KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
DROGI

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


20.I.2017

Plany poszerzania szosy 27

Planowane jest poszerzenie Szosy 27. Docelowo ma być 6 pasm ruchu ze stołecznej dzielnicy La Sabana do Ciudad Colon oraz 4 pasy do Caldery. Trasa ta ma nasycenie w 70% dlatego (więcej)

20.I.2017

Rozpoczyna się zamykanie mostu Platina

Do początku III.2017 roku zamknięte będą jezdnie mostu autostrady General Canas (zwanego Platina) nad rzeką Virilla. Znajduje się on na odcinku trasy Alajuela-San Jose. Z tego powodu (więcej)

18.I.2017

Weterynarze uratowali ocelota potrąconego przez samochód

Grupa weterynarzy z podlegającego Uniwersytetowi Narodowemu Szpitala dla Mniejszych Zwierząt (HEMS-UNA) uratowali ocelota który potrącony został przez samochód w (więcej)

17.I.2017

Prokuratura oskarżyła 26 osób o projekt bubla drogowego

Prokurator Generalny Jorge Chavarría Guzmán postawił zarzuty 26 osobom odpowiedzialnym za budowę spartaczonej drogi „La Trocha” wzdłuż granicy z Nikaraguą. (więcej)

12.X.2016

Ostatnia faza poszerzania mostu Platina

Być może niedługo skończą się trwające 7 lat problemy mostu Platina (na autostradzie General Canas, nad rzeką Virilla). Po kilku nieudanych próbach remontów i wyrzuceniu w (więcej)

24.IV.2016

Nowe opłaty autostradowe i OC na rzecz pociągu elektrycznego.

Zanosi się, że rząd upora się z płatnością za pierwszy etap wdrażania elektrycznego pociągu w aglomeracji San Jose (między San Ramon i Paraiso de Cartago). Parlamentarzyści w tym (więcej)

3.IV.2016

Nowe kontrakty na utrzymanie dróg

Narodowy Urząd Dróg (CONAVI) przyznał trzem firmom 128,4 mld colonów kontraktu na 4-letnie utrzymanie dróg w kraju. Wyróżnione w przetargu firmy to Quebradores del Sur, (więcej)

9.III.2016

Oddawane są poszczególne kolejne kawałki Autostrady Liberia-Canas

Oddano do użytku 20 km odcinek autostrady między Bagaces i Liberią, który stanowi przebudowany kawałek sławnej Autostrady Panamerykańskiej. Tym samym czteropasmowa (więcej)

25.II.2016

Trzeci prezydent bierze się za naprawę mostu La Platina

Prezydent Luis Guillermo Solís stał się trzecim prezydentem kraju, który obiecał naprawić most La Platina nad rzeką Virilla. Most znajduje się na najbardziej uczęszczanej trasie (więcej)

31.I.2016

COSEVI montuje gałki na asfalcie 14 skrzyżowań

Podczas godzin szczytu kierowcy często wpychają się na linie na szosie oznaczające wysepki co tworzy jeszcze większe korki. Instytut Bezpieczeństwa Drogowego (COSEVI) (więcej)

17.I.2016

Mieszkańcy sami malują pasy

Przechodnie w Montes de Oca (San Pedro), w pobliżu Uniwersytetu Łacińskiego (Ulatina) sami malują nocą pasy na jezdniach. Podobną akcję przeprowadzili rok temu mieszkańcy (więcej)

6.I.2016

Most Jana Pawła II w opłakanym stanie

Most imienia Jana Pawła II na Autostradzie General Canas w La Uruca jest w dużo gorszym stanie niż pierwotnie sądzono. Podczas prac remontowych pracownicy firmy MECO oraz (więcej)

9.XII.2015

Mieszkańcy ponaglają o dokończenie budowy drogi

Mieszkańcy i biznesmeni z północnej części Kostaryki spotkali się z prezydentem Luisem Guillermo Solísem by prosić go o przyspieszenie prac nad budową szosy San Carlos. Projekt (więcej)

22.XI.2015

Instytut Elektryczności (ICE) ratuje zwierzęta

Kostarykański Instytut Elektryczności (ICE) podał do wiadomości, że w ciągu ostatnich 2 lat wydał 460.000$ na ochronę przyrody, głównie na zapobieganie śmierci zwierząt w wyniku (więcej)

12.XI.2015

Zawalenie mostu na szosie 702

Władze oznajmiły, że wczorajsza katastrofa mostu Baileya (przenośnego mostu kratownicowego) na szosie 702 (pomiędzy San Ramon, a La Fortuna) była spowodowana (więcej)

2.X.2015

Kostaryka wśród 10 krajów z najgorszymi drogami świata

Popularna aplikacja smartfonowa Waze zaliczyła Kostarykę do 10 najgorszych krajów świata pod względem jakości jazdy po drogach. Powstał tzw. Globalny Indeks Satysfakcji (więcej)

16.VII.2015

Decyzja o remoncie szosy Tamarindo-Langosta

Władze Santa Cruz podjęły decyzję o zainwestowaniu 173.000 $ w naprawę drogi łączącej plaże Tamarindo i Langosta, regionu przeżywającego szybki wzrost turystyki. Obecnie (więcej)

14.VII.2015

Ustawa o blokowaniu dróg podczas demonstracji

Parlament rozważa ustawę na mocy której za blokadę dróg podczas protestów zamiast 30 dni więzienia będzie grozić grzywna (w wysokości 10-30 dniówek). Ustawa zaproponowana (więcej)

30.VI.2015

Drogi Kostaryki w złym stanie

Zdaniem Narodowego Laboratorium Materiałów i Modeli Strukturalnych Uniwersytetu Kostaryki (LANAMME), 95% kostarykańskich dróg nie ma odpowiedniej przepustowości dla (więcej)

29.VI.2015

Zamieszki w Paquera

Mieszkańcy Paquera strajkowali i protestowali w związki ze złym stanem drogi (szczególnie 24-km odcinka szosy #160 między Paquera i Playa Naranjo). Uzbrojeni w kamienie, pałki i (więcej)

17.VI.2015

Przesunięcie modernizacji autostrady w Guanacaste

Kolejne przesunięcie poszerzania 50-km odcinka szosy Canas – Liberia (z 2 do 4 jezdni). Warty 133 mln $ kontraktu przyznano w ramach zamówień publicznych hiszpańskiej firmie (więcej)

11.VI.2015

Ukradzione pachołki uliczne

Po zamontowaniu na szosie 32 plastikowych pachołków, wiele z nich zostało skradzionych lub zniszczonych przez wandali. Pachołki ustawione są na 37-kilometrowym odcinku by (więcej)

8.V.2015

Koszty poszerzenia autostrady 32 wzrosną

Dwa miesiące po zaaprobowaniu przez parlament pożyczki na poszerzenie Autostrady 32, podano do wiadomości, że cena projektu może wzrosnąć. Chińska firma China Harbour (więcej)

6.III.2015

Transformacja mostu na rzece Sixaola

Do VII.2017 roku przejście graniczne Sixaola między Kostaryką i Panamą przejdzie transformację. Wybudowany zostanie nowy 4-jezdniowy, 260-metrowy most ze ścieżką (więcej)

25.II.2015

Ustawa o poszerzeniu Szosy 32. Pożyczka z Banku Chin.

Parlamentarzyści przeforsowali (za 46, przeciw 6) ustawę finansującą poszerzenie 107-km odcinka szosy 32 do 4-jezdniowej arterii. Projekt warty 485 mln $, a jego realizacja ma (więcej)

24.II.2015

Podpisane porozumienie o szosie San Ramon

Prezydent Luis Guillermo Solís podpisał ustawę 9292 ponownie rozpoczynając od dłuższego czasu wstrzymane poszerzenie 58-km szosy San Ramon. W niektórych odcinkach ma być ona (więcej)

28.I.2015

105-metrowe osuwisko na Autostradzie Panamerykańskiej

We wczesnych godzinach rannych doszło do osuwiska na 33 kilometrze Autostrady Panamerykańskiej. Osunęła się ziemia na szerokości 105 metrów (przesunięcie miało (więcej)

3.XI.2014

Zły stan techniczny Szosy 27

Inżynierowie z Narodowego Laboratorium Tworzyw i Modeli Strukturalnych (LANAMME) przy Uniwersytecie Kostaryki przestrzegają przed kryzysową sytuacją na Szosie 27 (między (więcej)

8.X.2014

Koniec Narodowego Urzędu Dróg (Conavi)?

Narodowy Urząd Dróg (Conavi) i Rada Narodowych Koncesji (CNC) wkrótce mogą przestać istnieć. Może tak się stać za sprawą projektu ustawy, która ma poparcie m.in. nadrzędnego (więcej)

26.VIII.2014

Most Przyjaźni w złym stanie

Eksperci z Narodowego Laboratorium Materiałów i Modeli Strukturalnych (LANAMME) orzekli, że niezbędne są natychmiastowe prace renowacyjne na Moście Przyjaźni. Bez tego (więcej)

22.VII.2014

Wyasfaltowanie trasy Santa Cruz-Tamarindo

Ministerstwo Robót Publicznych i Transportu (MOPT) oświadczyło, że praktycznie ukończona została (w 95%) 13,5 kilometrowa trasa między Santa Cruz i Tamarindo (tzw. (więcej)

20.VII.2014

Modernizacja szosy do Monteverde

Ministerstwo Robót Publicznych i Transportu (MOPT) podało do wiadomości, że szosa 606, prowadząca do Monteverde będzie zmodernizowana i poszerzona do 2016 roku. Od wielu lat (więcej)

14.IV.2014

Mosty na szosie La Troja

W ciągu następnych 3 miesięcy planuje się wzniesienie 10 mostów nad nowo wybudowaną szosą La Trocha (Szosa 1856 roku). 6 z nich to mosty modułowe, a 4 betonowe, dźwigarowe. (więcej)

2.III.2014

W San Jose zapadła się ulica

W dzielnicy Barrio Cuba w San Jose, na środku ulicy doszło do zapadliska spowodowanego prawdopodobnym pęknięciem rury. Inna z hipotez za przyczynę podaje ulewne deszcze. (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński