KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
AMERYKA ŚRODKOWA

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


17.I.2017

Prokuratura oskarżyła 26 osób o projekt bubla drogowego

Prokurator Generalny Jorge Chavarría Guzmán postawił zarzuty 26 osobom odpowiedzialnym za budowę spartaczonej drogi „La Trocha” wzdłuż granicy z Nikaraguą. (więcej)

615.I.2017

Kostaryka pozywa Nikaraguę o bazę militarną

Kostaryka wniosła nową skargę przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze argumentując, że Nikaragua rozbiła na jej terytorium obóz militarny. Chodzi o (więcej)

7.I.2017

Najtragiczniejszy rok w historii kraju pod względem zabójstw

Rok 2016 zaznaczył się jako najbardziej brutalny w historii Kostaryki. Wskaźniki morderstw oraz śmierci idą w górę szczególnie jeśli chodzi o zabójstwa i zgony w wypadkach. W całym (więcej)

4.I.2017

Małe podsumowanie przestępczości 2016 w Ameryce Środkowej

W latach 2000-2015 wskaźnik morderstw w Kostaryce podwoił się. W 2016 roku 70% przemocy w Ameryce Środkowej związana była z walkami gangów narkotykowych. Wielu (więcej)

23.XI.2016

Akcja antynarkotykowa. Rozbicie gangu z Hondurasu.

W Kostaryce i Hondurasie przeprowadzono połączoną operację antynarkotykową „Panamericano”. Śledczy z obu krajów rozbili międzynarodowy gang narkotykowy Los (więcej)

22.XI.2016

Zatrzymanie narkotykowego lorda z Hondurasu

W Kostaryce (Belen de Heredia) zatrzymany został honduraski lord narkotykowy Wilter Blanco Ruiz. Odkąd przybył on do Limon, przez miesiąc obserwowany był przez (więcej)

26.X.2016

Pokazowe loty linii lotniczej Air Costa Rica

Od przyszłego miesiąca Air Costa Rica ma rozpocząć regularne loty z San Jose do stolicy Gwatemali. Samoloty tej linii (Boeingi 737-300) będą miały namalowane flagi na ogonach i (więcej)

21.X.2016

Nowy tani przewoźnik lotniczy miesza w rozkładach

Od 1.XII do Kostaryki wkracza nowy przewoźnik w ramach tanich linii lotniczych – Wingo. Będzie oferował loty w tę i z powrotem z San Jose do Panamy i Gwatemali. Koszt połączenia (więcej)

20.IX.2016

Kostaryka druga po Panamie w imporcie butów

Liderem w imporcie butów w Ameryce Środkowej jest Panama. W 2015 roku zaimportowała obuwie na łączną kwotę 234 mln $. W przypadku Kostaryki wartość ta wyniosła 155 mln $, a (więcej)

16.VIII.2016

Kostaryka nie chce by przez jej port jechały czołgi do Nikaragui

Prezydent Luis Guillermo Solis powiedział w wywiadzie, że Nikaragua w przypadku gdy Kostaryka będzie tak chciała, może nie otrzymać swojego uzbrojenia wysłanego statkami. (więcej)

14.VIII.2016

Zawrócenie do Panamy 66 kubańskich imigrantów

Straż Graniczna zawróciła na granicy 66 Kubańskich imigrantów, którzy przedostali się do Kostaryki nielegalnie. To potwierdza wcześniejsze stanowisko rządu o deportacji każdego kto (więcej)

29.VII.2016

Biurokracja zatrzymuje inaugurację połączenia promowego z Salwadorem

Biurokracja jest powodem odroczenia inauguracji zapowiadanego pasażersko-towarowego połączenia promowego między Salwadorem, a Kostaryką. W V.2016 roku ogłoszono, że (więcej)

22.VII.2016

Statystyka zakupu opon w Ameryce Środkowej

Kostarykańska fabryka opon Bridgestone w 2015 roku wyeksportowała 30.626 ton metrycznych o wartości 151 mln $. Jednocześnie Kostaryka importowała nowe opony na (więcej)

2.VII.2016

Kostaryka ponownie wstępuje do SICA

Kostaryka ponownie przystąpiła do Systemu Integracji Środkowoamerykańskiej (SICA). Stało się to 6 miesięcy po tym jak zawiesiła członkostwo po nieporozumieniach związanych z (więcej)

24.VI.2016

Mleczna wojna między Kostaryką i Nikaraguą

Kostaryka i Nikaragua uwikłały się w wojnę mleczarską. Najpierw Kostaryka wstrzymała import produktów z 2 z 4 funkcjonujących w Nikaragui mleczarni meksykańskiego koncernu (więcej)

14.VI.2016

W Kostaryce były montażownie samochodu osobowego

W latach 1970`s Kostaryka miała krótki (trwający dekadę) epizod z produkcją samochodów „Amigo”. Montowany pickup podobny był do znanej w tamtych czasach Toyoty Landcruiser. (więcej)

1.VI.2016

Kostaryka krytykuje Środkowoamerykański System Integracji (SICA)

Podczas przemówienia w Nowym Jorku prezydent Kostaryki Luis Guillermo Solís wezwał Środkowoamerykański System Integracji (SICA) do podjęcia nowych wyzwań z dziedziny (więcej)

18.III.2016

Na VII.2016 planowana nowa trasa promowa Kostaryka-Salwador

W VII.2016 roku rozpocznie się nowe połączenie promowe między Kostaryką, a Salwadorem. Każdy prom jednorazowo będzie mógł zabrać na pokład do 100 naczep. (więcej)

9.III.2016

Ministerstwo zabrania wjazdu do Kostaryki komikom z Nikaragui

Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego (MSP) poprzez Biuro Imigracyjne wprowadziło zakaz wjazdu do Kostaryki dla dwóch nikaraguańskich komików Ryenaldo Ruiza i Jose (więcej)

15.XII.2015

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości głosuje za Kostaryką

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości uznał suwerenność Kostaryki nad 2,5 km spornym terenem na pograniczu z Nikaraguą. Orzekł, że sztuczny kanał jaki Nikaragua (więcej)

2.XII.2015

Możliwe loty czarterowe dla Kubańczyków

Rząd Kostaryki rozważa zorganizowanie lotów czarterowych dla części z 4.000 Kubańczyków, którzy utknęli na granicy kostarykańsko-nikaraguańskiej. Nie jest jednak (więcej)

19.XI.2015

Ministrowie i spotkanie o Kubańczyków

Dojdzie do zapowiadanego spotkania ministrów Spraw Zagranicznych państw uwikłanych w problem 2.400 uchodźców z Kuby, którzy utknęli w Kostaryce na przejściu granicznym z (więcej)

15.XI.2015

Przepychanki z uchodźcami na granicach

Nikaragua odesłała z powrotem do Kostaryki 1.000 zmierzających do USA uchodźców oskarżając Kostarykę, że jest przyczyną kryzysu humanitarnego. Kryzys dyplomatyczny (więcej)

17.VIII.2015

Wyprowadzka firmy kwiatowej

Kostarykańska firma kwiatowa Flores de Exportación (Florexpo) ogłosiła, że do III.2016 przeniesie się do Gwatemali. W ciągu najbliższych miesięcy zwolnionych zostanie (więcej)

18.IV.2015

Pierwsze przesłuchania w Hadze. Kostaryka vs Nikaragua.

Na pierwszej rundzie przesłuchań przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze Nikaragua bagatelizowała oskarżenia Kostaryki i podkreślała, że nie ma ona żadnych (więcej)

8.IV.2015

Kostaryka zaczopowuje kanał

Kostaryka skutecznie zablokowała wybudowany przez Nikaraguę w 2013 roku sztuczny kanał na spornym terenie w pobliżu ujścia rzeki San Juan. Uniemożliwiło to dalsze (więcej)

2.III.2015

Omyłkowo skazany Nikaraguańczyk

Sąd Konstytucyjny przeprowadził anonimowe głosowanie w sprawie omyłkowo uwięzionego na rok i 5 miesięcy Nikaraguańczyka w Kostaryce. Aresztowany został podczas kontroli (więcej)

6.II.2015

Incesa wycofuje produkcję

Incesa Standard, firma produkująca kuchnie i łazienki zapowiedziała zamknięcie swojej produkcji w Kostaryce. Przeniesiona zostanie do obiektów w Nikaragui i Gwatemali. Jako (więcej)

26.I.2015

Przeciwnicy Kanału w Kostaryce

Podczas odbywającej się w Kostaryce Wspólnoty Krajów Ameryki Środkowej i Karaibów (CELAC), do San Jose przybywała delegacja 40 nikaraguańskich aktywistów, przeciwników (więcej)

13.I.2015

Ocena Strefy Wolnego Handlu Ameryki Środkowej (CAFTA)

Strefa Wolnego Handlu Ameryki Środkowej (CAFTA) stała się narzędziem w długoterminowym procesie stawania się przez Kostarykę krajem mniej zależnym od turystyki. (więcej)

25.XI.2014

Prezydent Luis Guillermo Solis w Salwadorze

Luis Guillermo Solís udał się z wizytą do Salwadoru na pokładzie samolotu skonfiskowanego niegdyś szmuglerom narkotyków. To już druga po wizycie w Panamie (19.XI) podróż tym (więcej)

18.XI.2014

Znowu dysputa o granicę

Ponownie odżyły spory co do nurtu San Juan oraz przynależności wyspy Calero. Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego twierdzą, że (więcej)

18.VIII.2014

Szmuglowanie bydła do Nikaragui

Według Narodowego Urzędu Zdrowia Zwierząt (SENASA), co tydzień przez granicę nikaraguańsko-kostarykańską (w rejonie Upala i Los Chiles) szmuglowanych jest od 200 do (więcej)

13.VII.2014

Putin w Nikaragui i zaniepokojenie Kostaryki

Vladimir Putin rozpoczął 6-dniową wizytę w krajach Ameryki Łacińskiej. Pierwszym przystankiem była Kuba gdzie spotkał się z Fidelem Castro. Podpisano kilka porozumień (więcej)

14.IV.2014

Mosty na szosie La Troja

W ciągu następnych 3 miesięcy planuje się wzniesienie 10 mostów nad nowo wybudowaną szosą La Trocha (Szosa 1856 roku). 6 z nich to mosty modułowe, a 4 betonowe, dźwigarowe. (więcej)

5.II.2014

Nikaragua na wodach Kostaryki poszukuje ropy naftowej

Kostaryka oskarża Nikaraguę że poszukuje ropy naftowej na jej wodach terytorialnych. Zamierza oddać sprawę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. (więcej)

5.XII.2013

Partyzanci Patrulla 1856

Wypuszczono serię zdjęć obrazujących domniemaną ćwiczącą pod obozami partyzantkę kostarykańską pod nazwą Patrulla 1856 (obecnie funkcjonująca nazwa Ruch Patriotyczny dla (więcej)

18.IX.2013

Kostaryka i wyspa Portillo

Kostaryka ogłosiła, że rozważa dalsze pozwy przeciw Nikaragui przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (ICJ) na skutek kolejnych powtarzających się inwazji (więcej)

6.IX.2013

Uchodźcy i aplikacje

Miesięcznie Kostaryka otrzymuje od 90-100 próśb o azyl. Obecnie w kraju przebywa 12.000 uchodźców. Większość pochodzi z Kolumbii, Wenezueli i Ameryki Środkowej. W 2013 roku (więcej)

22.VIII.2013

Marsz poparcia Guanacaste

W Guanacaste odbył się marsz 3.000 osób przeciw prezydentowi Nikaragui. Rozpoczął się w Nicoya. Uczestniczyła w nim prezydent Kostaryki Laura Chinchilla. Pod hasłem „ojczyzna” (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński