KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
EKOLOGIA

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


18.I.2017

W San Jose chodnikowe malunki o nieśmieceniu

W San Jose fundacja Verde Agua rozpoczęła swoją kampanię uświadamiającą. Jej członkowie, na chodnikach malują szablonami hasła i logo różnych scenek oraz zachowań. (więcej)

615.I.2017

Kostaryka pozywa Nikaraguę o bazę militarną

Kostaryka wniosła nową skargę przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze argumentując, że Nikaragua rozbiła na jej terytorium obóz militarny. Chodzi o (więcej)

9.X.2016

299 dni tylko na bazie energii odnawialnej

Kostaryka jest pionierem w pozyskiwaniu energii odnawialnej na świecie. W ciągu dwóch ostatnich lat kraj miał 299 dni na bazie tylko czystej energii. Żadno inne państwo nawet nie (więcej)

17.IX.2016

Sea Shepherd ma zakończyć kampanię ochronną żółwi

Wydano oświadczenie, że jeśli na plażach Kostaryki pojawią się jacykolwiek patrolujący teren woluntaryści z organizacji Sea Shepherd to natychmiast zostaną zatrzymani i (więcej)

9.IX.2016

Rekord. 76 dni bez paliw kopalnych

Kostaryka pobiła swój nowy rekord. Przez 76 dni jej elektryczność pochodziła w 100% tylko ze źródeł odnawialnych. Oznacza to, że do jej wygenerowania nie użyto żadnych paliw (więcej)

4.IX.2016

Kostaryka chce odzyskiwać swoje niedoceniane mokradła

Dotąd tereny moczarowe nie były w Kostaryce doceniane. To się ma zmienić ponieważ rząd zamierza wzmóc ochronę mokradeł oraz zwiększyć świadomość mieszkańców w związku z (więcej)

8.VI.2016

Rafy koralowe ze starych izolatorów linii wysokiego napięcia

Kostarykański Instytut Elektryczności (ICE) pracuje nad projektem utworzenia sztucznej rafy wykorzystując do tego celu zużyte podzespoły linii wysokiego napięcia. Zamierza zatopić (więcej)

29.V.2016

Cwaniak celebryta i ekolog

Paul Watson, kontrowersyjny założyciel Sea Shepherd (posiadający podwójne kanadyjsko-amerykańskie obywatelstwo) przebywa we Francji na podstawie azylu politycznego. Mieszka (więcej)

24.V.2016

Pękanie rur wodociągowych, nowa oczyszczalnia ścieków

Na kostarykańskich ulicach często widać wycieki wody, pęknięcia w asfalcie lub ślady napraw. Urząd Regulacji Usług Publicznych (ARESEP) określa, że kostarykańskie (więcej)

16.IV.2016

97,14% elektryczności z energii odnawialnej

W pierwszym kwartale 2016 roku Kostaryka wygenerowała 97,14% elektryczności z energii odnawialnej. 65,2% prądu pochodziła z hydroelektrowni, 15,6% z energii wiatrowej, 13,7% (więcej)

13.IV.2016

Komisja zwalczająca rozprzestrzeniające się ognice pstre

Powołano Narodową Komisję ds. Zarządzania i Kontroli nad Ognicą Pstrą [Pterois volitans]. Jej zadaniem będzie zapewnianie rządowego wsparcia dla firm rybackich które aktywnie (więcej)

26.VII.2016

Projekt ustawy przeciw znęcaniu się nad zwierzętami po I czytaniu

Parlamentarzyści zaaprobowali w pierwszym czytaniu projekt ustawy przeciwko znęcaniu się nad zwierzętami. 50 parlamentarzystów głosowało za ustawą, a 4 przeciw (3 z Ruchu (więcej)

21.III.2016

Kampania kontrolna czy turyści nie wywożą kwiatów i małych zwierząt

Władze podlegającego Ministerstwu Środowiska Narodowego Systemu Terenów Ochronnych (SINAC) będą w najbliższy weekend prowadziły w południowo-wschodnim (więcej)

20.III.2016

Zrezygnowano z projektu ustawy o zniesieniu zakazu trałowania krewetek

Nie udało się rządowi Luisa Guillermo Solisa znieść zakazu połowu krewetek za pomocą trałowania. Nie zgodził się na to parlament. Trałowanie zakazane zostało w Kostaryce w 2013 (więcej)

17.III.2016

Rozdano niebieskie flagi dla najczystszych plaż

Dokonano kolejnego raportu czystości kostarykańskich plaż. 110 z nich na obu wybrzeżach spełniało wszystkie wyśrubowane wymogi. Przyznano im tzw. niebieskie flagi. Badano (więcej)

17.III.2016

Odradza się populacja tuńczyków i ganiających za nimi delfinów

Rybacy i operatorzy turystyczni zgłaszają zwiększenie pojawiania się na kostarykańskim wybrzeżu ławic tuńczyków. Powoduje to pojawianie się większej ilości delfinów, a co za tym (więcej)

13.II.2016

Ulgi dla kupujących samochodu hybrydowe i elektryczne

Nowy projekt ustawy przewiduje 100% zwolnienie z podatku od sprzedaży i podatku konsumpcyjnego przy zakupie pojazdów silnikowych, pojazdów transportu publicznego, (więcej)

30.I.2016

Prezydent Solis otrzymuje nagrodę “wroga rekinów”

Ekolodzy z Sharkproject International na ceremonii w Niemczech przyznali prezydentowi Kostaryki Luisowi Guillermo Solísowi nagrodę „wroga rekinów 2015”. Nagroda (więcej)

12.I.2016

Tukan otrzymał dziób z drukarki 3D

Rok po barbarzyńskim ataku na tukana któremu połamano górną część dzioba, ptak otrzymał nową protezę. Zaprezentowano go w ZooAve w La Garita. Zwierzę otrzymało imię Grecia od (więcej)

29.XII.2015

W Guanacaste powstaną 4 nowe farmy wiatrowe

Produkująca turbiny wiatrowe hiszpańska firma Gamesa poinformowała o podpisaniu przez Iberdrola Ingenieria z Globeleq Mesoamerica Energy (GME) kontraktu na budowę w (więcej)

2.XII.2015

Minister Środowiska ponownie przed sądem

Ponownie rozpoczyna się proces przeciwko byłemu Ministrowi Środowiska Roberto Doblesowi, po tym jak sąd apelacyjny odrzucił wcześniejszy wyrok przeciw niemu za jego (więcej)

1.XII.2015

Farmy kawowe, rancza i program niskiej emisji

Ministerstwo Środowiska (MINAE) ogłosiło nowy plan przetworzenia 25.000 ha plantacji kawy w niskoemisyjne farmy. Plan powstał po tym jak Niemcy i Wielka Brytania obiecały 7 (więcej)

29.XI.2015

Kostaryka na dystans z rokiem 2021. Zerowa emisja do 2085.

Kostaryka dystansuje się już od ogłoszonego w 2010 roku dążenia do bycia pierwszym krajem o zerowej emisji dwutlenku węgla (do 2021 roku). Na ONZ-etowskim Szczycie (więcej)

16.XII.2015

Nowe farmy wiatrowe

Kostaryka w najbliższych latach ma zamiar podwoić pozyskiwaną energię wiatrową. W X.2015 oddano do użytku farmę wiatrową w Orosi. W XII ma ruszyć farma Vientos del (więcej)

7.XI.2015

Nie dla foliowych torebek

Parlamentarna Komisja Środowiskowa zatwierdziła nowy artykuł ustawy 8.839 dotyczący gospodarki odpadami. Jeśli przegłosowany zostanie przez parlament oznaczać to będzie, że w (więcej)

24.X.2015

Moratorium na eksport płetw głowomłotów tropikalnych

Kostarykański Narodowy System Terenów Ochronnych (SINAC) obwieścił roczne moratorium na eksport głowomłotów. Jest ono w zgodzie z Konwencją o Międzynarodowym (więcej)

22.X.2015

Zakaz importu pojazdów starszych niż 14-letnie

Urzędnicy z Ministerstw Finansów, Ochrony Środowiska i Transportu oraz reprezentanci dilerów samochodowych uzgodnili zakaz importu pojazdów starszych niż 14-letnie. Ma to (więcej)

22.X.2015

Pola golfowe na out?

Partia Szeroki Front (FA) przygotowuje ustawę ochrony wody na mocy której w Kostaryce miałby zacząć obowiązywać zakaz działalności pól golfowych. Ustawa ma zapobiec dalszym (więcej)

21.X.2015

Nowe przepisy o limitach hałasu komunikacyjnego

Wchodzą w życie bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące hałasu komunikacyjnego. Po raz pierwszy będą one egzekwowane również w stosunku do pojazdów ciężarowych. Dla (więcej)

17.X.2015

Afera z obrońcą przyrody ze stowarzyszenia Sea Shepherd

Paul Watson - aktywista na rzecz ochrony środowiska jest zmęczony staraniami Kostaryki o postawienie go przed sądem. Twierdzi, że od 13 lat Kostaryka która promuje się jako (więcej)

24.IX.2015

Kostaryka zmienia zdanie o emisji zerowej

Pod koniec miesiąca (30.XI-11.XII) na ONZ-towskiej Konferencji Zmian Klimatycznych w Paryżu, Kostaryka ma ogłosić przesunięcie swoich planów uzyskania zerowego bilansu (więcej)

24.IX.2015

Nowe sygnalizatory świetlne na skrzyżowaniach

Planowana jest modernizacja sygnalizacji świetlnej w San Jose. Ministerstwo Transportu (MOPT) poinformowało, że przyznało firmie Sistema Empresarial RC kontrakt o wartości 1 (więcej)

4.IX.2015

Niski stan wód i większe rachunki za elektryczność

Kostarykański Instytut Elektryczności (ICE) ogłosił, że w VIII Kostaryka pobiła rekord poprzez produkowanie przez 94 dni tylko energii odnawialnej. Poprzedni rekord miał miejsce (więcej)

5.VIII.2015

Gazyfikacja odpadów i wezwania do podtrzymania moratorium

Grupy obrońców środowiska oraz parlamentarzyści Franklin Corella Vargas (PAC) i Edgardo Araya Sibaja (FA)) zwróciły się do prezydenta Luisa Guillermo Solísa o utrzymanie (więcej)

7.VI.2015

Plan ograniczenia populacji ognicy pstrej

Stowarzyszenie Rybaków Południowych Karaibów przedstawiło urzędnikom Ministerstwa Rolnictwa (MAG) plan ograniczenia populacji ognicy pstrej [Pterois volitans], inwazyjnego (więcej)

9.IV.2015

Nadwyżka energii

Urząd Regulacji Usług Publicznych (ARESEP) poprosił Kostarykański Instytut Elektryczności (ICE) by nakreśliło plan sprzedaży nadwyżki elektryczności na rynek (więcej)

11.III.2015

Pierwsza plantcja bananowa bez CO2

Ministerstwo Środowiska, Energii i Telekomunikacji (MINAE) uznało znajdującą się w Siquirres Finkę San Pedro za pierwszą w kraju farmę bananową wolną od CO2. Rocznie (więcej)

4.III.2015

Zawieszenie pozwolenia na eksport płetw

Ministerstwo Środowiska wydało dekret na mocy którego zawieszono na 6 miesięcy wydanie pozwolenia na eksport płetw głowomłotów. Stało się to po oburzeniu grup (więcej)

22.I.2015

Odpady po Festiwalu Palmares

Podczas pierwszych 5 dni trwania Festiwalu Palmares zebrano 5 ton odpadów recyklingowych. Zebrane zostały przez Coca Colę w ramach inicjatywy Misji Planeta. (więcej)

17.XII.2014

Firma poszukująca ropy przegrywa w sądzie

Po więcej jak 9 latach Trybunał Sporów Administracyjnych oddalił powództwo Harken Energy (firmy naftowej z Teksasu) przeciwko Kostaryce. Enwironmentaliści powitali (więcej)

27.XI.2014

Projekt joint venture rafinerii

Rządy Kostaryki i Chin zamierzają kontynuować warty 1,3 bln $ projekt poszerzenia rafinerii ropy w Moin. Jako joint venture pomiędzy kostarykańską rafinerią RECOPE, a Chińską (więcej)

29.X.2014

Energia geotermalna

Posłowie z Partii Działania Obywatelskiego (PAC) uważają, że poprzez zwiększenie pozyskiwania energii geotermalnej z parków narodowych spowoduje się znaczne obniżenie (więcej)

13.X.2014

Wzrost zapotrzebowania na organiczne produkty rolne

Kostaryka wykorzystuje sytuację, kiedy od 2 lat obserwowany jest wzrost zapotrzebowania na międzynarodowym rynku na organiczne produkty rolnicze. W porównaniu do 2011 roku (więcej)

30.IX.2014

Żywność genetycznie modyfikowana (GMO)

Państwowy Urząd Fitosanitarny opublikował mapę Kostaryki z zaznaczonymi obszarami farm wykorzystujących żywność genetycznie modyfikowaną (GMO). Większość z nich (więcej)

10.IX.2014

Konfiskata jaj żółwi w Nicoya

Policja skonfiskowała w Nicoya 9.400 jaj żółwi. Przewoziło je 2 mężczyzn jadących samochodem. Zatrzymano i aresztowano ich po krótkim pościgu. To jedno z największych (więcej)

3.VII.2014

Przegłosowanie projektu geotermalnego

Parlament w drugim czytaniu przegłosował warty 958 mln $ projekt geotermalny w Guanacaste. To oznacza, że Kostarykański Instytut Elektryczności (ICE) będzie mógł ubiegać (więcej)

10.VI.2014

San Ramon i problem śmieciowy

Rada miejska San Ramon ugięła się pod presją publiczną i odrzucił propozycję by w mieście otworzyć spalarnię śmieci i by codziennie otrzymywała ona 1.000 ton odpadów. Firma WRA (więcej)

27.II.2014

Palenie trzciny cukrowej i skargi

Przed zebraniem trzcina cukrowa jest palona na polu w celu zmniejszenia jej objętości. Po spaleniu jej liści więcej jej mieści się na samochodach. W XI.2008 złożono na to skargi do (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński