już druga po wizycie w Panamie (19.XI) podróż tym (więcej)

20.XI.2014

Oscar Arias z rozrusznikiem serca

Oscar Arias dostał wmontowany rozrusznik serca. Ma kontrolować jego puls z powodu wysokiego ciśnienia. Z tej przyczyny były prezydent kraju musiał odwołać swoją wizytę w (więcej)

17.XI.2014

Luis Guillermo Solis i jego obietnice

Prezydent Luis Guillermo Solis prezentując plany swojego jego rządu obiecał zredukowanie ekstremalnej biedy z wartości 95.000 osób do 52.000. Są to bardziej powściągliwe obietnice (więcej)

30.IX.2014

Flagi prowincji na rezydencji prezydenta

Ogłoszono, że w Kancelarii Prezydenta w Zapote obok flagi państwowej będą powiewać flagi poszczególnych prowincji. Będą tam przez całą 4-letnią kadencją prezydenta. Zawieszone (więcej)

17.VIII.2014

Protestujący przed domem prezydenta

Policja aresztowała 16 osób w tym 2 nieletnich które blokowały wjazd i wyjścia z kondominium prezydenta Luisa Guillermo Solisa. Protestujący byli częścią cywilnej (więcej)

12.VIII.2014

Laura Chinchilla przegrała apelację procesu o zniesławienie

Laura Chinchilla zamierza złożyć apelację po cywilnym i karnym procesie o zniesławienie przeciw prominentnemu biznesmenowi Alberto Rodriguezowi Baldi. Chinchilla oskarżyła (więcej)

27.IV.2014

Luis Guillermo Solis grozi Chinom

Luis Guillermo Solis ostrzegł Chiny, że nie zaakceptuje warunków porozumienia dotyczącego pożyczki 395 mln $, zawartego podczas prezydentury Laury Chinchilli. Dotyczyło ono (więcej)

20.IV.2014

Sylwetka pierwszej damy

Do niedawna twarz i tożsamość Mercedes Penas Domingo, obecnej pierwszej damy Kostaryki były dla Ticos zagadką. Do konferencji prasowej z 5.III kiedy Johnny Araya odpadł (więcej)

9.IV.2014

Luis Guillermo Solis krytykuje porozumienie CAFTA

8.IV prezydent elekt Luis Guillermo Solis w 22-minutowym wywiadzie transmitowanym w rosyjskiej telewizji RT skrytykował porozumienie o wolnym handlu między Kostaryką i USA (więcej)

8.IV.2014

Wybory prezydenckie wygrywa Luis Guillermo Solis

Kandydat Partii Wyzwolenia Narodowego (PLN) Johnny Araya wycofał się 5.III po tym jak po pierwszej turze wyborów popularność Solisa gwałtownie podskoczyła. Mimo wycofania (więcej)

16.II.2014

Wyniki wyborów prezydenckich

Najwyższy Trybunał Wyborczy ogłosił ostateczne rezultaty wyborów prezydenckich z 2.II. Luis Guillermo Solis z Partii Działania Obywatelskiego (PAC) otrzymał 30,64% głosów, (więcej)

15.X.2013

Laura Chinchilla najmniej popularnym prezydentem

Dwa razy z rzędu Laura Chinchilla uznana została w sondażu za najmniej popularnego prezydenta spośród 10 przywódców państw Ameryki. Uzyskała 12% poparcie, o 1% niższe (więcej)

17.IX.2013

Oscar Arias krytykuje USA

Na konferencji w Segowii, Oscar Arias skrytykował USA odnośnie polityki tego kraju wobec Syrii. Oskarżył on USA o bycie policjantem świata. Potępił też groźby odnośnie planowanej (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński