KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
KOBIETY

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


17.I.2017

Kostarykanie społeczeństwem raczej konserwatywnym

Podług badań naukowców Uniwersytetu Kostaryki (z Centrum Badań i Studiów Politycznych CIEP), 60% Kostarykan sprzeciwia się małżeństwom osób tej samej płci. Badania wykazały, (więcej)

31.X.2016

Kostaryka 5 w Ameryce Łacińskiej w dysproporcji płci

Różnice w dysproporcji płci pod względem zawodowym nie ustępują. W najnowszym raporcie Światowego Forum Ekonomicznego Kostaryka wspięła się o 6 oczek w górę. (więcej)

12.IX.2016

Kostarykanka wycofuje się z kandydowania

Kostarykańska dyplomata Christiana Figueres zamieściła ogłoszenie, że rezygnuje z kandydowania do Rady Bezpieczeństwa ONZ ponieważ z powodu braku poparcia nie ma (więcej)

4.IX.2016

Kanton Liberia jako pierwszy w Guanacaste bez dyskryminacji

Kanton Liberia jest pierwszym kantonem prowincji Guanacaste w którym radni ogłosili zapis o terenie wolnym od dyskryminacji rasowej, płciowej, ze względu na orientację oraz (więcej)

30.VIII.2016

Ustawa penalizująca uprawianie seksu z nieletnimi

Parlament przeforsował ustawę uznającą za nielegalny seks z młodocianymi i obarczającą osoby się go dopuszczające karami więzienia (w zależności od tego w jakim wieku była (więcej)

19.VIII.2016

Wybrano nową Miss Kostaryki 2016

Nową Miss Kostaryki została Carolina Rodríguez. Otrzymała ona koronę z rąk zeszłorocznej Miss Brenda Castro. I wicemiss została Elena Correa, a II wicemiss Andrea Castro. Konkurs (więcej)

15.VIII.2016

Największy defraudant świata walczy o utrzymanie obywatelstwa

Arthur Budovsky Belanchuk, uznawany za największego defraudanta na świecie walczy o utrzymanie obywatelstwa Kostaryki. Obecnie mężczyzna odbywa 20-letni wyrok w więzieniu (więcej)

15.VIII.2016

Dziś obchodzony jest Dzień Matki

Dzisiaj obchodzony jest w Kostaryce Dzień Matki. Kobiety obdarowywane są przez dzieci kwiatami i słodyczami. Oficjalnie dzień jest świętem wolnym od pracy. Zamknięte są (więcej)

7.VII.2016

Kostarykanka sekretarzem generalnym ONZ?

Kostarykanka Christiana Figueres jest oficjalnie kandydatką na stanowisko sekretarza generalnego ONZ. Jest córką trzykrotnego prezydenta kraju (1948–1949, 1953–1958, 1970 (więcej)

19.V.2016

Kostaryka druga w rankingu równości płci

Światowe Forum Ekonomiczne wydało raport nierówności płciowych 2015. Kostaryka uplasowała się druga w Ameryce Środkowej, piąta w Ameryce Łacińskiej oraz 38 globalnie. (więcej)

20.IV.2016

Prostytutki nie są zadowolone z obecności Kubanek

Przyjazd setek Kubańczyków na granicę z Panamą przy przejściu granicznym Paso Canoas spowodował konsternację wśród kostarykańskich prostytutek. Utrzymują one, że Kubanki (więcej)

16.III.2016

Molestowanie kobiet na ulicach kostarykańskich miast. Natarczywe komplementy.

Narodowy Instytut Kobiet (INAMU) twierdzi, że jest potrzeba bardziej radykalnego prawa by ukrócić molestowanie seksualne kobiet. Obecnie istnieje tylko jedna wartość grzywny za (więcej)

1.III.2016

Międzyamerykański Sąd nakazuje zniesienie zakazu In Vitro

Międzyamerykański Sąd ds. Praw Człowieka nakazuje Kostaryce zastosowanie się do wydanego 4 lata temu wyroku o zniesieniu zakazu stosowania zapłodnienia In Vitro. W (więcej)

12.I.2016

Upaprany w oskarżenia o molestowanie burmistrz Santa Ana

Od 5 lat nad merem miasta Santa Ana - Gerardo Oviedo ciążą zarzuty o molestowanie seksualne. Mimo to, w II.2016 roku zamierza on stawać do reelekcji w wyborach (więcej)

4.I.2016

Udowodniono 3 zabójtwa seryjnemu mordercy

Panuje przekonanie że w 2015 roku w Kostaryce grasował seryjny morderca. W ciągu pół roku zamordowanych zostało 9 kobiet. Władze podały do wiadomości, że są pewne, że (więcej)

17.XII.2015

Syryjka chce statusu uchodźcy

Posiadająca sfałszowany grecki paszport i zatrzymana 19.XI.2015 roku Syryjka z Damaszku wystąpiła o status uchodźcy. Adwokat zatrzymanej twierdzi, że jej klientka padła ofiarą (więcej)

10.XI.2015

Seryjny morderca grasuje w San Jose

W San Jose grasuje seryjny morderca. Zabił już 9 kobiet. Na ofiary wybiera dziewczyny z biednych dzielnic, najczęściej będące uzależnionymi od narkotyków i zajmujące się (więcej)

31.X.2015

Plaga ciąży wielodzietnych

Kostaryka w najbliższych miesiącach oczekuje narodzin 4 par bliźniaków syjamskich. W miejscowości Fila Pinar de Coto Brus (w pobliżu granicy z Panamą) mają narodzić się (więcej)

14.X.2015

Ustawa karząca molestowanie seksualne

Organizacje kobiece rozpoczęły projekt przeforsowania ustawy zakazującej i karzącej wszelkie objawy molestowania ulicznego, w tym zaczepek słownych. Na zwołanej w (więcej)

10.X.2015

Zmarło piąte z sześcioraczków

W Szpitalu Kobiet w San Jose zmarło piąte z urodzonych w V.2015 sześcioraczków kostarykańskich. Chodzi o najmłodszego chłopca o imieniu Gabriel González. W ubiegłym (więcej)

31.IX.2015

Ketamina substancją kontrolowaną

Minister Środowiska potwierdził, że załączy ketamine na listę substancji kontrolowanych. Ten środek znieczulający jest też czasami stosowany w klubach jako tzw. tabletka gwałtu. W (więcej)

1.VII.2015

Kolejne oskarżenia dla parlamentarzysty o molestowanie seksualne

Druga kobieta złożyła zawiadomienie sugerujące przemoc seksualną przez byłego posła Partii Odnowy Kostarykańskiej (PRC) Justo Orozco Álvareza. W tym samym dniu Orozco został (więcej)

30.VI.2015

Bojkot Miss Universe i Donalda Trumpa

Donald Trump ogłaszając swój udział w wyborach prezydenckich USA został skrytykowany za swoje rasistowskie zdania o Meksykanach przedostających się przez granicę ze Stanami. Z (więcej)

15.VI.2015

Kostarykanka w Trybunale Praw Człowieka

Elizabeth Odio Benito, kostarykańska prawniczka i była wiceprezydent wybrana została do Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka. Była sędzią Międzynarodowego (więcej)

12.VI.2015

Sześcioraczki i zalecenia sztucznego zapłodnienia

Kostarykańskie Stowarzyszenie Lekarzy i Chirurgów ogłosiło nowe regulacje dotyczące leczenia niepłodności po tym jak w maju doszło w Kostaryce do kolejnych mnogich ciąż (więcej)

11.VI.2015

Rząd ma się tłumaczyć z in vitro

Znajdujący się w San Jose Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka (IACHR) zażądał obecności członków rządu na przesłuchaniu odnośnie niezastosowania się do postanowień (więcej)

22.V.2015

Sześcioraczki

W wyniku kłopotów z oddychaniem zmarło drugie, najstarsze z urodzonych 17.V sześcioraczków. Emma która urodziła się jako pierwsza ważyła 1.060 gramów. Była (więcej)

13.V.2015

Kobiety na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej

Po raz pierwszy w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej Kobiet będzie uczestniczyć Kostaryka. Zawody odbędą się w Kanadzie. Drużyna zakwalifikowała się po (więcej)

5.V.2015

Legalizacja In-Vitro? Jedyny kraj zachodniej półkuli z zakazem.

Grupa 27 par, która złożyła pozew przeciw rządowi Kostaryki przeciw zabranianiu zapłodnienia in-vitro, przedstawiła prezydentowi Luisowi Guillermo Solisowi projekt ustawy (więcej)

19.II.2015

Skarga na odmowę terapeutycznej aborcji

Minął termin na odpowiedź Kostaryki w sprawie skargi złożonej w Waszyngtonie w Międzyamerykańskiej Komisji ds. Praw Człowieka (IACHR) na rzekomą odmowę (więcej)

20.I.2015

Miss Universe

Na konkursie Miss Universe w 2004 roku Nancy Soto weszła do pierwszej dziesiątki kończąc tym samym trwającą 50 lat posuchę w wyróżnieniach. Wcześniej w 1954 roku udało się to (więcej)

5.I.2015

Długie kolejki na mammografię

W Kostaryce pacjenci czekają w długich kolejkach na mammografię, wymaz sutków czy testy gastroskopowe. 43.787 osób musi czekać na zabiegi dłużej niż 90 dni. 13.241 to pacjenci (więcej)

25.XI.2014

Kostarykanie mają coraz mniej dzieci

Z najnowszych danych statystycznych wynika, że Kostarykanie mają coraz mniej dzieci i później wychodzą za mąż. W 2013 roku było 15 urodzin na 1.000 mieszkańców. W 1993 (więcej)

10.IX.2014

Ustawa o składaniu zeznań przez ofiary

Parlamentarzysta Humberto Vargas ze Zjednoczonej Partii Chrześcijańsko-Społecznej (PUSC) przedstawił projekt ustawy która ma zmienić konstytucję Kostaryki tak by (więcej)

27.VII.2014

Stypendia dla uczących się młodych matek

Narodowe Stowarzyszenie Dzieci (PANI) przyznało 627 stypendiów wartych 518 mln$ na rok 2014. Ich celem jest utrzymanie młodych matek w szkołach i pomoc w ukończeniu przez (więcej)

1.VI.2014

Miss Kostaryki

Miss Kostaryki 2014 została Karina Ramos Leitón z Heredii. (więcej)

20.IV.2014

Sylwetka pierwszej damy

Do niedawna twarz i tożsamość Mercedes Penas Domingo, obecnej pierwszej damy Kostaryki były dla Ticos zagadką. Do konferencji prasowej z 5.III kiedy Johnny Araya odpadł (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński