KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
ZWIERZĘTA

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


18.I.2017

Weterynarze uratowali ocelota potrąconego przez samochód

Grupa weterynarzy z podlegającego Uniwersytetowi Narodowemu Szpitala dla Mniejszych Zwierząt (HEMS-UNA) uratowali ocelota który potrącony został przez samochód w (więcej)

4.I.2017

Zaczyna być moda na parki dla psów

W aglomeracji San Jose powstaje pierwszy park dla psów. Dwa takie przybytki będą umiejscowione w Pavas i Sabana Sur. W strukturze parków planowane są rampy, kładki, (więcej)

27.XII.2016

Sondaż na temat walk kogutów i psów

Blisko połowa mieszkańców Kostaryki chce zakazu walk byków. Jednocześnie 7 na 10 Kostarykan nie ma nic przeciwko tradycyjnym paradom koni. 8 na 10 ankietowanych uważa, (więcej)

3.X.2016

Trzy kostarykańskie morskie gatunki na liście ochronnej

Żarłacz jedwabisty [Carcharhinus falciformis], rekiny z rodziny kosogonowatych [Alopiidae] oraz płaszczki Mobula zostały przegłosowane i wciągnięcie w załącznik II na odbywającej się (więcej)

21.IX.2016

Trybunał Konstytucyjny analizuje ustawę o dobrostanie zwierząt

Trybunał Konstytucyjny ogłosił, że grzywny w projekcie ustawy o dobrostanie zwierząt (dotyczącej okrucieństwa wobec zwierząt) naruszają zasadność i proporcjonalność. (więcej)

17.IX.2016

Sea Shepherd ma zakończyć kampanię ochronną żółwi

Wydano oświadczenie, że jeśli na plażach Kostaryki pojawią się jacykolwiek patrolujący teren woluntaryści z organizacji Sea Shepherd to natychmiast zostaną zatrzymani i (więcej)

26.VII.2016

Projekt ustawy przeciw znęcaniu się nad zwierzętami po I czytaniu

Parlamentarzyści zaaprobowali w pierwszym czytaniu projekt ustawy przeciwko znęcaniu się nad zwierzętami. 50 parlamentarzystów głosowało za ustawą, a 4 przeciw (3 z Ruchu (więcej)

24.VII.2016

Niebezpieczny zawód łapacza krokodyli

W Kostaryce można wykonywać jedną z najbardziej ryzykownych i zarazem dziwnych prac. Codziennie rano pracownicy farmy tilapii Aqua Corporation w Canas w Guanacaste wyłapują (więcej)

5.IV.2016

Wyjce z Guanacaste cierpią na dehydratację

Susza jaka pustoszy prowincję Guanacaste nie dotyka jedynie ludzi. Dzikie zwierzęta zwłaszcza wyjce płaszczowe [Alouatta palliata] szczególnie narażone są na odwodnienie. (więcej)

4.IV.2016

Protestowali organizatorzy walk kogutów

Przed siedzibą parlamentu zebrali się „Galleros” – organizatorzy walk kogutów. Protestowali przeciwko karaniu ich za swoją działalność. Z transparentami domagali się wykluczenia walk (więcej)

21.III.2016

Kampania kontrolna czy turyści nie wywożą kwiatów i małych zwierząt

Władze podlegającego Ministerstwu Środowiska Narodowego Systemu Terenów Ochronnych (SINAC) będą w najbliższy weekend prowadziły w południowo-wschodnim (więcej)

20.III.2016

Zrezygnowano z projektu ustawy o zniesieniu zakazu trałowania krewetek

Nie udało się rządowi Luisa Guillermo Solisa znieść zakazu połowu krewetek za pomocą trałowania. Nie zgodził się na to parlament. Trałowanie zakazane zostało w Kostaryce w 2013 (więcej)

17.III.2016

Odradza się populacja tuńczyków i ganiających za nimi delfinów

Rybacy i operatorzy turystyczni zgłaszają zwiększenie pojawiania się na kostarykańskim wybrzeżu ławic tuńczyków. Powoduje to pojawianie się większej ilości delfinów, a co za tym (więcej)

25.II.2016

Justin Bieber proszony by nie kupował kolejnej małpki

RescueCenter.org z Tilaran zaoferowała Justinowi Bieberowi darmową podróż do Kostaryki pod warunkiem, że nie kupi nowej małpki. Na wycieczce miałby się nauczyć czym jest i co (więcej)

14.II.2016

Utknęła ustawa o znęcaniu się nad zwierzętami

Prezydent Luis Guillermo Solis obejmując w 2014 roku urząd obiecał, że będzie forsował przepchnięcie ustawy o poprawie bytu zwierząt. Jednak utknęła ona na lata w parlamencie. (więcej)

10.II.2016

Sparaliżowany leniwiec wraca do życia

Poprawia się zdrowie Anakida – trójpalczastego leniwca który w I.2016 roku w złym stanie trafił do Centrum Ratownictwa „Kids Saving the Rainforest” w Manuel Antonio. (więcej)

12.I.2016

Tukan otrzymał dziób z drukarki 3D

Rok po barbarzyńskim ataku na tukana któremu połamano górną część dzioba, ptak otrzymał nową protezę. Zaprezentowano go w ZooAve w La Garita. Zwierzę otrzymało imię Grecia od (więcej)

11.XII.2015

Statystyka przemocy wobec zwierząt i odpowiednia ustawa

Podług Narodowego Urzędu Zdrowia Zwierząt (SENASA), w stosunku do roku ubiegłego statystyki przemocy wobec zwierząt zwiększyły się o 15%. Zanotowano 3.924 takie (więcej)

22.XI.2015

Instytut Elektryczności (ICE) ratuje zwierzęta

Kostarykański Instytut Elektryczności (ICE) podał do wiadomości, że w ciągu ostatnich 2 lat wydał 460.000$ na ochronę przyrody, głównie na zapobieganie śmierci zwierząt w wyniku (więcej)

20.XI.2015

Przemytnicy zwierząt

Turyści często starają się wywozić przyrodę Kostaryki. Przemycane są bransoletki ze skorup żółwi, portmonetki ze skóry gadów, pióra ptaków, a nawet żywe zwierzęta. Rzadko wyłapuje (więcej)

8.XI.2015

Szpital dla porzuconych i niczyich psów

Kostaryka z inicjatywy firmy Super Perro produkującej jedzenie dla psów buduje pierwszy szpital dla czworonogów. Instytucja będzie funkcjonowała na zasadzie płatności kogo na ile (więcej)

3.XI.2015

Schronisko dla bezpańskich psów w Cartago

Miasto Cartago wybuduje za 75 mln colonów schronisko dla bezpańskich psów. Będzie w nim miejsce dla 120 zwierzaków. Będą otrzymywały pomoc medyczną oraz będą kastrowane. (więcej)

24.X.2015

Moratorium na eksport płetw głowomłotów tropikalnych

Kostarykański Narodowy System Terenów Ochronnych (SINAC) obwieścił roczne moratorium na eksport głowomłotów. Jest ono w zgodzie z Konwencją o Międzynarodowym (więcej)

31.IX.2015

Martin Sheen w Parku Morskim Ballena

Do Parku Morskiego Ballena przybyła grupa obrońców środowiska “Morski Pasterz” której towarzyszył aktor Martin Sheen. Ich statek badawczy ma pomóc władzom w ochronie (więcej)

20.IX.2015

Aresztowanie sportowego kłusownika

Policja aresztowała w pobliżu Uvita mężczyznę o nazwisku Gamboa podejrzanego o zabijanie zwierząt (w tym tapirów) w kilku terenach ochronnych na południowym obszarze kraju. (więcej)

28.VIII.2015

Przepychanki z ZOO

W VII.2013 roku Ministerstwo Środowiska zamierzało zamknąć dwa działające w kraju ogrody zoologiczne ale wszystko spaliło na panewce. Ówczesny minister twierdził że (więcej)

23.VIII.2015

Nielegalne połowy śledzone poprzez satelitę

Stowarzyszenie Odbudowy Wysp Żółwich rozpoczęło kampanię która zezwala internautom lubiącym ochronę środowiska na śledzenie nielegalnych połowów na podstawie danych (więcej)

8.VIII.2015

Plaża Ostional i jaja żółwi

Jaja żółwi oliwkowych w Guanacaste przygotowane są na różne sposoby, od omleta po napój z whisky. Zawsze zamrożone przez cały rok sprzedawane i serwowane są legalnie w barach w (więcej)

26.VII.2015

Kolejne żółwie uratowane

Kostarykańska policja uratowała kolejnych 5 żółwi zielonych. Stało się to u ujścia rzeki Moin, a wszystkie egzemplarze były samicami. Odesłane zostały do Centrum Ratowniczego (więcej)

14.VII.2015

Policja ratuje żółwie zielone

Sądowa Policja Dochodzeniowa (OIJ) w Limon uratowała drugiego 120-kilogramowego żółwia zielonego, który już prawdopodobnie był przygotowywany na zupę. Znaleziono go w (więcej)

14.VII.2015

Jaguary i hydroelektrownie

Budowa hydroelektrowni na całym świecie jest poddawana krytyce enwironmentalistów. W Kostaryce jest jednak symbioza. Rząd ogłosił 1,6 mln $ grant którego celem jest ochrona (więcej)

23.IV.2015

Nowe znaki drogowe

Rząd przedstawił nowe znaki ostrzegawcze dzięki którym dzikie zwierzęta przebiegające przez kostarykańskie szosy będą miały większe szanse uniknąć zderzenia z samochodem. (więcej)

20.III.2015

Areszt za przemyt storczyków

Policja nakryła w Vara Blanca mężczyznę nielegalnie przewożącego 66 zerwanych, dzikorosnących storczyków. Jest to niedozwolone w Kostaryce. Wśród nich były gatunki (więcej)

19.III.2015

Zdechł najsławniejszy byk Kostaryki

Zdechł najsławniejszy i najbardziej groźny byk Kostaryki o imieniu Malacrianza. Jego imię oznaczało „źle wychowany”. Miał 700 kg wagi i należał do odmiany brahman. Jego miejscem (więcej)

11.III.2015

Pierwsza plantcja bananowa bez CO2

Ministerstwo Środowiska, Energii i Telekomunikacji (MINAE) uznało znajdującą się w Siquirres Finkę San Pedro za pierwszą w kraju farmę bananową wolną od CO2. Rocznie (więcej)

4.III.2015

Zawieszenie pozwolenia na eksport płetw

Ministerstwo Środowiska wydało dekret na mocy którego zawieszono na 6 miesięcy wydanie pozwolenia na eksport płetw głowomłotów. Stało się to po oburzeniu grup (więcej)

15.II.2015

Pokiereszowany mrówkojad uratowany przez strażaków

Strażacy z Cariari (kanton Pococi) uratowali rannego pokiereszowanego maczetą mrówkojada. Na tylnych kończynach, ustach, szyi i przedzie miał głębokie rany. (więcej)

22.I.2015

Ranny tukan ma szansę dostać protezę dzioba

Ranny tukan z Kostaryki wkrótce może otrzymać protezę dzioba. Musi on najpierw wyzdrowieć w 100%. Następnie będzie poddany rentgenowi aby określić rozmiary (więcej)

21.X.2014

Walki kogutów na farmie w Atenas

Policja przeprowadziła najazd na farmę w Atenach, gdzie odbywały się nielegalne walki kogutów. Na miejscu znajdowało się 1.200 osób. Skonfiskowano 120 zwierząt. Stwierdzono (więcej)

20.IX.2014

Aresztowano zabójców żółwi

Policja aresztowała 4 mężczyzn posądzonych o zabicie 2 żółwi zielonych na wybrzeżu karaibskim. Aresztowano ich na łódce w pobliżu granicznej stacji patrolowej Agua Dulce w (więcej)

10.IX.2014

Konfiskata jaj żółwi w Nicoya

Policja skonfiskowała w Nicoya 9.400 jaj żółwi. Przewoziło je 2 mężczyzn jadących samochodem. Zatrzymano i aresztowano ich po krótkim pościgu. To jedno z największych (więcej)

9.IX.2014

Na lotnisku aresztowano przemytnika zwierząt

Na lotnisku Juana Santamarii aresztowany został 31-letni przemytnik zwierząt z Niemiec. Śledczy odnaleźli w jego bagażu 50 żywych węży, 10 żab i 20 jaszczurek. Mężczyzna (więcej)

27.VIII.2014

Park Narodowy Palo Verde i kłusownicy

W Parku Narodowym Palo Verde urzędnicy z Narodowego Sytemu Terenów Chronionych (SINAC) ujęli 6 kłusowników. Skonfiskowano 2 martwe jelenie, pekari, 4 strzelby, 3 (więcej)

16.VI.2014

Ratowanie delfina z plaży Hermosa de Osa

Policja Turystyczna zareagowała na młodego delfina który wpłynął na plażę Hermosa de Osa. Początkowo usiłowano go wepchnąć z powrotem do wody ale delfin po kilku minutach (więcej)

29.IV.2014

Psy

Zakazano walk psów

14.IV.2014

Świnki i McDonald

Arcos Dorados największy operator restauracji McDonald`s w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, oraz franczyzy w Kostaryce ogłosił chęć poprawy warunków życia zwierząt. Będą (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński