KONTAKT
FB o Kostaryce


Architektura
Autobusy
Banany
Banki
Budownictwo
Choroby
Ciekawostki
Dobre wiadomości
Drogi
Drogówka
Dzieci
Dziennikarstwo/Prasa
Ekologia
Ekonomia
Eksport
Emerytura
Gady
Geje
Gornictwo/Złoto
Historia
Infrastruktura miejska
Internet
Inwestycje
Katastrofy
Kawa
Klimat
* Deszcze
* Pory roku
* Temperatury
* Wiatry
Kobiety
Kosmos
Kultura
Lasy
Lotniska
Łapówki
Miasta
* San Jose
Mniejszości narodowościowe
* Indianie
* Murzyni
* Kubańczycy
* Nikaraguańczycy
Morze
Motory
Muzea
Narkotyki
Osuwiska błotne
Owady
Owoce
Parki narodowe
Patologie
Pioruny
Plaże
Płazy
Pobyt stały
Pociągi
Podatki
Podział administracyjny
Policja
Politycy
Polska
Potrawy/Kuchnia
Powodzie
Pożary
Praca
Prawa człowieka
Prezydent
Promy
Prowincje
* Prowincja Alajuela
* Prowincja Cartago
* Prowincja Guanacaste
* Prowincja Heredia
* Prowincja Limon
* Prowincja Puntarenas
* Prowincja San Jose
Przejścia graniczne
Przestępczość
Ptaki
Rankingi
Religia
Rolnictwo
Ropa naftowa
Rośliny/Kwiaty
Rowery
Ryby
Rząd/Ministerstwa
Rzeki
Samochody
Samoloty
Sądy/Procesy
Skandale
Sklepy/Restauracje
Sławne osoby
Służba zdrowia
Społeczeństwo
Sport
Ssaki
Stosunki międzynarodowe
* Azja
* Ameryka Południowa
* Ameryka Północna
* Ameryka Środkowa
* Afryka
* Europa
Symbole narodowe
Szkolnictwo
Tajemnice
Taksówki
Technologie
Telefony/Komórki
Telewizja
Terroryzm
Tradycje
Transport
Trzęsienia ziemi
Tsunami
Turystyka
Wakacje
Więziennictwo
Wulkany
Wybory
Zanieczyszczenia
Zwierzęta i ich prawa
Życie codzienne


Kostaryka


Spotkania i prezentacje

Prezentacje multimedialne o Kostaryce dla szkół, firm oraz grup indywidualnych. Ogólne oraz tematyczne na zamówienie. Zapytania lub rezerwacje prosimy kierować na adres
kostaryka1988@poczta.onet.pl


 
KOSTARYKA - WIADOMOŚCI
MIASTA

DO DZIENNIKARZY, BLOGERÓW, WIKIPENDYSTÓW I WŁAŚCICIELI STRON INTERNETOWYCH

Dziennikarzom (również radiowych) przypomina się o podawanie linku do strony. Tyczy się to także w dużej mierze wikipendystów, którzy potworzyli wiele haseł o Kostaryce na bazie tego portalu bez podawania źródła. Z powodu rozszabrowywania danych przez inne portale internetowe podstrona ta nie jest publiczna. Jednocześnie przestrzega się przed nieskonsultowanym kopiowaniem informacji tu załączonych, ponieważ zastosowane zostały pułapki na plagiatorów (przekręcone daty, nazwy, ukryte podświetlenia).


22.I.2017

Nowe fakty w sprawie mordu w Liberii

Pojawiają się nowe fakty dotyczące masakry w Liberii. Policja na specjalnej konferencji prasowej podała do wiadomości, że sprawcą mógł być biały mężczyzna w wieku 30-40 lat z (więcej)

18.I.2017

Masakra w Liberii. Znaleziono ciała 5 osób.

W domu w Liberii znaleziono ciała pięciu osób którym poderżnięto gardła oraz jedną osobę ranną. Wśród zabitych było 3 mężczyzn i 2 kobiety. 14-letnia dziewczyna była tą która (więcej)

27.XII.2016

Boom budowlany w miastach Guanacaste

W Guanacaste zarysowuje się wzmożone budownictwo komercyjne. Szczególnie w centralnych dystryktach Nicoya, Santa Cruz i Liberia. Miasta w centrum prowincji (więcej)

27.XI.2016

Pożar w Tibas. 4 osoby zginęły. Zniszczonych 78 domów.

W dzielnicy Leon XIII w Tibas o 23.40 wybuchł groźny pożar. Zniszczył 78 domów i pozostawił bez dachu nad głową 300 ludzi. W żywiole straciły życie 4 osoby. Na pierwsze (więcej)

5.X.2016

Wzmocnione jednostki policji w Limon

Kostaryka wzmacnia środki bezpieczeństwa w nadkaraibskiej prowincji Limon, która stała się centrum przestępczości dla biznesu narkotykowego. Władze chcą nie dopuścić by w kraju (więcej)

3.IX.2016

Miasto Liberia słabo zarabia na turystach mimo obecności lotniska

Liberia ukończyła zaledwie 2 z 18 projektów związanych z infrastrukturą turystyczną w kantonie, na które fundusze miały pochodzić z podatków wyjazdowych generowanych przez (więcej)

2.X.2016

Masakra na plaży w limońskiej dzielnicy

O 16.30 doszło do strzelaniny na limońskiej plaży w dzielnicy Cieneguita. Dwóch uzbrojonych w karabiny AK-47 napastników na motorach otworzyło ogień do tłumu. W (więcej)

22.VII.2016

Strzelanina w gabinecie dentystycznym

(więcej)

15.VI.2016

105 letni mieszkaniec Limon

Najdłużej żyjącą w Kostaryce osobą jest Cecil Augustus Griffiths Ingram, który 10.X.2016 roku będzie obchodził swoje 105 urodziny. Jego zdaniem dożył długowieczności dzięki (więcej)

19.V.2016

Deweloperzy zaczynają wznosić galerie poza aglomeracją San Jose

Deweloperzy przejawiają coraz większe zainteresowaniem budowaniem centrów handlowych poza aglomeracją San Jose. Obecnie większość galerii znajduje się prawie wyłącznie w (więcej)

18.V.2016

Heredia maluje pasy w kolorze flagi mniejszości seksualnych

Władze miasta Heredia zadecydowały, że część przejść dla pieszych pomalowana została w barwy flagi mniejszości seksualnych. Niektóre pomalowane zostały przez studentów którzy (więcej)

22.IV.2016

Rocznica trzęsienia ziemi w Limon w 1991 roku

Dzisiaj upływa 25 rocznica największego zanotowanego w Kostaryce trzęsienia ziemi. Miało siłę 7,8R i wydarzyło się w Pandora w dolinie Estrella w prowincji Limon. Odczuwalne było (więcej)

9.III.2016

Wyszukiwacze miejsc parkingowych nie odpowiadają za samochody

Podług statystyk policyjnych w 2015 roku 1 na 5 skradzionych w San Jose samochodów był formalnie pilnowany przez tzw. guachimán (czyli osoby wyszukujące miejsca do (więcej)

17.I.2016

Mieszkańcy sami malują pasy

Przechodnie w Montes de Oca (San Pedro), w pobliżu Uniwersytetu Łacińskiego (Ulatina) sami malują nocą pasy na jezdniach. Podobną akcję przeprowadzili rok temu mieszkańcy (więcej)

29.XII.2015

Jak radzi sobie port Limon z nowym statusem portu promowego

Po 20 latach od IX.2015 roku port w Limon stał się miejscem skąd turyści mogą się dostawać na pokłady krążących po Morzu Karaibskim promach. Wcześniej chętni na zaokrętowanie się (więcej)

16.XI.2015

Otwarcie nowej restauracji Chili’s Grill & Bar

Restauracja Chili’s Grill & Bar otworzyła swoje podwoje w nowej czwartej lokalizacji w Centrum Handlowym Paseo de las Flores w Heredia. Jest to pierwszy punkt tej sieci poza (więcej)

9.XI.2015

Żywność organiczna w Limon

Od 29.VII w Mercado Central w Limon rozpoczęła się nowa edycja Feria Verde. W każdy wtorek między 15-20 sprzedaje się tam żywność organiczną. Feria zainicjowana została w (więcej)

3.XI.2015

Schronisko dla bezpańskich psów w Cartago

Miasto Cartago wybuduje za 75 mln colonów schronisko dla bezpańskich psów. Będzie w nim miejsce dla 120 zwierzaków. Będą otrzymywały pomoc medyczną oraz będą kastrowane. (więcej)

24.X.2015

Wysoki przypływ podtapia wybrzeże pacyficzne

Centrum Badań Morskich (CIMAR) przy Uniwersytecie Kostaryki wydało komunikat o możliwości wystąpienia wzdłuż wybrzeża Pacyfiku wysokiego przypływu. Odpowiedzialne (więcej)

13.X.2015

Otwarcie największej galerii handlowej

Ogłoszono, że 11.XI otwarta zostanie nowa galeria City Mall w Alajueli. Jej właścicielem jest firma z Hondurasu. Będzie miała 251.000 m2 powierzchni handlowej oraz parking (więcej)

28.IX.2015

Kamery przemysłowe w Alajueli

Ratusz Alajueli ogłosił plan zainstalowania w 2016 roku 120 kamer przemysłowych. Koszt tego przedsięwzięcia to 682.000 $. Cały budżet miasta na przyszły rok ma wynieść 43 mln. $. (więcej)

11.IX.2015

Promy po raz pierwszy startują z Limon

Limon stał się portem w którym można rozpocząć podróż promem wycieczkowym. Wcześniej przez 20 lat był tylko przystankiem na trasie, gdzie turyści mogli opuszczać pokład (więcej)

2.VIII.2015

Zamknięcie domów towarowych Almacén El Gallito

Ze względu na problemy finansowe, sławna sieć domów towarowych Kostaryki - Almacén El Gallito (oferujących meble i wyposażenia biur) zamknęła 7 swoich lokalizacji. Oznacza to (więcej)

30.VII.2015

Pielgrzymka do Cartago i La Negrity się rozpoczyna

Od nadchodzącego tygodnia wierni z całej Kostaryki będą szli pielgrzymką do bazyliki Nuestra Senora de Los Angeles w Cartago. Celem marszu jest oddanie hołdu i skierowanie (więcej)

19.V.2015

Skanery antynarkotykowe w porcie Limon

6 lat temu rząd Chin podarował 2 skanery do wykrywania narkotyków w porcie Limon. Jednocześnie w portach europejskich w wysyłanych na eksport towarach kostarykańskich (więcej)

25.I.2015

Strzelanina w Limon. Porachunki mafijne.

Strzelanina przed barem El Caracol w Limon. 7 osób zostało rannych. Pod bar o 3.50 zajechały 2 samochody, jednak kelnerzy oznajmili, że przybytek jest już zamknięty. Po chwili (więcej)

13.I.2015

Samobójstwo w bazylice w Cartago

W Bazylice Dziewicy Los Angeles w Cartago mężczyzna popełnił samobójstwo. Wszedł do kościoła na kolanach, usiadł na ławie blisko ołtarza, wyjął pistolet i strzelił sobie w głowę. (więcej)

5.XI.2014

Dokerzy zawieszają strajk w Limon i Moin

Związki zawodowe dokerów Sintrajap zgodziły się zawiesić strajk w Limon i Moin po tym jak administracja portu JAPDEVA obiecała nie potrącać z pensji pracowników za 16 dni w (więcej)

27.X.2014

Gwałtowne rozruchy w Limon i Moin

Gwałtowne starcia młodych demonstrantów w portach Limon i Moin. Rząd wysłał do strajkujących dokerów 150 policjantów. Po zmroku sytuacja wymknęła się spod kontroli i do (więcej)

10.X.2014

Doroczny karnawał w Limon

O 13 w Limon rozpoczną się tradycyjne pokazy grup tanecznych. Następnego dnia rano Narodowy Instytut Nauki zasponsoruje wykonanie największej cocady (kuli z kokosa) w (więcej)

9.VII.2014

Wysokie fale

Limon nastawia się na uderzenie wysokich fal (do 4 metrów wysokości),wywołanych systemem niskiego ciśnienia na Morzu Karaibskim. Władze ostrzegły mieszkańców by (więcej)

9.VII.2014

Zamykanie Liceum Jose Marti w Puntarenas

Ze względu na tragiczny stan infrastruktury Ministerstwo Zdrowia wydało nakaz eksmisji dla Liceum Jose Martiego w Puntarenas. 1.300 uczniom grozi pozostanie bez szkoły ze względu (więcej)

KONTAKT

Kostaryka

San Jose

WYDARZENIA W POSZCZEGÓLNYCH KRAJACH

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua

Saint Lucia
Dominika
Dominikana

Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau

Bhutan

Wizy, bezpieczeństwo, szczepienia zwierząt, własnoć prywatna, pobyt stały, emigracja


ENCYKLOPEDIA KOSTARYKI
OD A PRZEZ Ł DO Ż

Geografia
Parki narodowe
Historia
Kalendarium
Ciekawostki
Fauna i flora
Miasta
Prowincje
Osobistości
Wydarzenia

WIADOMOŚCI TEMATYCZNE KRAJÓW

Kostaryka
Belize
Salwador
Honduras
Gwatemala
Panama
Nikaragua
Saint Lucia
Gwinea Równikowa
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca
Gabon
Gwinea-Bissau


STRONY O KOSTARYCE

San Jose - stolica Kostaryki
Wulkany Republiki Kostaryki
Biografie prezydentów Kostaryki
Encyklopedia Republiki Kostaryki
Rezerwat Biologiczny Hitoy-Cerere
Wulkan Tenorio - najmniej znany stożek Kostaryki.
Galeria kostarykańskich widoków
Prawie wszystko o bananach Kostaryki.
Polska - Kostaryka, wzajemne powiązania.

„Polak zakochany w Kostaryce” - Artykuł z kostarykańskiego portalu pocketcultures.com

„Ticos don`t be sad” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Necesitamos mas ticos asi!!!” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion

„Pasión a primera vista” – Artykuł z kostarykańskiego głównego dziennika La Nacion. Kolorowy dodatek specjalny na Święto Niepodległości. Okładka i kilkustronicowy wywiad.

Ambasada Republiki Kostaryki (blog)

„Wyspa piratów” - Artykuł z Geozety "

„Kostaryka - klejnot Ameryki” - Artykuł z Geozety

„Świat środkowoamerykańskich orchidei” - Artykuł z Geozety

„Don Pepe” - Artykuł na portalu lewica.pl

„Kostaryka” - Artykuł w Gazecie Wyborczej

Wywiad na blogu „Turkusowy tropik”

Wywiad na blogu „Opis rzeczywistości” - „Historia, nauka, lokalny patriotyzm i… koktajl z tęsknoty dla szczęśliwców”ARTYKUŁY O KOSTARYCE

Janusz Piechociński o książce „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Artykuł o słupskich nowościach wydawniczych „Pasażerskie krążowniki (i ich historia) na ulicach Słupska – 100-tysięcznej stolicy Pomorza Środkowego”

Książka o autobusach w Stołecznym Magazynie Policyjnym

„Na pierwszy autobus zbierałem 10 lat” - Artykuł z gazety wyborczej

„W Słupsku może powstać muzeum autobusów” - Artykuł dla Strefy biznesu

Przytulisko Pasażerskich Krążowników „Autobusy na emeryturze”

Galeria wszystkich autobusów projektu „Autobusy na emeryturze”

Artykuł o stanie technicznym autobusów oraz historie ich zakupów

Regiopedia

Grudziądz okiem słupszczanina

Galeria Grudziądza, Tarnobrzega, Sieradza, Piły, Rybnika itd...
 
© 1998-2017; SŁUPSK; Rafał Cezary Piechociński